Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Figi – właściwości zdrowotne i wartości odżywcze smacznej przekąski

Agnieszka Bartel28.10.2021Aktualizacja: 28.09.2022

Świeże i suszone figi mają właściwości zdrowotne, które korzystnie wpływają na nasz organizm. Uważane są za superfood, czyli produkt zawierający bardzo dużą ilość witamin i minerałów. Do tego są smaczne, łatwe w obróbce i nadają się zarówno do dań słodkich, jak i wytrawnych.


figi-jakie-maja-wlasciwosci-zdrowotne-i-wartosci-odzywcze
pexels.com

Polecane

nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
19.05.2021
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
syrop-z-lawendy-jakie-ma-wlasciwosci-i-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Syrop lawendowy – na co pomaga, jak go przygotować i odpowiednio wykorzystać
19.05.2021
allicyna-co-to-jest-gdzie-wystepuje-dzialanie
Odżywianie
1 min.
Allicyna - co to jest? Gdzie występuje? Działanie
30.10.2021
Spis treści
  1. Co to są figi i jak je jeść?
  2. Jak wygląda owoc figi?
  3. Jak jeść figi?
  4. Jakie wartości odżywcze mają suszone figi?
  5. Jakie właściwości zdrowotne mają figi?
  6. Kto nie powinien jeść fig i dlaczego?

Co to są figi i jak je jeść?

Człowiek od tysiącleci docenia korzyści wynikające ze spożywania owoców i warzyw, a figowiec jest jedną z roślin, znanych ludzkości od wieków. Nasi przodkowie i miłośnicy naturalnych metod leczenia wykorzystywali wszystkie jego części: słodki miąższ, skórkę czy liście. Mają one w sobie o bogactwo witamin i minerałów, które regulują pracę wielu układów w ludzkim organizmie. Figi to egzotyczne owoce, które coraz częściej spotkać można również na polskich stołach. Zastanawiasz się, jak wzmocnić serce? Jedz regularnie potrawy z figami. Zarówno świeże, jak i suszone powinny na stałe pojawić się w Twojej diecie.

Jak wygląda owoc figi?

Owoc figi przypomina kształtem małą gruszkę, w której wnętrzu schowane są drobne pestki i mięsiste dno. Ma bardzo ładny, delikatny, kwiatowy zapach. Owoce powinny być miękkie w dotyku, a jeśli zauważysz biały nalot na powierzchni, możesz być spokojny, oznacza to tylko, że owoc odpowiednio dojrzał, jest słodki i gotowy do jedzenia. W takiej postaci nie należy też trzymać go zbyt długo, a jeśli chcesz go przechować przez kilka dni, to najlepiej w niskiej temperaturze lub w lodówce. Figi możesz spożywać tuż po zakupie. Wystarczy, że umyjesz owoc pod bieżącą wodą, przekroisz na cztery części i łyżeczką wyjmiesz słodki miąższ. W ciągu ostatnich kilku lat daje się zauważyć wyraźny wzrost zainteresowania świeżymi figami, które coraz częściej wypierają suszone. Stosowane są w kuchni również dlatego, że są bardzo dekoracyjne. Ciemnoczerwony miąższ, fioletowo-zielona skórka ładnie wyglądają jako ozdoba deseru czy dania wytrawnego.

Jak jeść figi?

Figi można podawać w różnej formie. Są idealne na świeżo po obraniu ze skórki, samodzielnie lub jako dodatek do ciast czy sałatek. Robi się z nich też lody. Suszone, wykorzystuje się jako składnik wielu dań i farszów, przetworzone – w formie nalewek, dżemów, konfitur, kompotów. Suszone i świeże owoce figowca mają korzystne właściwości prozdrowotne, o których warto wiedzieć. Pełne są ważnych dla organizmu pierwiastków, co tylko dodatkowo powinno Cię zmobilizować do włączenia ich do porannych owsianek, sałatek ze słoną fetą czy z charakterystycznym w smaku kozim serem.

Jakie wartości odżywcze mają suszone figi?

