Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jak się rozwija i do czego prowadzi gorączka mózgowa?

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian15.12.2023Aktualizacja: 27.02.2024

Gorączka mózgowa jest stanem zagrażającym życiu. Może wystąpić w przebiegu różnych chorób, np. udaru mózgu. Trudno ją obniżyć ogólnodostępnymi środkami przeciwgorączkowymi. Taki stan wymaga uzyskania natychmiastowej pomocy medycznej, gdyż prowadzi do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.


bol-na-czubku-glowy-przyczyny-objawy-leczenie
Pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Co to jest gorączka mózgowa?
  2. Jak rozwija się gorączka mózgowa?
  3. Objawy gorączki mózgowej
  4. Przyczyny gorączki mózgowej
  5. Rozpoznanie gorączki mózgowej
  6. Leczenie gorączki mózgowej

Co to jest gorączka mózgowa?

Gorączka mózgowa nazywana jest inaczej hipertermią lub gorączką pochodzenia ośrodkowego. To stan, w którego konsekwencji dochodzi do uszkodzenia tkanki nerwowej w mózgu. Jako pierwszy opisał ją w 1939 roku TC. Ericson. Naukowiec wówczas zdefiniował ją jako szybkie narastanie temperatury wewnętrznej ciała. Gorączka mózgowa jest stanem zagrożenia życia. 

Jak rozwija się gorączka mózgowa?

Gorączka mózgowa powstaje na skutek uszkodzenia układu termoregulacji w mózgu i zwiększenia temperatury wewnętrznej organizmu. Czym właściwie jest ten układ i jaką pełni funkcję? To ośrodek, który wpływa na zdolność organizmu do dostosowania i utrzymywania względnie stałej temperatury wewnętrznej pomimo wahania temperatury otoczenia, w którym przebywamy. Układ termoregulacji składa się z termoreceptorów zlokalizowanych w skórze, w mięśniach, górnych drogach oddechowych i ścianach naczyń żylnych. Ich zadaniem jest odbieranie temperatury z zewnątrz. Natomiast główna baza ośrodka znajduje się w podwzgórzu i to ono jest odpowiedzialne za utrzymanie stałego ciepła w organizmie. Ośrodek ustala punkt nastawczy, czyli zakres, w jakim temperatura może się bezpiecznie zmieniać. W przypadku nagłego wzrostu (gorączki) stan ten jest wykrywany przez termoreceptory, które przekazują informację do podwzgórza, a ono uruchamia proces schładzania organizmu. Z gorączką mózgową mamy do czynienia wtedy, gdy doszło do uszkodzenia ośrodka termoregulacji. 

Gorączka mózgowa rozwija się w ciągu 3 pierwszych dni od uszkodzenia mózgu. Utrzymuje się od kilku dni do kilku tygodni. Jej cechą charakterystyczną jest oporność na leczenie przeciwgorączkowe.

Objawy gorączki mózgowej

W przebiegu gorączki mózgowej dochodzi do wysokiego wzrostu temperatury ciała. Na skutek zaburzenia metabolizmu mózgowego i gorączki zwiększa się zużycie tlenu i przepływu mózgowego, czego konsekwencją jest wzrost ciśnienia śródczaszkowego. Skutkiem stale podwyższonej temperatury ciała jest zwiększenie ilości dwutlenku węgla w mózgowiu, co sprzyja uszkodzeniu neuronów. Dochodzi do zwiększenia przepuszczalności bariery krew-mózg, co może skutkować obrzękiem mózgu. 

Przyczyny gorączki mózgowej

Początkowo jako przyczynę gorączki mózgowej wskazywano bezpośrednie następstwo operacji mózgu. Wraz z dokładnym poznaniem problemu badacze ustalili, że powodem gorączki mózgowej są ciężkie uszkodzenia mózgu z obrzękiem, krwawienie podpajęczynówkowe, udar niedokrwienny i krwotoczny mózgu oraz zapalenie opon mózgowych. Gorączka mózgowa może również wystąpić podczas zaostrzenia schorzeń neurologicznych, np. w przebiegu choroby Alzheimera i Parkinsona. Wśród przyczyn gorączki mózgowej są również nowotwory ośrodkowego układu nerwowego i powikłania nieleczonej miażdżycy

Przy urazie głowy do rozwoju gorączki mózgowej dochodzi na krótko po wypadku. Ten objaw może dotyczyć nawet 37% poszkodowanych. Warto jednak podkreślić, że pourazowa gorączka mózgowa pojawia się w przypadku, gdy dochodzi do obrzęku mózgu. W takich sytuacjach mamy też do czynienia z bezpośrednim uszkodzeniem podwzgórza. 

Rozpoznanie gorączki mózgowej

Rozpoznanie gorączki mózgowej polega przede wszystkim na wykluczeniu innych przyczyn, które mogą dawać podobne objawy. Konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych, w tym morfologii krwi i stężenia CRP. Diagnostyka uwzględnia również badanie obrazowe głowy. 

Dla każdego chorego alarmującym objawem jest podwyższona temperatura ciała, której nie można obniżyć lekami przeciwgorączkowymi. W przypadku utrzymywania się takiego stanu przez 3 dni konieczny jest pilny kontakt z lekarzem rodzinnym, który wdroży odpowiednią diagnostykę lub skieruje do neurologa. Pamiętaj, że gorączka mózgowa może prowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu, a nawet do śmierci. 

Leczenie gorączki mózgowej

Choć w przebiegu gorączki mózgowej organizm nie reaguje na przyjmowane środki przeciwgorączkowe, w leczeniu hipertermii są one pierwszym wyborem. Przede wszystkim połączenie środków o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym działa na podwzgórze, w którym aktywowane zostają dwa mechanizmy: rozszerzenie naczyń i pocenie się organizmu. Dzięki temu dochodzi do rozproszenia nadmiaru skumulowanego ciepła. Skuteczność działania środków farmakologicznych zależy od przyczyny gorączki mózgowej i tego, jak rozległy jest uraz podwzgórza. Stosowane jest również chłodzenie ciała lodem za pomocą worków chłodzących, koców z cyrkulacją zimnego powietrza lub specjalnych bloczków wypełnionych hydrożelem. W ciężkich przypadkach leczenie obejmuje metody inwazyjne, m.in. płukanie jam ciała, dożylne podanie zimnych płynów. Jednocześnie konieczne jest leczenie choroby lub urazu, który doprowadził do gorączki mózgowej.

Źródła
  1. M. Zawadzka, M. Szmuda, M. Mazurkiewicz-Bełdzińska, Zaburzenia termoregulacji pochodzenia ośrodkowego – jak diagnozować, „Anestezjologia Intensywna Terapia” 2017, nr 49, s.234–242.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.