Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPorady 1 min.

Gdzie ubezpieczyć się prywatnie? Kryteria wyboru polisy

Redakcja22.12.2023Aktualizacja: 27.02.2024

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to świetna inwestycja, ale tylko wtedy, gdy mądrze wybierzesz polisę. Czym mogą się one od siebie różnić i na co zwrócić uwagę przy wyborze?


gdzie-sie-ubezpieczyc-prywatnie-wybor-ubezpieczenia
Adobe Stock

Polecane

choroby-zakazne-dzieci-i-doroslych-kto-je-leczy
Telemedycyna
1 min.
Choroby zakaźne dzieci i dorosłych – do jakiego specjalisty się udać?
30.08.2021
chore-dziecko-na-wakacjach-gdzie-szukac-pomocy
Telemedycyna
1 min.
Chore dziecko na wakacjach – gdzie szukać pomocy
27.08.2021
moje-dziecko-zle-sie-czuje-czy-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Moje dziecko źle się czuje. Czy warto skorzystać z telewizyty?
03.11.2021
zawroty-glowy-przy-wstawaniu-kto-je-leczy
Telemedycyna
1 min.
Zawroty głowy przy wstawaniu - kto je leczy?
01.12.2021
Spis treści
  1. Ubezpieczenie na NFZ – obowiązkowe i dobrowolne
  2. Ubezpieczenie na NFZ a prywatne – różnice
  3. Co obejmuje, a czego nie obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
  4. Gdzie się ubezpieczyć prywatnie? Kryteria wyboru

Ubezpieczenie na NFZ – obowiązkowe i dobrowolne

Większość Polaków jest ubezpieczona w NFZ, czyli w Narodowym Funduszu Zdrowia. Obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego wynika z Ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym z 6 lutego 1997 roku, do której celów należy m.in. zachowanie zasady solidarności społecznej oraz zapewnienie równego dostępu do świadczeń. Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne dotyczy m.in. pracowników (zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub umowy-zlecenia), przedsiębiorców, duchownych, rolników, żołnierzy, rencistów, emerytów, uczniów, studentów, dzieci, bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy oraz osób objętych programem wychodzenia z bezdomności.


Każda osoba mająca tego rodzaju ubezpieczenie zyskuje dostęp do świadczeń takich jak konsultacje lekarskie, badania laboratoryjne i obrazowe, możliwość korzystania z rehabilitacji, opieki szpitalnej lub pobytu w uzdrowisku. Oczywiście zakres tych usług nie jest nieograniczony, a wiele zależy np. od miejsca zamieszkania (w małych miejscowościach dostęp do opieki medycznej może być inny niż w dużych miastach).


Osoby nieobjęte obowiązkowym ubezpieczeniem mogą skorzystać z takiego samego ubezpieczenia dobrowolnie, samodzielnie podpisując umowę z NFZ i opłacając składki. To rozwiązanie może okazać się przydatne np. dla osób niezatrudnionych i niezarejestrowanych w urzędzie pracy, pracujących na umowie o dzieło bądź przedstawicieli wolnych zawodów, którzy nie prowadzą własnej działalności gospodarczej.


Przed skorzystaniem z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego warto jednak sprawdzić, czy nie przysługuje ci możliwość dopisania się do ubezpieczenia członka najbliższej rodziny. Osoby objęte obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym dzięki np. umowie o pracę mogą zgłosić do niego również współmałżonków lub mieszkających z nimi rodziców, dziadków bądź wnuki.

Ubezpieczenie na NFZ a prywatne – różnice

Choć publiczna opieka zdrowotna jest tą „domyślną”, z której korzysta większość Polaków i bez wątpienia warto mieć do niej dostęp (chociażby w razie konieczności hospitalizacji). Z kolei prywatne ubezpieczenie zdrowotne może być świetnym uzupełnieniem lub zamiennikiem dla niektórych usług NFZ. Prywatne ubezpieczenia działają podobnie jak te na NFZ – wystarczy podpisać umowę i opłacać składki, by mieć dostęp do rozmaitych usług medycznych (przeczytaj, jak ubezpieczyć się prywatnie).


