Co to jest grota solna? Dlaczego warto z niej korzystać?
Grota solna jest miejscem, w którym panuje specjalny mikroklimat, przypominający ten z nadmorskich miejscowości. Ściany groty solnej są pokryte blokami solnymi. Sól wykorzystywana do ich budowy pochodzi najczęściej z Morza Bałtyckiego, z kopalni soli w Wieliczce lub Kłodawie. Zdarzają się też groty solne, do których wybudowania wykorzystano sól z Morza Martwego czy Morza Czarnego.
Jak działa grota solna?
W grocie solnej jest czyste powietrze, które zostało zjonizowane dzięki soli. Dzięki specjalnemu systemowi wentylacji sól ma możliwość parowania i nasycania powietrza dobroczynnymi właściwościami. Możesz się tam odprężyć, a także zadbać o swój układ oddechowy. Korzystanie z groty solnej pomoże Ci m.in. przy leczeniu zapalenia zatok, nieżytów górnych dróg oddechowych i astmy.
Jakie właściwości ma grota solna?
Wizyta w grocie solnej daje szereg korzystnych dla zdrowia właściwości. Jeśli wybierzesz się na seans do groty solnej, to uzyskasz podobne efekty, jakbyś zrobił sobie inhalacje z roztworu soli morskiej albo gdybyś wziął kąpiel solankową. Niestety nie jest to równoznaczne z nadmorskim spacerem w sztormową pogodę, ale może doskonale wspomóc organizm, gdy nie masz możliwości, by regularnie spacerować brzegiem morza.
Podczas seansu w grocie solnej masz możliwość dostarczenia sobie wielu drogocennych mikroelementów. Jedyne, co musisz zrobić, to usiąść wygodnie, zrelaksować się i oddychać dobroczynnym powietrzem, które jest nasycone pierwiastkami takimi jak:
jod,
wapń,
potas,
magnez,
sód,
żelazo,
miedź,
brom,
selen.
Kto powinien korzystać z groty solnej?
Grota solna jest miejscem o wyjątkowym klimacie. Dlatego przebywanie w niej zalecane jest prawie wszystkim osobom bez względu na wiek. Szczególne ukojenie znajdziesz w grocie solnej, jeśli jesteś zestresowany lub cierpisz na nerwicę. Atmosfera groty solnej ma działanie silnie relaksujące, a oddychanie zjonizowanym, pełnym mikroelementów powietrzem dodatkowo redukuje stres i wszelkie napięcie nerwowe.
Pobyt w grocie solnej zaleca się również dzieciom i osobom mieszkającym w dużych miastach, które na co dzień oddychają zanieczyszczonym powietrzem. Jeśli walczysz z astmą, nawracającymi zapaleniami oskrzeli lub płuc, katarem – także tym alergicznym, to seanse w grocie solnej pomogą Ci lepiej dbać o układ oddechowy. Wzmocni się też Twój system odpornościowy. Podczas pobytu w grocie solnej obniży się Twoje ciśnienie krwi i zrelaksujesz się. Taki seans korzystnie wpłynie również na Twój układ krwionośny i pokarmowy – jeśli zmagasz się z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy lub cierpisz na zapalenie jelita grubego. Przebywanie w grocie solnej wspomaga przemianę materii i stymuluje procesy wewnętrzne, dlatego zaleca się, by osoby zmagające się z nadwagą korzystały z seansów.
Ponadto wizyta w grocie solnej przyniesie Ci wiele korzyści, gdy cierpisz z powodu chorób skóry – trądziku, egzemy, zapalenia skóry czy łuszczycy. Seans w grocie solnej spowalnia procesy starzenia się skóry, przeciwdziała podrażnieniom i polepsza jej ukrwienie. Wydzielana w grocie solnej miedź ma właściwości antygrzybiczne. Odczujesz także korzystny wpływ przebywania w grocie solnej, jeśli masz niedobór mikroelementów albo zmagasz się z niedoczynnością tarczycy.
Warto, abyś uciął sobie drzemkę podczas seansu w grocie solnej. Dzięki temu wejdziesz w stan głębszego relaksu i będziesz lepiej przyswajać mikro- i makroelementy, które wydzielają parujące solne ściany.
Przebywanie w grocie solnej jest zalecane również kobietom w ciąży – oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Coraz częściej w grotach solnych można też spotkać osoby starsze czy rodziców z małymi dziećmi.
Musisz pamiętać o tym, że seans w grocie solnej nie może być samodzielną terapią leczniczą. Może wspomóc skuteczność leczenia, które prowadzi Twój lekarz, ale nigdy go nie zastąpi.
Jakie są przeciwwskazania do korzystania z groty solnej?
Pomimo wielu korzyści, jakie niesie za sobą korzystanie z seansów w grocie solnej, nie wszyscy mogą uczestniczyć z jej dobroczynnego wpływu. Powinieneś unikać groty solnej, jeśli:
zmagasz się z nadczynnością tarczycy,
masz uczulenie na jod,
chorujesz na marskość płuc,
cierpisz na zaawansowaną chorobę nowotworową,
chorujesz na gruźlicę lub rozedmę płuc,
cierpisz na klaustrofobię,
masz wysoką temperaturę,
przechodzisz infekcję wirusową,
cierpisz na chroniczną niewydolność serca,
chorujesz na przewlekłe choroby nerek lub masz stan zapalny dróg moczowych,
masz zaburzenia czucia,
masz odmrożenia lub otwarte rany skóry,
chorujesz na alergię wziewną,
masz nieustabilizowane ciśnienie krwi.
Jak ubrać się do groty solnej?
Każda grota solna ma swój indywidualny regulamin, z którym powinieneś się zapoznać, zanim wybierzesz się na seans. Poszczególne obiekty mogą różnić się nieco zasadami dotyczącymi ubioru, ale nie musisz się niczego obawiać.
W większości miejsc obowiązuje wygodny strój sportowy lub kąpielowy. Warto, żebyś założył białe skarpetki i zabrał ze sobą ręcznik, na którym będziesz mógł usiąść. Do groty solnej z reguły wchodzi się boso, w klapkach lub w białych skarpetkach – by potem z łatwością móc pozbyć się kryształków soli.
Seanse w grocie solnej służą wejściu w stan relaksacji i wyciszenia, dlatego nie zaleca się nawiązywania rozmów z pozostałymi osobami korzystającymi z seansu. Nie powinieneś również używać silnie pachnących kosmetyków przed korzystaniem z groty solnej.
- A. Sieronia, M. Jarzębski, Fizykoterapia w praktyce, Elamed, Katowice, 2010.
- I. Nieumywakin, Sól. Lecznicze właściwości, Wydawnictwo Vital, Białystok, 2012.
- D. Brownstein, Sól Twoja droga do zdrowia, Egida Consulting, Rzeszów 2019.
- J. Zajac i in., Salt caves as simulation of natural environment and significance of halotherapy, Annals of argicultural and environmental medicine, 2014.
- R. Rashleigh i in., A review of halotherapy for chronic obstructive pulmonary disease, International Journal of Chronic Obstructive Pulmonary Disease, 2014.
- Groty solne. Właściwości i przeciwwskazania https://bonavita.pl/groty-solne-wlasciwosci-przeciwwskazania-i-prawidlowe-korzystanie dostęp 25.05.2021
- Haloterapia dla zdrowia http://naturalna-strefa.pl/2018/05/22/haloterapia-dla-zdrowia-grota-solna/ dostęp 25.05.2021
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.