account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?

Magda Habel02.06.2022Aktualizacja: 30.09.2022

W leczeniu sezonowych infekcji ważny jest refleks. Im szybciej zadziałasz, tym szybciej wrócisz do formy. Gorąca kąpiel na przeziębienie to jeden ze sprawdzonych sposobów, by złagodzić jego pierwsze objawy.


goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
pexels

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Czy gorąca kąpiel jest dobra na przeziębienie? 
  2. Kąpiele lecznicze i ziołowe
  3. Zalety gorących kąpieli
  4. Kto nie powinien korzystać z gorących kąpieli?

Czy gorąca kąpiel jest dobra na przeziębienie? 

Sezon na gorące kąpiele rozpoczyna się, gdy temperatura na zewnątrz sprawia, że marzniemy. Nie ma nic przyjemniejszego od zanurzenia się w ciepłej wodzie. Okazuje się, że jest to również bardzo pożyteczny nawyk – przeziębienie rozpoczyna się właśnie po wychłodzeniu organizmu. Jeśli po powrocie do domu weźmiesz gorącą kąpiel, jest spora szansa, że następnego dnia nie obudzisz się z katarem. Zatem gorącą kąpiel możemy potraktować jako środek zapobiegawczy. Ale czy po pojawieniu się pierwszych objawów przeziębienia gorąca kąpiel nam pomoże? Oczywiście, ale pod warunkiem, że infekcji nie towarzyszy wysoka gorączka. Jeśli się pojawi, to należy schładzać ciało, a nie rozgrzewać je jeszcze mocniej. 

Gorąca kąpiel z dobrze dobranym olejkiem lub solą to bardzo przyjemna forma inhalacji. Przeziębieniu zwykle towarzyszy katar i zbierająca się w drogach oddechowych wydzielina powodująca kaszel. Inhalacje olejkami eterycznymi pomagają udrożnić nos i gardło, ułatwiają również odkrztuszanie. 

Jak przygotować taką kąpiel inhalację na przeziębienie? Do wody dodaj olejek sosnowy – wystarczy kilka kropli, aby ciepła woda zaczęła uwalniać jego przyjemny aromat. Jeszcze będąc w wannie, zauważysz, że łatwiej Ci się oddycha, a nos jest udrożniony. Jeśli nie przepadasz za zapachem sosnowych igieł, do kąpieli dodaj olejek rozmarynowy. Ma on właściwości bakteriobójcze, uśmierza ból i podobnie jak olejek sosnowy pomaga udrożnić górne drogi oddechowe. Działa stymulująco i poprawia koncentrację, zatem minimalizuje uczucie rozbicia, które zwykle towarzyszy nam, gdy jesteśmy przeziębieni. 

Kąpiele lecznicze i ziołowe

Kąpiel w ciepłej wodzie działa odprężająco, a gdy do wody dodamy odpowiednie preparaty – również leczniczo. Balneoterapia to metoda rehabilitacji za pomocą kąpieli. Lecznicze kąpiele borowinowe, siarczkowe czy solankowe to stały element leczenia sanatoryjnego. Do takich kąpieli używa się specjalnych środków leczniczych, część z nich można stosować również w domu. Podobnie jak kąpiele ziołowe, które działają w zbliżony sposób do kąpieli z olejkami eterycznymi. Skoro pijemy napary ziołowe na przeziębienie, to nie ma przeciwwskazań do kąpieli w nich. Naturalnie najpierw należy sprawdzić, jakie właściwości wykazuje konkretna roślina i czy kąpiel z dodatkiem konkretnego naparu nie powoduje podrażnienia skóry. Aromaterapia w leczeniu przeziębienia może mieć formę zarówno inhalacji, jak i gorącej kąpieli. Różnica polega na tym, że ciepła kąpiel wpływa na całe nasze ciało, a inhalacja jest jedynie środkiem zaradczym na kaszel i dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych. 

Zalety gorących kąpieli

Zacznijmy od tego, jak nasz organizm reaguje, gdy zanurzymy ciało w ciepłej wodzie. Pod wpływem wysokiej temperatury naczynia krwionośne i limfatyczne rozszerzają się. Dzięki temu transport i wydalanie toksyn z ciała przyspiesza. Dlatego gorące kąpiele zalecane są po bardzo intensywnym treningu, ponieważ pomagają uniknąć bolesnych zakwasów w mięśniach. Gorąca kąpiel poprawia ukrwienie wszystkich części ciała. Dzięki temu możemy odrobinę przyspieszyć proces zdrowienia, jeśli dokucza Ci przeziębienie, cierpisz na grypę lub odczuwasz ból mięśni. Ciepła woda ma działanie rozluźniające – usuwa napięcia z mięśni i stawów. Dlatego podczas gorącej kąpieli odczuwamy wyraźną ulgę. Po kąpieli w gorącej wodzie pory skóry są rozszerzone – tą drogą również wydalane są toksyny z organizmu. Ten proces nie jest istotny dla leczenia przeziębienia, ale z pewnością pomogą utrzymać organizm w „czystości”.

Podobny wpływ na nasz organizm będzie miała sesja w saunie. Jednak nie zawsze możemy sobie pozwolić na pobyt w saunie w czasie przeziębienia. Warto jednak regularnie korzystać z jej dobrodziejstw i hartowania ciała zimną wodą po sesji w gorącym pomieszczeniu. Dzięki temu wzmocnisz odporność i rzadziej będziesz zapadać na infekcje sezonowe. 

Kto nie powinien korzystać z gorących kąpieli?

Gorąca kąpiel jest relaksująca i pomaga ustrzec się przed przeziębieniem, ale nie każdy z nas powinien jej zażywać. 

Gorąca kąpiel – przeciwwskazania:

  • choroby serca,

  • nadciśnienie tętnicze,

  • zaburzenia krzepliwości krwi, 

  • ciąża. 

Woda o wysokiej temperaturze pobudza gruczoły łojowe na skórze, dlatego osoby cierpiące na trądzik łojotokowy i trądzik różowaty lub przetłuszczającą się skórę głowy powinny ich unikać. Jednak jeśli gorąca kąpiel jest stosowana raz na jakiś czas jako domowy sposób na przeziębienie, to z pewnością nie powoduje większych konsekwencji. 

Z gorących kąpieli oszczędnie powinny korzystać również osoby zmagające się z problemem pękających naczynek krwionośnych. Pamiętaj, że pod wpływem wysokiej temperatury rozszerzają się one, a jeśli ich ścianki są kruche – będą pękać. Kąpieli w wysokiej temperaturze powinny unikać również kobiety w trakcie miesiączki. Gorąca woda sprawi, że krwawienie będzie silniejsze i bardziej kłopotliwe. 

Gorąca kąpiel na przeziębienie to skuteczny środek zaradczy. W przebiegu choroby warto zażywać kąpieli z dodatkami: solą czy olejkami eterycznymi. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować ich, gdy pojawi się gorączka. Wówczas należy zażyć środek przeciwgorączkowy i położyć się do łóżka. 

Źródła
  1. J. Dróżdż, Skuteczność działania kąpieli solankowych w lecznictwie sanatoryjnym, Praca naukowa [dostęp 16.08.2021],
  2. D. Cichoń, I. Demczyszak, J. Spyrka, Wybrane zagadnienia z termoterapii, Kolegium Karkonoskie w Jeleniej Górze, 2010 [dostęp 16.08.2021].
Author Magda Habel picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
niedobor-bialych-krwinek-co-jesc-co-wlaczyc-do-diety
Odżywianie
2 min.
Niedobór białych krwinek - co jeść? Co włączyć do diety?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.