Fit przekąski – z jakich składników je przygotować?
Praktycznie każdy z nas codziennie sięga po różnego rodzaju przekąski. Zwykle podjadamy je pomiędzy głównymi posiłkami: śniadaniem, obiadem i kolacją. Bardzo często to właśnie przekąski są winne temu, że tracimy kontrolę nad tym, co jemy i w jakich ilościach. Wśród przystawek, po które najczęściej sięgamy, znajdują się produkty słodkie, słone i tłuste, które poza kaloriami i związkami stosunkowo zbędnymi nie dostarczają cennych dla zdrowia składników odżywczych.
Fit przekąski – czym są?
Jeśli lubisz podjadać lub po prostu preferujesz zastępowanie głównych posiłków przystawkami, to dobrym rozwiązaniem będą dla Ciebie dietetyczne przekąski. Fit przekąska to nic innego jak zdrowy, niewielki posiłek, zwykle zaledwie kilkuskładnikowy, który nie jest źródłem składników niepożądanych, a jednocześnie składa się z produktów o korzystnym wpływie na zdrowie. Z niniejszego artykułu dowiesz się, po jakie fit przystawki warto sięgać i z jakich składników je przygotować.
Słodkie fit przekąski
Dużą popularnością cieszą się fit przekąski na słodko. Trzeba jednak pamiętać, że cukier stołowy jest szkodliwy dla naszego zdrowia, a zwykle spożywamy go w dużych ilościach. Przyczynia się on do rozwoju wielu chorób, w tym m.in. do próchnicy, nadwagi, otyłości, cukrzycy typu 2, chorób sercowo-naczyniowych, a także chorób wątroby. Z tego powodu zaleca się ograniczenie spożycia cukru. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na rezygnację ze słodkiego smaku. Cukier możemy z powodzeniem zastępować wieloma innymi produktami i składnikami. Słodkie, niskokaloryczne przekąski mogą być przygotowane z wykorzystaniem zamienników cukru. Sprawdzą się tu przede wszystkim:Erytrytol – substancja słodząca z grupy polioli (alkoholi wielowodorotlenowych). Charakteryzuje się znikomą kalorycznością. Wartość energetyczna jednego grama erytrytolu wynosi 0,2 kcal. Oznacza to, że erytrytol ma dwudziestokrotnie mniej kalorii niż cukier stołowy. Słodycz erytrytolu jest niższa od cukru o ok. 20–30%. Dużą zaletą tego słodzika jest to, że nie powoduje on próchnicy i nie przyczynia się do wzrostu stężenia glukozy we krwi. Nie powoduje też żadnych skutków ubocznych po spożyciu. Ze względu na to, że jest odporny na działanie wysokiej temperatury, może być wykorzystywany podczas pieczenia. Podsumowując, aby przygotować słodkie przekąski dietetyczne, warto sięgnąć po erytrytol.Ksylitol – jest to słodzik należący do tej samej grupy, co erytrytol. Jest on również mniej kaloryczny od cukru. Jego kaloryczność wynosi 2,4 kcal/g. Charakteryzuje się on słodkością zbliżoną do cukru stołowego. Podobnie jak w przypadku erytrytolu, po jego spożyciu nie następuje gwałtowny wzrost stężenia glukozy we krwi. Dodatkowo nie zwiększa on ryzyka rozwoju próchnicy. Co więcej, przeprowadzone badania naukowe pokazują, że ksylitol może prawdopodobnie wpływać korzystnie na wzrost wchłaniania wapnia, a także może zwiększać wytrzymałość kości. Należy jednak zaznaczyć, że gdy jest on spożywany w nadmiernych ilościach, może działać przeczyszczająco.Stewia – jeśli chcesz przygotować słodkie przekąski typu fit, to możesz zdecydować się również na wybór stewii jako naturalnego zamiennika cukru. Jest ona źródłem substancji słodzących nazywanych glikozydami stewiolowymi lub stewiozydami. Są one ok. 200–300-krotnie słodsze niż zwykły cukier. Z tego powodu stosuje się je w bardzo niewielkich ilościach. W efekcie można uznać, że stewia nie dostarcza w ogóle kalorii. Wśród zalet stosowania stewii należy wymienić to, że nie przyczynia się do wzrostu poziomu cukru we krwi po spożyciu. Dodatkowo może być dodawana do potraw pieczonych, ponieważ nie ulega rozkładowi pod wpływem wysokiej temperatury.Poza wspomnianymi słodzikami słodkości przekąskom mogą nadać np..:
banany,
miód,
suszone owoce,
musy owocowe.
Trzeba jednak pamiętać, że produkty te zawierają w swoim składzie cukry proste, dlatego też nie należy ich stosować w nadmiernych ilościach. Dobrym pomysłem na fit przekąski na słodko są np.:smoothie na bazie napoju migdałowego z dodatkiem kakao, banana, nasion lnu zwyczajnego,
jogurt naturalny z inuliną i suszonymi morelami,
kasza jaglana z mlekiem, miodem i truskawkami,
pieczone jabłko z cynamonem i ksylitolem,
ciasteczka na bazie ciecierzycy z dodatkiem żurawiny i masła orzechowego,
koktajle odchudzające z zielonymi warzywami liściastymi, kiwi, otrębami.
