account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaTeleporada u specjalisty 1 min.

Gastrolog: jak może pomóc ci podczas teleporady?

Redakcja02.11.2021Aktualizacja: 07.10.2023

Lekarz gastrolog to jeden z wielu specjalistów, z którym można skonsultować się w ramach teleporady. W pierwszej kolejności gastrolog zbiera szczegółowy wywiad. Warto więc wcześniej wypisać sobie dolegliwości, z którymi się zgłaszamy oraz przygotować wyniki wykonanych badań. Co trzeba wiedzieć o telewizycie u gastrologa?


gastrolog-jak-moze-pomoc-ci-poczas-teleporady

Polecane

czym-zajmuje-sie-pulmonolog-dziecięcy-jakie-leczy-choroby
Telemedycyna
1 min.
Czym zajmuje się pulmonolog dziecięcy? Jakie leczy choroby?
03.11.2021
laryngolog-jak-moze-pomoc-ci-podczas-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Laryngolog: jak może pomóc ci podczas e-wizyty?
02.11.2021
endokrynolog-online-jak-przebiega-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Endokrynolog: jak przebiega konsultacja online i jak się do niej przygotować?
02.11.2021
lekarz-chorob-zakaznych-jak-moze-pomoc-ci-online
Telemedycyna
1 min.
Lekarz chorób zakaźnych: kiedy skorzystać z e-wizyty?
03.11.2021
Spis treści
  1. Gastrolog – czym się zajmuje i na czym polega jego praca?
  2. Wizyta u gastrologa – kiedy warto skorzystać z jego pomocy?
  3. Gastrolog online – konsultacja gastrologiczna przez internet
  4. Czy do gastrologa potrzebne jest skierowanie?

Gastrolog – czym się zajmuje i na czym polega jego praca?

Problemy gastrologiczne dotyczą coraz większego odsetka populacji. Szacuje się, że już co dziesiąty Polak cierpi na wrzody żołądka lub dwunastnicy. Z kolei zespół jelita drażliwego dotyczy aż 30% całej populacji . Przekłada się to na rosnący popyt na usługi gastrologiczne. Gastrolog to specjalista zajmujący się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką chorób poszczególnych odcinków układu pokarmowego – przełyku, żołądka, dwunastnicy, jelita cienkiego i grubego, a także narządów związanych z trawieniem – wątroby i dróg żółciowych (wspólnie z hepatologiem) czy trzustki.

W ramach tej specjalizacji można leczyć takie choroby i dolegliwości jak: choroba refluksowa, wrzody żołądka i dwunastnicy, zespół jelita drażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna, celiakia, kamica żółciowa czy nieswoiste zapalenia jelit.

Zastanawiasz się co leczy gastrolog, a z czym udać się do gastroenterologa? Gastroenterolog i gastrolog to ten sam specjalista. Oba te określenia stosuje się zamiennie. Bez względu więc na to, pod jaką nazwą znajdziesz tego specjalistę, możesz liczyć na pełne, profesjonalne wsparcie w leczeniu przypadłości przewodu pokarmowego.

Wizyta u gastrologa – kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Jeśli odczuwasz nawracające objawy ze strony układu pokarmowego, warto skorzystać z pomocy gastrologa. Nieleczone problemy gastrologiczne mogą bowiem prowadzić do rozwoju poważnych chorób. Jakie symptomy powinny cię zaniepokoić? Przewlekłe biegunki, zaparcia, wzdęcia, palenie w przełyku, uczucie ciężkości, bóle brzucha czy nudności. Na problemy gastrologiczne mogą wskazywać także: krew w stolcu, hemoroidy i nagła utrata apetytu. Pierwsza wizyta u gastrologa obejmuje wywiad z lekarzem oraz ewentualne skierowanie na dalsze, bardziej specjalistyczne badania (kolonoskopię, gastroskopię, USG jamy brzusznej, badanie moczu, morfologię). Jeśli to konieczne, lekarz może od razu wdrożyć leczenie.

Kiedy zaś należy wybrać się do gastrologa, nawet jeśli nie masz niepokojących objawów? Zaleceniem do konsultacji gastrologicznej jest pozytywny chorobowy wywiad rodzinny pod kątem poważnych chorób gastrologicznych.

Gastrolog online – konsultacja gastrologiczna przez internet

Poradę gastrologiczną można odbyć online. Telewizyta to praktyczna forma kontaktu ze specjalistą, szczególnie dla osób, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą wychodzić z domu. Dzięki e-wizycie z gastrologiem możesz zaoszczędzić sporo czasu. Minimalizujesz ponadto ryzyko zachorowania wskutek kontaktu z chorymi w poczekalni. Szczegółowy wywiad pozwoli specjaliście na postawienie wstępnej diagnozy. Jeśli będzie to konieczne, lekarz skieruje cię na szczegółowe badania lub na bezpośrednią wizytę w gabinecie, a także wypisze receptę i wystawi L4 przez internet.

Czy do gastrologa potrzebne jest skierowanie?

Zastanawiasz się, czy do gastrologa potrzebne jest skierowanie? Skierowanie do gastrologa jest wymagane, gdy korzystasz z jego pomocy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Takie skierowanie wystawia lekarz rodzinny. Możesz jednak zdecydować się na prywatną usługę – wtedy skierowanie nie jest konieczne. Jeżeli dodatkowo zależy ci na bliskim terminie lub chcesz porozmawiać z lekarzem wczesnym rankiem, późnym wieczorem lub w weekend, warto skorzystać z takich rozwiązań, jak Welbi.

Dolegliwości i problemy ze strony układu pokarmowego to nic przyjemnego. Nie warto ich bagatelizować, ponieważ nie tylko zdecydowanie obniżają komfort życia, ale mogą się też przyczynić do rozwoju poważnych chorób. E-wizyta u gastrologa to dobry pomysł, aby w swobodnych warunkach skonsultować swój stan zdrowia.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna
1 min.
Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?
18.11.2021
kiedy-udac-sie-do-pulmonologa-jakie-choroby-leczy-ten-specjalista
Telemedycyna
1 min.
Kiedy udać się do pulmonologa? Jakie choroby leczy ten specjalista?
31.08.2021
skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
karagen-co-to-jest-czy-jest-bezpieczny
Odżywianie
2 min.
Karagen – co to jest, gdzie jest stosowany i jaki ma wpływ na zdrowie?
17.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.