Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Na czym polega diagnostyka i leczenia gastrinomy?

Redakcja01.05.2024Aktualizacja: 01.05.2024

Gastrinoma, powodująca zespół Zollingera i Ellisona, to rzadki nowotwór neuroendokrynny przewodu pokarmowego. Guz gastrynowy, który jest przyczyną tej choroby, umiejscawia się zwykle w dwunastnicy lub trzustce. Wywołuje szereg charakterystycznych objawów. Gastrinoma jest rzadka, a jej rozpoznanie i leczenie stanowią wyzwanie dla lekarzy. Dowiedz się, czym jest gastrinoma, jakie objawy wywołuje i na czym polega leczenie.


gastrinoma-diagnoza-leczenie
Pixabay.com

Polecane

jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
swedzace-uszy-w-srodku-na-zewnatrz-u-dziecka
Zdrowie
2 min.
Swędzące uszy - w środku, na zewnątrz, u dziecka
24.01.2022
grzybica-miedzy-palcami-domowe-sposoby-leczenie
Zdrowie
1 min.
Grzybica między palcami – co to za choroba? Domowe sposoby na grzybicę międzypalcową
30.05.2022
Spis treści
  1. Co wywołuje gastrinomę?
  2. Gastrinoma dwunastnicy
  3. Gastrinoma trzustki
  4. Jakie są objawy gastrinomy?
  5. Jak przebiega diagnostyka gastrinomy?
  6. Jak przebiega leczenie gastrinomy?
  7. Czy gastrinoma to wyrok?

Co wywołuje gastrinomę?

Gastrinoma jest związana z nadmiernym wytwarzaniem gastryny przez guz neuroendokrynny. Nadmiar hormonu prowadzi do zwiększonej produkcji kwasu solnego i wydzielania soku żołądkowego, co może prowadzić do powstawania wrzodów trawiennych w żołądku i dwunastnicy. 

W 70% przypadków guz neuroendokrynny zlokalizowany jest w dwunastnicy, w 25% w trzustce, a tylko u 5% diagnozowany jest w innych miejscach, np. w żołądku.

Gastrinoma dwunastnicy

Guz ma niewielkie rozmiary. U większości pacjentów (77% chorych) średnica zmiany nie przekracza 1 cm. Lokalizuje się przede wszystkim w opuszce dwunastnicy i jej części zstępującej. Niestety może dawać przerzuty do węzłów chłonnych, a także, choć rzadko, do wątroby.

Gastrinoma trzustki

Są guzami o dużych rozmiarach. Każdego roku diagnozowane są u jednej osoby na milion. Średnica zmiany przeciętnie wynosi ok. 3,8 cm. Umiejscawia się w różnych częściach trzustki i często dają przerzuty do wątroby (nawet u 35% pacjentów).

Jakie są objawy gastrinomy?

Gastrinoma często objawia się nawracającymi owrzodzeniami trawiennymi, które mogą być trudne do leczenia. Pacjenci doświadczają wówczas:

W przypadku podejrzenia gastrinomy lekarz może zlecić badania laboratoryjne, takie jak oznaczenie poziomu gastryny we krwi, i badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, aby potwierdzić obecność guza neuroendokrynnego.

Jak przebiega diagnostyka gastrinomy?

Rozpoznanie gastrinomy wymaga wykluczenia innych przyczyn objawów ze strony przewodu pokarmowego, takich jak choroba wrzodowa związana z Helicobacter pylori, stany zapalne jelit, choroba refluksowa przełyku i nowotwory innych narządów trawiennych. 

Podczas diagnostyki obrazowej lekarz może zaobserwować charakterystyczne zmiany:

  • owrzodzenia w błonie śluzowej jelita cienkiego,

  • pogrubiałe fałdy śluzówki żołądka,

  • choroba wrzodowa,

  • powiększenie węzłów chłonnych,

  • zmiany hipoechogeniczne w wątrobie,

  • ogniska przerzutowe w kościach.

Ważne dla potwierdzenia gastrinomy jest stwierdzenie hipergastrynemii (wysokiego poziomu gastryny) na czczo przy jednoczesnym niskim pH środowiska żołądka (pH poniżej 2) i nadmiernym wydzielaniu kwasu solnego. U 98% pacjentów z gastrinomą poziom gastryny na czczo jest co najmniej dziesięciokrotnie wyższy. Ale jednak nie zawsze tak wysoki poziom hormonu jednoznacznie wskazuje na gastrinomę (może wynikać np. z nieżytu zanikowego żołądka).

