Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieDiety 1 min.

Czy można jeść grzyby w ciąży?

Sylwia Brodniewska 21.02.2023Aktualizacja: 21.02.2023

Kobiety w ciąży często się zastanawiają, czy powinny zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe w tym okresie. Grzyby są jednym z kontrowersyjnych składników spożywczych. Jednak odpowiednio dobrane i przygotowane mogą stanowić cenne źródło wielu witamin i minerałów. Dowiedz się, po jakie grzyby mogą sięgać kobiety spodziewające się dziecka.


grzyby-w-ciazy-czy-mozna-jesc-jakie
unsplash.com

Polecane

dieta-na-watrobe-co-jesc-a-czego-unikac
Odżywianie
1 min.
Dieta na wątrobę – co jeść, a czego lepiej unikać?
14.05.2021
cholesterol-jak-go-obnizyc-jaka-diete-stosowac
Odżywianie
1 min.
Jak obniżyć cholesterol? Wskazane i zakazane produkty, zasady zdrowego odżywiania
14.05.2021
dieta-bogata-w-blonnik-co-daje-przepisy-i-jadlospis
Odżywianie
3 min.
Dieta bogata w błonnik - co daje? Przepisy i jadłospis
24.01.2022
jakie-owoce-mozna-jesc-przy-cukrzycy
Odżywianie
1 min.
Naturalna słodycz dla diabetyka – jakie owoce można jeść przy cukrzycy?
09.05.2022
Spis treści
  1. Jakie korzyści niesie jedzenie grzybów w ciąży?
  2. Które grzyby są bezpieczne dla kobiety w ciąży?
  3. W jakiej postaci jeść grzyby w ciąży?
  4. Których grzybów nie należy jeść?

Jakie korzyści niesie jedzenie grzybów w ciąży?

Dawniej grzyby były uznawane za dodatek smakowy do wielu dań. Uważano, że nie zawierają one żadnych cennych witamin i minerałów. Jednak przeprowadzono wiele badań, które jednoznacznie wskazywały na to, że grzyby są cennym składnikiem pokarmowym. Ich spożywanie może przynieść wiele korzyści, również dla kobiet w ciąży. W jadalnych grzybach można znaleźć wiele witamin, jak te z grupy B, C, A, D, a także cynk, magnez, selen i miedź. Wspomagają one prawidłowy rozwój dziecka, jednak należy pamiętać, aby spożywać jedynie jadalne grzyby, odpowiednio przyrządzone. 

Grzyby zawierają duże ilości antyoksydantów, dzięki czemu spowalniają procesy starzenia się organizmu, a także zapobiegają rozwojowi wielu groźnych chorób. Są one również źródłem białka, a także zawierają błonnik pokarmowy. Spożywanie określonych rodzajów grzybów może również obniżyć poziom złego cholesterolu, a także zapobiec wystąpieniu anemii. Kobiety w ciąży nie powinny jednak skupiać się jedynie na spożywaniu grzybów w celu uzupełnienia niedoborów, ale stosować zalecaną przez lekarza suplementację. W ciąży pojawia się wiele dolegliwości https://www.welbi.pl/jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja/, w różnych trymestrach. Przyszła mama powinna wiedzieć, jakie objawy może zaobserwować w ciągu dziewięciu miesięcy ciąży.

Które grzyby są bezpieczne dla kobiety w ciąży?

Warto wiedzieć, jakie grzyby można jeść w ciąży, ponieważ ułatwi to komponowanie posiłków. Grzyby powinny pochodzić ze sprawdzonych źródeł, jeśli więc nie znasz ich gatunków, to zbieranie lepiej pozostawić osobom z dużym doświadczeniem. Kobiety w ciąży mogą jeść wszystkie gatunki jadalnych grzybów, jednak powinny zwrócić uwagę na to, w jaki sposób są one przyrządzane. 

Kobietom w ciąży zalecane są pieczarki, które są skarbnicą witamin z grupy B. Można z nich przyrządzić sos lub sałatkę. Kurki zawierają duże ilości beta-karotenu, który jest ważny dla rozwoju płodu. Zaleca się także spożywanie grzybów o ciemniejszych kapeluszach, jak boczniaki czy portobello, ponieważ zawierają potas i kwas foliowy ważny dla kobiet w ciąży. Źródłem cynku i żelaza są smardze, które są mniej popularne niż kurki, jednak tak samo smaczne i wartościowe dla organizmu. 

