Umów teleporadę
Welbi
SeksZdrowie seksualne 1 min.

Feromony – czym są i czy mogą zwiększać naszą atrakcyjność?

Anna Dobroń03.06.2022Aktualizacja: 03.10.2022

Feromony to lotne substancje chemiczne, wydzielane przez rośliny i zwierzęta, a także przez ludzi. W przyrodzie pełnią funkcję komunikacyjną. O feromonach u ludzi najczęściej mówi się w kontekście atrakcyjności seksualnej – ponoć to one sprawiają, że dana osoba wydaje się innym pociągająca.


feromony-co-to-jest-czy-sa-skuteczne
pixabay

Polecane

bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
biale-uplawy-po-okresie-po-stosunku-co-oznaczaja
Seks
1 min.
Białe upławy – w ciąży, w czasie cyklu, w chorobie
10.05.2022
niedobor-progesteronu-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Seks
1 min.
Niedobór progesteronu - jakie są przyczyny i objawy?
21.01.2022
cwiczenia-na-potencje-jak-ja-poprawic
Seks
1 min.
Ćwiczenia na potencję - jak ją poprawić?
21.01.2022
Spis treści
  1. Co to są feromony? 
  2. Jak działają feromony u ludzi? 
  3. Czy syntetyczne feromony są skuteczne? 
  4. Jak stosować feromony syntetyczne? 

Co to są feromony? 

Feromony to związki chemiczne z grupy steroidów, produkowane przez gruczoły. U ludzi można znaleźć je w pocie, łoju, moczu, ślinie, spermie czy wydzielinie z pochwy. Co ciekawe, choć uchodzą one za substancje zapachowe, są niemal całkowicie bezwonne. Ich działaniu podlegamy nieświadomie i nie mamy wpływu na to, jaką wywołają w nas reakcję.

Feromony są sygnałem, który zwierzęta odbierają poprzez znajdujący się w nosie narząd lemieszowo-nosowy. Stamtąd docierają do mózgu, po drodze przetworzone na impulsy nerwowe. Naukowcy stwierdzili, że organ nosowo-lemieszowy u ludzi jest atawizmem i występuje tylko u części populacji. To oznacza, że nie wszyscy jesteśmy wrażliwi na działanie feromonów.

Obserwując działanie feromonów w świecie zwierząt, badacze doszli do wniosku, że analogiczne substancje u ludzi mogą wywoływać określone reakcje – wpływać na nastrój, sposób postrzegania innych osób, a przede wszystkim na pobudzenie seksualne. Właśnie dlatego stosowanie sztucznych feromonów uchodzi za dobry sposób na to, by zwiększyć libido

Jak działają feromony u ludzi? 

Feromony bez wątpienia są sygnałem, który może wywoływać określone reakcje. Zwierzęta komunikują z ich użyciem swoją gotowość do spółkowania, oznaczają terytorium, odstraszają przeciwników czy informują się wzajemnie o nadchodzącym zagrożeniu. Zaobserwowano, że odpowiednie kompozycje feromonów mogą powodować u psów czy kotów redukcję stresu.

 Badacze wykryli w ludzkich wydzielinach obecność takich feromonów, jak androstadienon (u mężczyzn) czy estratetraenol (u kobiet). Ich działanie wciąż nie zostało w pełni poznane, choć wiele badań wskazuje na to, że feromony w istotny sposób wpływają na nasze zachowanie. Wyniki prac naukowców często jednak są sprzeczne.

Feromony, które wydzielamy, sprawiają, że otoczenie postrzega nas jako osoby bardziej atrakcyjne. Dotyczy to w szczególności atrakcyjności seksualnej. Zaobserwowano na przykład, że kobiety poddane działaniu feromonów męskich uznawały niektórych panów za bardziej przystojnych od innych. Feromony poprawiały ich nastrój i wywoływały pobudzenie seksualne.

Inne badania wykazały, że mężczyźni uznają kobiety za bardziej pociągające w okresie owulacji, kiedy wydzielają więcej feromonów niż zazwyczaj. Pod wpływem damskich feromonów u mężczyzn znacząco wzrastał poziom testosteronu. Panowie mieli także więcej energii, lepszą zdolność koncentracji.

