Gdzie się zbadać, aby wykryć cukrzycę? Kto ją leczy?
Czy wiesz, że… WHO ogłosiła cukrzycę epidemią XXI wieku? Według statystyk, co pięć sekund ktoś na świecie dowiaduje się, że ma cukrzycę, a co dziesięć sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań. Jeśli obawiasz się cukrzycy, możesz zacząć profilaktycznie się badać. W przeciwieństwie do innych chorób cywilizacyjnych diagnostyka cukrzycy jest prosta – opiera się na pomiarze glukozy we krwi.
Polecane
Kiedy możesz podejrzewać cukrzycę?
Pierwsze objawy cukrzycy typu 1 zwykle pojawiają się dość nagle i mogą przybierać nawet groźną dla życia postać śpiączki cukrzycowej lub kwasicy ketonowej. Objawy cukrzycy typu 2 rozwijają się długotrwale i początkowo są mało widoczne. Przykładowe objawy cukrzycy, które warto zgłosić lekarzowi:
wzmożone pragnienie,
częstomocz i wielomocz (czyli oddawanie większych ilości moczu niż zwykle),
częste napady głodu,
senność, przewlekłe zmęczenie.
Szybkie postawienie diagnozy jest bardzo ważne, żeby zapobiec jej groźnym powikłaniom cukrzycy (m.in. nefropatia, retinopatia, choroby serca, śpiączka cukrzycowa, kwasica ketonowa).
Badania na cukrzycę – gdzie się zbadać?
Diagnostyka cukrzycy wymaga wykonania badań krwi w laboratorium – skierowanie może wystawić lekarz podczas e-wizyty. Podstawowym badaniem diagnostycznym w kierunku cukrzycy jest badanie stężenia glukozy we krwi. Badanie powinno być wykonane na czczo. Inne wykonywane badania to doustny test tolerancji glukozy (OGTT) i badanie ogólne moczu (na obecność glukozy i ciał ketonowych w moczu).
Sprawdź, jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi.
Kontrola diabetologa
Wstępną diagnostykę cukrzycy może przeprowadzić lekarz internista, ale monitorowaniem pacjenta i leczeniem długofalowym zajmuje się lekarz diabetolog. Podczas wizyt kontrolnych wystarczająca jest e-wizyta – pacjent nie musi wychodzić z domu, a lekarz zbiera wywiad (m.in. wyniki pomiarów cukru regularnie wykonywane glukometrem), udziela wskazówek dotyczących diety cukrzycowej, ustala lub modyfikuje leczenie, wystawia e-skierowanie na badania i e-recepty. Jeśli jest taka potrzeba diabetolog online może wystawić również zwolnienie lekarskie L4.
Leczenie i dieta cukrzycowa
Przy leczeniu cukrzycy istotne są następujące kwestie:
regularne konsultacje u diabetologa,
ścisłe przestrzeganie dawkowania leków,
samokontrola – badanie poziomu cukru glukometrem,
stosowanie diety cukrzycowej – spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym, posiłki częstsze, ale mniej obfite, ograniczenie do minimum cukrów prostych, które szybko podnoszą poziom glukozy we krwi.
Regularne kontrole u diabetologa są niezwykle ważne, żeby utrzymać poziom cukru pod kontrolą i zapobiec powikłaniom cukrzycowym. W leczeniu chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, pomocne są teleporady – dzięki nim szybko możesz uzyskać skierowania na potrzebne badania lub porozmawiać z lekarzem o swojej chorobie.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.