W jakiej postaci jeść grzyby w ciąży?

Kobiety w ciąży, aby uniknąć zatrucia, powinny spożywać jadalne grzyby przygotowane w odpowiedni sposób. Muszą być one dokładnie umyte i oczyszczone z pozostałości, takich jak ziemia, mech czy trawa. Przed spożyciem grzyby powinny zostać poddane obróbce termicznej. Aby nie wywołać nudności lub wymiotów u kobiety, podczas przyrządzania należy ograniczyć ilość ostrych przypraw, a także ich zbyt dużej ilości. Z grzybów można przygotować zupę lub sos do mięsa, warto jednak pamiętać, aby nie były zbyt mocno przyprawione. 

Grzyby nie powinny być smażone na głębokim oleju ani też na maśle, ponieważ tracą większość swoich cennych właściwości. Ponadto takie danie może być ciężkostrawne i zbyt kaloryczne. Warto je natomiast dusić lub gotować z dodatkiem ziół, takich jak tymianek, kminek, cząber czy jałowiec. Kobiety w ciąży mogą również spożywać zupę grzybową z dodatkiem śmietany lub gotowaną na bulionie. Warto do niej również dodać zioła, co poprawi walory smakowe. 

Kobiety w ciąży mogą także sięgać po grzyby przygotowane w inny sposób. Do diety można dodać grzyby suszone, a także marynowane. Warto jednak pamiętać, że kobiety spodziewające się dziecka, w szczególności w pierwszym trymestrze, cierpią na nudności lub zgagę. Można z nimi walczyć, stosując domowe sposoby lub konkretne leki https://www.welbi.pl/zgaga-w-ciazy-sposoby-leki/

W przypadku pojawienia się zgagi, nudności czy wymiotów należy sprawdzić, czy grzyby nie nasilają tych dolegliwości. Warto wiedzieć, jakie przypadłości mogą pojawić się w ciąży https://www.welbi.pl/jakie-sa-dolegliwosci-w-ciazy-kiedy-mijaja/

Marynowane grzyby sprawdzają się także u kobiet karmiących. Warto, aby były dodatkiem do drugiego śniadania. Najczęściej marynuje się borowiki, podgrzybki, maślaki, kurki, pieczarki, rydze czy opieńki. Grzyby można przygotować na wiele sposobów welbi.pl/przepisy-na-grzyby-marynowane-w-occie-smazone/. Wiele z nich może stanowić dodatek do diety przyszłej mamy. 

Których grzybów nie należy jeść?

Zarówno kobiety w ciąży, jak i pozostali nie powinni spożywać grzybów trujących, nawet w małych ilościach. Mogą one powodować szereg dolegliwości, głównie ze strony układu pokarmowego, a także prowadzić do niewydolności wątroby czy nawet śmierci. Spożycie trujących grzybów przez matkę wywołuje przykre konsekwencje także u nienarodzonego dziecka. Nie powinno się również kupować grzybów niewiadomego pochodzenia, ponieważ nie mamy wtedy pewności, czy wszystkie z nich są jadalne. 

Kobiety w ciąży nie powinny spożywać surowych grzybów, niezależnie od ich rodzaju. Każdy z nich powinien zostać poddany obróbce termicznej, nawet jeśli na późniejszym etapie będzie on marynowany. Nie powinno się jeść także grzybów na kolację, ponieważ niekiedy mogą być one ciężkostrawne dla przyszłej mamy. Ponadto niektóre kobiety mogą odczuwać wieczorne mdłości, które mogą być spowodowane chorobą refluksową, zmianami hormonalnymi czy spożywaniem określonych potraw. Więcej o mdłościach można przeczytać na https://www.welbi.pl/czy-wieczorne-mdlosci-w-ciazy-to-norma-o-czym-swiadcza/. Jeśli przyszła mama chce zjeść grzyby, warto, aby wybierała te pochodzące z legalnych źródeł i przyrządzone w odpowiedni sposób.

Źródła
  1. M. Siwulski i inni, Wartość odżywcza i prozdrowotna grzybów, „Żywność. Nauka. Technologia. Jakość”, 2014, 1(92), s.16–28.
  2. G. Stachowiak, Właściwa podaż witamin i mikroelementów w ciąży – ciągle aktualny problem, „Ginekologia Praktyczna”, 2009, 3, s. 52–57.
  3. A. Dziura i inni, Zdrowa dieta przyszłej mamy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.