Feromony u ludzi nie tylko wywołują napięcie seksualne. Eksperymenty wykazały, że na skutek ich działania pewne osoby mogą być postrzegane jako silne, pewne siebie, a inne uchodzić za wystraszone, niezdecydowane. Feromony prawdopodobnie mogą ułatwiać (lub utrudniać) nawiązywanie relacji, pozyskiwanie szacunku i zaufania innych osób. 

Czy syntetyczne feromony są skuteczne? 

Dzięki postępowi technologii niemal wszystkie związki chemiczne można syntezować w laboratoriach. Dlatego odkrycia naukowców szybko zainspirowały przedsiębiorców do wykorzystania feromonów w produkcji perfum czy wód po goleniu. Stężone feromony sprzedawane są także w czystej postaci – można dodawać je do ulubionych kosmetyków.

 Według producentów odpowiednio dobrany kosmetyk z feromonami wpływa na to, jak postrzegają nas inni ludzie. Może także stać się remedium na takie problemy, jak niedostatek pewności siebie czy brak ochoty na seks. Do tego zapewnień należy jednak podchodzić z dużą dozą ostrożności.

 Jeśli zdecydujesz się na stosowanie takich kosmetyków, musisz pamiętać, że ich działanie nie zostało w pełni potwierdzone naukowo. Nie spodziewaj się spektakularnych rezultatów, ponieważ akurat w Twoim przypadku feromony mogą nie zadziałać zgodnie z oczekiwaniami. Z całą pewnością jednak w żaden sposób nie zaszkodzą Twojemu zdrowiu. 

Jak stosować feromony syntetyczne? 

Preparaty z feromonami stosuje się w podobny sposób jak perfumy. Spryskaj nimi skórę na dekolcie czy nadgarstkach tuż przed randką albo wyjściem do pracy. Substancje lotne uwalniać się będą przez około 4–6 godzin (tym krócej, im bardziej sucha jest skóra – najdłużej utrzymują się na tłustej cerze).

 Kosmetyki z feromonami nie należą do najtańszych – zwykle są dwu-, trzykrotnie droższe od flakonika dobrych perfum o takiej samej objętości. Ich cena wynika z faktu, że synteza związków organicznych jest kosztowną procedurą. Dlatego jeśli chcesz skorzystać z działania feromonów, unikaj tanich preparatów – z pewnością zawierają śladowe ilości cennych związków.

Decydując się na stosowanie feromonów, pamiętaj, że – wbrew zapewnieniom producentów – nie rozwiążą one w cudownych sposób wszystkich Twoich problemów w relacjach międzyludzkich. Narząd służący rejestrowaniu feromonów jest u ludzi atawizmem, dlatego że wypracowali bardziej subtelne formy komunikacji niż te, które służą zwierzętom. W przypadku wszelkich kontaktów – także tych o charakterze seksualnym – kluczową rolę odgrywają empatia, intelekt czy poczucie humoru. To rozwijanie tych cech wpłynie realnie na Twoją atrakcyjność.

Źródła
  1. L. Konopski, M. Koberda, Feromony człowieka, Scholar, Warszawa 2003.
  2. Y. Adler, Skóra. Fascynująca historia, tł. U. Szymanderska, Feeria, Łódź 2017.
  3. A. Marchlewska-Koj, Feromony ssaków – ich rola w fizjologii i zachowaniu, Polska Akademia Umiejętności, Kraków 2011.
Author Anna Dobroń picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

poranna-erekcja-wzwod-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Poranna erekcja (wzwód) - jakie są przyczyny?
24.01.2022
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
stres-a-okres-jak-stres-wplywa-na-miesiaczke
Seks
1 min.
Stres a miesiączka – jak zdenerwowanie wpływa na cykl menstruacyjny?
31.05.2022
jak-zadowolic-kobiete-jakie-sa-sposoby
Seks
1 min.
Tajemnica kobiecej satysfakcji, czyli jak zadowolić partnerkę
01.06.2022
Popularne w kategorii Seks
fetysz-co-to-jest-jakie-sa-najpopularniejsze-rodzaje
Seks
1 min.
Co to jest fetysz i jakie są jego popularne rodzaje? Kim jest fetyszysta?
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.