Suszone figi przede wszystkim są bogate w białko. W 100 gramach znajdziesz ponad 3 gramy białka, podczas gdy w świeżych owocach jest go około 0,75 grama. Ususzone figi zawierają też węglowodany, cukry, potas, błonnik i tłuszcze. Zalecane są jako źródło wapnia, magnezu, potasu, sodu i cynku. Nie brak im również witamin, zwłaszcza tych z grupy B oraz A, C i K. Dlatego warto, abyś dodawał je regularnie do porannego śniadania, koktajlu owocowego czy innego dania, zwłaszcza jeśli na co dzień brakuje w Twojej diecie innych owoców, gdyż w prosty i przyjemny sposób dostarczysz sobie dawkę niezbędnych substancji odżywczych.

Jeśli chodzi o wpływ fig na dietę i trawienie, to błonnik jest tą substancją odżywczą, której działanie odczujesz najszybciej po spożyciu już kilku sztuk. Trzy do pięciu owoców dziennie pomoże zaspokoić około 20% dziennego zapotrzebowania na ten składnik. To ważne, abyś zadbał o prawidłowe działanie układu pokarmowego, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób, jak na przykład rak jelita grubego. Błonnik usprawnia trawienie, eliminuje problem zaparć i kłopoty z pracą jelit. Pomoże więc utrzymać również odpowiednią wagę, bez konieczności eliminowania z posiłków słodkich owoców. Dodane do smoothie czy koktajlu, delikatnie go posłodzą, a nie przytłoczą smaku innych składników. Świeże owoce mają dokładnie te same wartości odżywcze, jednak w mniejszej ilości.

Jakie właściwości zdrowotne mają figi?

Regulowanie trawienia to niejedyny korzystny wpływ fig na organizm. Możesz wzmocnić kości i zęby dzięki temu, że owoce są bogate w wapń – 100 gramów suszonych fig ma go około 160–200 mg. Stanowią ważny produkt dla osób cierpiących na osteoporozę, po menopauzie, ale i dla dzieci czy dla kobiet w ciąży.

Zastanawiasz się, jak obniżyć ciśnienie krwi? Jedz suszone figi, które mają dużą ilość potasu (680 mg). Pomoże Ci on również skutecznie walczyć ze stresem, którego nikomu dziś nie brakuje. Sok z fig natomiast wspiera pracę serca oraz wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Jednym słowem to owoc zalecany osobom z nadciśnieniem oraz z problemami sercowo-krążeniowymi. Polepszenie krążenia krwi zmniejsza też ryzyko udaru mózgu. Duża zawartość żelaza wspiera leczenie anemii, witamina A poprawia wzrok, a witamina C i antyoksydanty sprawiają, że ładniej wygląda skóra oraz szybciej rosną włosy. Ponadto figi uważane są za afrodyzjak.

Kto nie powinien jeść fig i dlaczego?

Mimo że figi należą do grupy superfoods i uważane są za jedne ze zdrowszych owoców, w niektórych przypadkach należy je wyeliminować z diety, ograniczyć ich ilość lub spożywać wyłącznie świeże owoce. Jak każdy produkt, w nadmiarze mogą szkodzić. Nie powinny pojawiać się w diecie osób cierpiących na alergię pokarmową i migrenę. Mają w sobie białko (tyraminę), które może wywoływać ból głowy.

Suszone figi są kaloryczne i mają dość wysoki indeks glikemiczny, ogranicz ich spożycie, jeśli masz cukrzycę lub chcesz się odchudzać. Lepsze będą wtedy świeże owoce, jednak pamiętaj, że i one podnoszą poziom glukozy we krwi, więc jedz je z umiarem i najlepiej przed głównym posiłkiem. Figi są jednak cennym elementem diety i warto włączyć je do jadłospisu, uwzględniając nasze potrzeby i możliwości.

Źródła
  1. W. Magdoń, Owoce południowe. Towaroznawstwo i obrót, Wydawnictwo Przemysłu Lekkiego i Spożywczego, Warszawa 1961, s. 86–87.
Author Agnieszka Bartel picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.