Prywatne ubezpieczenie zdrowotne TU Zdrowie, którego ofertę zobaczysz na Welbi, pozwala na bardzo wygodne i proste korzystanie ze świadczeń. Zarówno umawianie wizyt, jak i sprawdzanie wyników badań odbywa się za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji na urządzenia mobilne („tradycjonaliści” mogą też zdecydować się na kontakt telefoniczny). W pakietach są również e-wizyty wizyty stacjonarne (zależy od pakietu), a konsultacje ze specjalistami nie wymagają skierowania. Co więcej, dzięki takiemu ubezpieczeniu możesz uniknąć kolejek – masz gwarancję krótkiego czasu oczekiwania na wizytę: do 1 dnia u lekarzy rodzinnych, pediatrów i internistów oraz do 3 dni u lekarzy specjalistów, a w przypadku braku możliwości spełnienia tego warunku – zwrot kosztów poniesionych na realizację wizyty prywatnej zorganizowanej na własną rękę.


Podobnie jak większość prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, TU Zdrowie również ma kilka dostępnych wariantów o zróżnicowanych cenach i zakresach świadczeń.

Co obejmuje, a czego nie obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Oferty poszczególnych firm ubezpieczeniowych oraz ich pakiety różnią się między sobą, jednak zwykle zapewniają możliwość skorzystania z:

  • wizyt u lekarzy dziecięcych, rodzinnych i internistów;

  • konsultacji ze specjalistami (np. z gastrologiem, ginekologiem, urologiem, psychiatrą, okulistą lub neurologiem);

  • zabiegowej i domowej opieki pielęgniarskiej;

  • niektórych zabiegów ortopedycznych;

  • badań laboratoryjnych i obrazowych;

  • domowych wizyt lekarskich;

  • szczepień;

  • infolinii medycznej;

  • rehabilitacji.


Większość firm ubezpieczeniowych nie oferuje jednak pełnej opieki medycznej we wszystkich przypadkach. Obecnie nie ma ubezpieczenia, które zapewniałoby np. leczenie niepłodności. Przed podpisaniem umowy dokładnie przeczytaj zakres polisy i upewnij się, że odpowiada Ci katalog usług, do których będziesz mieć dostęp. Sprawdź też, czy dobrze znasz wszystkie zasady i warunki korzystania z danego ubezpieczenia (przeczytaj OWU).

Gdzie się ubezpieczyć prywatnie? Kryteria wyboru

Wybierając ofertę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego dla siebie, zwróć uwagę na takie kryteria, jak:

  • zakres usług medycznych – pakiety różnią się pod względem rodzaju dostępnych konsultacji lekarskich. Upewnij się, że wybrana przez Ciebie polisa odpowiada na Twoje potrzeby i oczekiwania w tej kwestii;

  • limity – sprawdź, czy wizyty lekarskie są limitowane oraz ile razy w ciągu roku lub miesiąca możesz z nich skorzystać;

  • zakres dostępnych badań;

  • dodatkowe świadczenia – w zależności od potrzeb i oczekiwań sprawdź, czy wybrana polisa zapewnia np. szczepienia lub konsultacje z psychologiem bądź psychoterapeutą;

  • okres karencji – wiele firm zastrzega, że ubezpieczenie zostanie uruchomione dopiero po pewnym czasie od pierwszej wpłaty;

  • czas oczekiwania na wizytę – wybierz ubezpieczyciela, który gwarantuje krótki czas oczekiwania na konsultacje i badania;

  • nowoczesne rozwiązania związane z obsługą klienta – sprawdź, czy Twoja polisa pozwala np. na wygodne realizowanie formalności przez internet albo infolinię;

  • wyłączenia – dowiedz się, czy wybrana oferta ma jakieś obostrzenia w postaci wykluczeń, a unikniesz niemiłych niespodzianek.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
jakie-sa-stopnie-oparzen-ile-ich-jest-co-warto-wiedziec
Telemedycyna
1 min.
Jakie są stopnie oparzeń? Ile ich jest? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
gdzie-leczyc-wypadanie-włosow-do-jakiego-specjalisty-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Gdzie leczyć wypadanie włosów – podpowiadamy, do jakiego specjalisty się udać
12.11.2021
ortopeda-kiedy-potrzebna-jest-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda: jak wygląda teleporada?
02.11.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
jakie-sa-stopnie-oparzen-ile-ich-jest-co-warto-wiedziec
Telemedycyna
1 min.
Jakie są stopnie oparzeń? Ile ich jest? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.