Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieDiety 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Co jeść, a czego unikać przy hashimoto? Która dieta jest najlepsza?

Sylwia Brodniewska lek. Agnieszka Żędzian14.03.2022Aktualizacja: 03.04.2024

Na niedoczynność tarczycy choruje dużo osób. Choroba często przez wiele lat nie daje żadnych objawów. Jedną z przyczyn niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto. Jej leczenie polega na otrzymywaniu leków poprawiających pracę tarczycy, a także na regularnym uprawianiu aktywności fizycznej i stosowaniu zbilansowanej diety. Połączenie tych działań może znacząco poprawić samopoczucie.


hashimoto-dieta-co-jesc
pexels

Polecane

dieta-antycellulitowa-co-jesc-a-czego-lepiej-unikac
Odżywianie
2 min.
Dieta antycellulitowa - co jeść, a czego lepiej unikać?
30.07.2021
dieta-na-potencje-co-jesc-aby-poprawic-erekcje
Odżywianie
1 min.
Dieta na potencję - co jeść, aby poprawić erekcję?
29.10.2021
jakie-sa-efekty-spozywania-regularnych-posilkow
Odżywianie
1 min.
Poznaj efekty regularnego spożywania posiłków
25.05.2022
dieta-na-wrzody-zoladkowe-co-mozna-jesc
Odżywianie
1 min.
Poznaj zasady diety na wrzody żołądka. Co można jeść, a czego należy unikać?
10.05.2022
Spis treści
  1. Co to jest choroba Hashimoto?
  2. Leczenie choroby Hashimoto
  3. Co należy jeść przy chorobie Hashimoto?
  4. Czego nie należy jeść przy chorobie Hashimoto?
  5. Co robić, aby schudnąć przy chorobie Hashimoto?

Co to jest choroba Hashimoto?

Choroba Hashimoto ma podłoże autoimmunologiczne. Jest także nazywana przewlekłym limfocytowym zapaleniem tarczycy. U chorej osoby układ odpornościowy nie działa prawidłowo i atakuje tarczycę. Hashimoto jest jedną z przyczyn niedoczynności tarczycy. Ta choroba przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, dlatego warto regularnie wykonywać podstawowe badania krwi, które informują o funkcjonowaniu tarczycy. Nieleczona choroba może prowadzić do problemów z sercem lub trudności z zajściem w ciążę. Przyczyna choroby Hashimoto nie została poznana, jednak uważa się, że czynnikami warunkującymi zachorowanie są: predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne czy nadmiar jodu. Choroba częściej atakuje kobiety niż mężczyzn. 

Leczenie choroby Hashimoto

Leczenie polega na monitorowaniu objawów i włączeniu leków, które mają poprawić funkcjonowanie tarczycy. Najczęściej lekarze przepisują lewotyroksynę, czyli syntetyczny hormon tarczycy. Dawkowanie i rodzaj leku są dobierane indywidualnie na podstawie wyników badań. Poza leczeniem farmakologicznym bardzo ważna jest odpowiednia dieta i regularna aktywność fizyczna. Pozytywnie wpływają one na samopoczucie pacjenta. Dieta hashimoto, stosowana regularnie, pozwala na szybkie zobaczenie efektów. 

Co należy jeść przy chorobie Hashimoto?

Dieta przy niedoczynności tarczycy powinna być dobrana przez dietetyka klinicznego. Jest bardzo ważna w leczeniu, ponieważ odpowiednio zbilansowana, pozwala na obniżenie dawki leków, poprawę sylwetki i samopoczucia. Chorzy na chorobę Hashimoto powinni regularnie spożywać posiłki, najlepiej w odstępie 3–4 godzin. Dania muszą być dobrze zbilansowane, aby zapewnić organizmowi niezbędne witaminy i minerały. Jadłospis powinien być urozmaicony, dostarczać jodu, żelaza, cynku i selenu. Dodatkowo bardzo ważna jest zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 i witaminy D.

W diecie powinny się znaleźć:

  • tłuste ryby (makrela, łosoś),

  • pestki dyni, nasiona słonecznika, orzechy,

  • siemię lniane,

  • nabiał, np. skyr, jogurt naturalny, twaróg, maślanka,

  • oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany,

  • produkty pełnoziarniste (pieczywo, kasza, makaron),

  • warzywa i owoce,

  • jajka,

  • chude mięso,

  • warzywa strączkowe,

  • przyprawy i zioła.

