Hafefobia – objawy i leczenie lęku przed dotykiem
Hafefobia może skutecznie utrudnić codzienne życie. Lęk przed dotykiem innej osoby może być bodźcem wywołującym ataki paniki. Osoba cierpiąca na hafefobię ma trudności z nawiązywaniem relacji z innymi.
Polecane
Czym jest hafefobia?
Istnieje wiele rodzajów fobii, które mogą pojawić się w dowolnym momencie twojego życia. Jedną z nich jest hafefobia, czyli lęk przed dotykiem. Wyobraź sobie, że, dotykając inną osobę, nawet najbliższego członka rodziny, odczuwasz niepokój. Mianem hafefobii określa się zaburzenia lękowe pojawiające się w momencie, kiedy musisz dotknąć kogoś innego lub kiedy ktoś dotyka cię.
Ciężko jest jednoznacznie określić, co powoduje zaburzenia lękowe związane z dotykiem, jednak wśród czynników wywołujących panikę zalicza się:
uwarunkowania genetyczne,
strach przed ubrudzeniem,
zaburzenia natury seksualnej,
złe doświadczenia z przeszłości.
Hafefobia może bardzo utrudniać codzienne życie, ponieważ nie zawsze da się przewidzieć zamiary drugiej osoby lub uniknąć przypadkowego dotknięcia. Często osoby dotknięte tą fobią wstydzą się, unikają kontaktów z drugim człowiekiem, nie wychodzą z domu, wycofują się z życia społecznego.
Hafefobia – objawy, na które warto zwrócić uwagę?Obserwując u siebie nietypowe objawy, warto zwrócić uwagę na fakt, że wiele osób nie toleruje dotykania przez obcych ludzi, w szczególności w miejscach publicznych, np. w tłumie czy na koncertach. To może powodować frustrację i niechęć. U osób, które cierpią na hafefobię, pojawiają się poniższe symptomy:
uczucie silnego lęku,
szybki oddech,
przyspieszona praca serca,
zawroty głowy,
zwiększona potliwość.
Pojawiający się lęk może mieć różne nasilenie, od słabego do bardzo silnego, powodującego utratę przytomności. Dolegliwości mogą pojawić się w momencie dotknięcia przez obcą osobę lub konieczności dotknięcia innej osoby. Nie ma znaczenie stopień pokrewieństwa czy siła relacji. Hafefobię diagnozuje się, kiedy objawy występują przez minimum sześć miesięcy, a człowiek unika kontaktu z innymi w obawie przed przypadkowym dotknięciem.
Hafefobia a codzienne życie
Osoby dotknięte hafefobią starają się unikać kontaktów międzyludzkich, nie tylko z obcymi ludźmi, ale także z rodziną. Najbliższe otoczenie często nie zdaje sobie sprawy z tego, co to jest hafefobia. Lęk przed dotknięciem może być tak silny, że osobom dotkniętym tą fobią ciężko jest nawiązać głębsze relacje z drugim człowiekiem. Dotyk bowiem jest jednym ze sposobów okazania uczucia. Pacjenci z hafefobią mają problemy podczas zwykłych, codziennych czynności takich jak wyjście do sklepu, praca czy wizyta u lekarza.
Hafefobia dzieli się na kilka etapów. Niekiedy osoby nią dotknięte unikają jedynie obcych ludzi, a w stosunku do najbliższych nie wykazują niechęci podczas dotykania. Dzięki temu utrzymują kontakty z bliskim, nie wycofując się społecznie.
Leczenie hafefobii
Osoby cierpiące na lęk związany z dotykiem wykazują różne nasilenie objawów. Do najlżejszego etapu należy awersja do ludzi, a do najcięższego stadium można zaliczyć całkowitą izolację społeczną. Istnieje kilka sposobów leczenia hafefobii, jednak ich skuteczność w dużej mierze zależy od znalezienia przyczyny problemu. Najpopularniejsza jest psychoterapia, jednak jest to metoda długa i wymagająca wspólnej pracy z pacjentem. Wbrew pozorom często jest stosowana terapia grupowa. Uświadamia pacjentom, że nie są sami ze swoim problemem. Podczas leczenia można zastosować terapię ekspozycyjną, która polega na zmierzeniu się z trudnościami wywołującymi uczucie lęku. W tym przypadku terapeuta oswaja pacjenta z dotykiem. U osób, które wykazują silny lęk, można zastosować leczenie farmakologiczne.
Podczas terapii ważne jest, aby wraz z nasileniem się objawów hafefobii nie pojawiły się inne dolegliwości i choroby wywoływane odosobnieniem, jak np. depresja, myśli samobójcze, problemy z agresją czy samotność.
Cierpiąc na hafefobię, można również samodzielnie poprawić jakość życia. Istnieje kilka sposobów na oswojenie się z tym problemem. Najbardziej popularnym jest medytacja i joga. Pomagają one wyciszyć umysł i zachować spokój. Nauka prawidłowego oddychania jest bardzo pomocna w radzeniu sobie z wieloma fobiami. Dobrym pomysłem jest aktywność fizyczna, która umożliwia pracę z ciałem i oswojenie się z dolegliwościami.
Podczas prób normalnego funkcjonowania mogą pojawić się ataki lęku i paniki. Warto nauczyć się reagować, zanim pojawią się pierwsze objawy. Jeśli czujesz, że zbliża się atak wywołany dotykiem, spróbuj wziąć głęboki oddech i powoli wydmuchiwać nabrane powietrze, rozluźniając jednocześnie swoje mięśnie. Bardzo ważne jest pozytywne nastawienie.
- A.T. Beck, D.A. Clark, Zaburzenia lękowe. Podręcznik z ćwiczeniami opartymi na terapii poznawczo-behawioralnej, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2018.
- A.T. Beck, D.D. Davies, A. Freeman, Terapia poznawcza zaburzeń osobowości, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2016.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.