Jeśli chcesz zaplanować niskokaloryczne, słodkie przekąski, np. na imprezę urodzinową, to koniecznie wypróbuj jedną z wyżej wymienionych propozycji!
Fit przekąski na słono
Gdy mowa o słonych przekąskach, to od razu na myśl przychodzą nam paluszki i krakersy. Jednakże produkty te nie są uważane za zbyt zdrowe. Charakteryzują się zwykle wysoką zawartością soli, nie dostarczając w zamian żadnych pożądanych składników odżywczych. Jednak nie stoi nic na przeszkodzie, aby słone przekąski typu fit przygotować samodzielnie, uwzględniając przy tym zasady zdrowego żywienia. Dlaczego warto częściowo zastępować sól innymi produktami? Aktualny stan wiedzy wskazuje, że dostarczanie zbyt dużych ilości soli wiąże się ze wzrostem ciśnienia tętniczego, a także istotnie zwiększa ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, w tym nadciśnienia tętniczego i nowotworów. Istnieje wiele składników, którymi możemy zastąpić sól kuchenną. Dobrym wyborem będą orzechy (np. orzechy włoskie, orzechy laskowe, pistacje), nasiona (np. nasiona sezamu, czarnuszki, słonecznika, kozieradki) czy też pestki dyni. Aby podkreślić smak, przystawki dietetyczne mogą zawierać wśród składników świeże warzywa w postaci papryki, cebuli, czosnku, szczypiorku, rzodkiewki. Zdrowe fit przekąski mogą być również wzbogacone w różne przyprawy i zioła, w tym szczególnie w cynamon, goździki, kardamon, gałkę muszkatołową, kolendrę.Jeśli brakuje Ci pomysłów na fit słone przekąski, to możesz wypróbować m.in.:
hummus z dynią, czosnkiem, chilli i kolendrą,
frytki z batatów w parmezanowej skorupce,
muffiny z kurczakiem, papryką i mozzarellą,
tosty serowo-czosnkowe,
roladki z tortilli z indykiem, orzechami i szynką parmeńską.
Wspomniane przystawki sprawdzą się jako doskonały pomysł na fit przekąski na imprezę.
Fit przekąski do wina
Pijąc wino, bardzo często sięgamy po różnego rodzaju przekąski. Zwykle nasz wybór pada na mało wyszukane produkty, w tym np. na paluszki słone i chipsy ziemniaczane. Jeśli poszukujesz pomysłu na fit przekąski do filmu, które będą pasować do wina, to zapoznaj się z nowymi smakami i wypróbuj:
koreczki z chorizo, oliwkami i suszonymi pomidorami,
muffiny z szynką parmeńską, rukolą i serem wędzonym,
bruschettę z mozzarellą, pesto i pomidorami,
nachosy z guacamole i gorgonzolą,
paszteciki z kozim serem,
tartę z owocami morza, parmezanem, pomidorkami cherry i bazylią.
Fit przekąski do szkoły
Szybkie fit przekąski to idealne rozwiązanie jako posiłek dla dziecka do szkoły. Warto jednak zadbać o to, aby poza atrakcyjnym smakiem dostarczały również ważnych dla zdrowia składników odżywczych. W tej roli sprawdzą się m.in.:
batoniki proteinowe z płatkami owsianymi i suszonymi daktylami,
musli z gorzką czekoladą, nasionami chia, jagodami goji,
placuszki z czerwonej soczewicy z masłem orzechowym,
muffiny z malinami i kakao,
ciasteczka owsiane z żurawiną i pestkami dyni.
Fit przekąski na grilla
Grillowe menu kojarzy nam się raczej z ciężkostrawnymi potrawami, w których dominują tłuste gatunki mięsa. I rzeczywiście, bardzo często podczas grillowania na stół trafiają np. karkówka, kiełbasa, boczek, kaszanka. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest, aby podczas takiej uczty sięgnąć po fit przekąski na grilla. Mogą to być np.:
pieczone ziemniaki z bazylią i oregano,
szaszłyki z cukinią, papryką, pieczarkami i cebulą,
grillowane szparagi z szynką parmeńską,
nuggetsy z kalafiora w sosie słodko-kwaśnym,
pomidory zapiekane z serem feta.
- K. Regnat i in., Erythritol as sweetener – wherefrom and whereto?, „Applied Microbiology and Biotechnology” 2018, nr 102, s. 587-595.
- S. Ur-Rehman i in., Xylitol: a review on bioproduction, application, health benefits, and related safety issues, „Critical Reviews in Food Science and Nutrition” 2015, nr 55, s. 1514-1528.
- L. Paglia, The sweet danger of added sugars, „European Journal of Paediatric Dentistry” 2019, nr 20.
- R. Agócs i in., Is too much salt harmful? Yes, „Pediatric Nephrology” 2020, nr 35, s. 1777-1785.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.