Czasami lekarz może wobec tego zalecić wykonanie testu sekretynowego, czyli oznaczenia poziomu gastryny w odpowiednich odstępach czasu po podaniu sekretyny w dawce 2,0 j./1 kg masy ciała. Jeśli poziom hormonu wyniesie w dowolnym momencie co najmniej 120 pg/ ml – wskazuje to na gastrinomę.

Jak przebiega leczenie gastrinomy?

Leczenie gastrinomy zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja guza, obecność przerzutów i stan ogólny pacjenta. W przypadku guzów w dwunastnicy zalecane jest operacyjne usunięcie guza. W przypadku zmian w ulokowanych w trzustce leczenie chirurgiczne może również obejmować wycięcie guza.

W niektórych przypadkach, gdy chirurgiczne usunięcie guza jest niemożliwe lub nie daje oczekiwanych wyników, stosuje się terapię medyczną. Inhibitory pompy protonowej, takie jak omeprazol, mogą być stosowane w celu zmniejszenia wydzielania kwasu solnego i złagodzenia objawów. 

Przy przerzutach nowotworowych do węzłów chłonnych lub innych narządów (np. wątroby), stosuje się terapię celowaną, taką jak chemioterapia lub radioterapia, w celu kontrolowania wzrostu nowotworu.

Czy gastrinoma to wyrok?

Rokowanie dla pacjentów z gastrinomą zależy od wielu czynników, takich jak stadium choroby, lokalizacja guza i obecność przerzutów. Wczesne rozpoznanie i leczenie mogą poprawić bardzo szybko stan pacjenta. Jednak w zaawansowanych przypadkach z przerzutami rokowanie może być niekorzystne.

Czynnikami, które pogarszają rokowanie, są m.in.:

  • przerzuty do wątroby i kości,

  • wysokie stężenie gastryny na czczo,

  • duże rozmiary guza pierwotnego,

  • angioinwazja (tworzenie nowych naczyń krwionośnych, co sprzyja rozwojowi nowotworu i powstawaniu przerzutów)

  • naciekanie perineurium (wnikanie komórek nowotworowych w onerwie, czyli otoczkę włókien nerwowych).

Nigdy jednak gastrinoma nie jest wyrokiem. Każdy przypadek można (i należy!) leczyć. Nawet jeśli stan jest poważny, to nie znaczy, że beznadziejny!

Obserwujesz u siebie niepokojące objawy, ze strony układu pokarmowego, które wymagają konsultacji z lekarzem? Zapewnij sobie wsparcie. Możesz mieć dostęp do lekarzy rozmaitych specjalizacji bez konieczności czekania w długich kolejkach. Zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Po opłaceniu pierwszej składki będziesz mieć możliwość uzyskania porady, omówienia wyników badań, a także otrzymania recepty i skierowania na dalszą diagnostykę. Prywatna opieka medyczna, której ofertę można zamówić na Welbi, to m.in.:

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym onkolog, gastroenterolog),

  • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, laboratoryjnej i czynnościowej,

  • wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych (z onkologiem w ciągu 5 dni), a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

  • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,

  • coroczny przegląd zdrowia w wersji dla kobiet i mężczyzn (w pakiecie OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD).

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. G. Rydzewska, A. Cichocki, J. B. Ćwikła i in., Nowotwory neuroendokrynne żołądka i dwunastnicy z uwzględnieniem gastrinoma – zasady postępowania (rekomendowane przez Polską Sieć Guzów Neuroendokrynnych), „Endokrynologia Polska” 2013, nr 64 (6), s. 444–458
  2. I. Żmijewska, Diagnostyka zespołu Zollingera-Ellisona – trudności i kontrowersje, https://www.termedia.pl/gastroenterologia/Diagnostyka-zespolu-Zollingera-Ellisona-trudnosci-i-kontrowersje,5831.html, [dostęp: 19.04.2024 r.].
  3. A. Kuś, Gastrinoma i zespół Zollingera-Ellisona, https://sknendocrinus.wum.edu.pl/sites/sknendocrinus.wum.edu.pl/files/gastrinoma.pdf, [dostęp: 19.04.2024 r.].
  4. E. Franek, Hormonalnie czynne neuroendokrynne guzy trzustki, „Przegląd Gastroenterologiczny” 2006, nr 1 (1), s. 22–28.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Rodzaje nowotworów łagodnych i złośliwych
14.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.