Dieta "tarczycowa" powinna być zdrowa, dlatego warto skonsultować się z dietetykiem, który pomoże w układaniu posiłków. Powinny one zawierać odpowiedni rozkład makroskładników, czyli białka, tłuszczów i węglowodanów. Najlepiej, gdy w każdym daniu znajdują się warzywa lub owoce. Pacjentom z choroba Hashimoto zaleca się picie min. 2 litrów niegazowanej wody mineralnej. Dozwolone są również herbaty ziołowe, napoje roślinne czy świeżo wyciskane soki owocowe lub warzywne. Herbatę należy spożywać między posiłkami, ponieważ może ona zaburzać wchłanianie niezbędnych witamin i mikroelementów. 

Czego nie należy jeść przy chorobie Hashimoto?

U osób cierpiących na Hashimoto często występują nietolerancje pokarmowe. Najczęściej dotyczą one nabiału i glutenu. W takich sytuacjach należy ich unikać, stosując zamienniki. Powinno się także zrezygnować z głodówek lub diet o bardzo niskiej kaloryczności, ponieważ mogą one spowodować nasilenie objawów chorobowych. Osobom z chorobą Hashimoto nie zaleca się spożywać niektórych warzyw i owoców. Należy unikać tych, które zawierają goitrogeny, czyli substancje wolotwórcze, które zmniejszają wykorzystanie jodu przez organizm. Spożywane w dużych ilościach, niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie tarczycy. Substancje te znajdują się m.in. w:

  • kapuście,

  • batatach,

  • kalafiorze,

  • brokułach,

  • rzodkiewce,

  • szpinaku,

  • soi,

  • orzechach ziemnych,

  • gruszkach,

  • truskawkach,

  • brzoskwiniach.

Osoby z choroba Hashimoto muszą unikać spożywania dużych ilości tych produktów. Uprzednio powinny one zostać poddane obróbce termicznej. 

W chorobie Hashimoto nie jest zalecane picie mocnej kawy oraz herbaty. Wykluczone są również tłuste wędliny i mięso. Nie należy spożywać alkoholu pod żadną postacią, tym bardziej podczas zażywania leków. Osoby chorujące na niedoczynność tarczycy często mają większą wagę, dlatego powinny odstawić kaloryczne desery na bazie czekolady, cukru czy tłustej śmietany. 

Co robić, aby schudnąć przy chorobie Hashimoto?

Utrata zbędnych kilogramów przy chorobie Hashimoto jest możliwa, jednak wymaga więcej samozaparcia i pracy. Jadłospis powinien być indywidualnie dopasowany do osoby i celu, jaki chce ona osiągnąć. Dieta nie może być zbyt niskokaloryczna, jednak powinna zakładać pewien deficyt kaloryczny. Należy ją również połączyć z regularną aktywnością fizyczną. Początkowo zalecane są spacery, basen, nordic walking, a z czasem można zacząć biegać czy poszukać innego ulubionego sportu. 

Niedobór hormonów tarczycowych może spowalniać metabolizm, przez co odchudzanie jest trudniejsze. Unormowanie ich pozwala na szybszą utratę wagi. Wiele osób zastanawia się, jak schudnąć przy chorobie Hashimoto, dlatego warto pamiętać, że połączenie farmakologii, odpowiedniej diety i regularnej aktywności fizycznej może szybko przynieść oczekiwane efekty. 

Jeśli chcesz mieć dostęp do lekarzy rozmaitych specjalizacji i wielu badań bez konieczności czekania w długich kolejkach, zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Po opłaceniu pierwszej składki będziesz mieć możliwość uzyskania porady, omówienia wyników badań, a także otrzymania recepty. Diagnoza i leczenie choroby Hashimoto wiąże się z koniecznością wykonania rozmaitych badań i odbywania częstych konsultacji. Zapewnij sobie wsparcie. Prywatna opieka medyczna, której ofertę możesz zamówić na Welbi, to m.in.:

  • nielimitowane wizyty u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej,

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym endokrynolog),

  • dostęp do badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej (np. USG tarczycy), laboratoryjnej, (np. TSH, fT3, fT4) i czynnościowej,

  • wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

  • opieka w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski.

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. A.E. Ratajczak i in., Zalecenia żywieniowe w niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto, „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne” 2017, nr 7, s. 305–311.
  2. H. Ciborowska, A. Rudnicka, Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2014.
  3. M. Makarowska, Hashimoto na widelcu, Wydawnictwo JK, Łódź 2021.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
jakie-badania-wykonac-aby-zdiagnozowac-hashimoto
Zdrowie
1 min.
Jakie badania wykonać, aby zdiagnozować Hashimoto?
01.12.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.