Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czym jest i jak objawia się hemolakria?

Agata Muchowskalek. Agnieszka Żędzian22.12.2023Aktualizacja: 27.02.2024

Hemolakria, nazywana też „krwawymi łzami”, to rzadka choroba. Poznasz ją po obecności krwi w płynie łzowym. Może mieć różne podłoże i pojawić się nagle. Zobacz, jakie mogą być jej powody i objawy.


hemolakria-co-to-za-choroba-jak-sie-objawia
Pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Hemolakria – charakterystyka
  2. Objawy hemolakrii
  3. Przyczyny hemolakrii
  4. Jak wygląda leczenie hemolakrii?

Hemolakria – charakterystyka

Hemolakria to rzadka choroba polegająca na obecności krwi w łzach. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z XVI wieku. Wcześniej krwawienie z oczu w zależności od kultury uznawano za dowód opętania przez demony lub przypisywano boskim objawieniom.

Z raportu z 2004 roku napisanego przez naukowców z Eye Institute znajdującego się przy University of Tennessee Health Science Center w Memphis wynika, że od 1992 do 2003 roku lekarze zdiagnozowali tylko sześć przypadków tego schorzenia, z czego jedynie w dwóch jego przyczyny były znane. Do 2017 roku zdiagnozowanych zachorowań było zaledwie 17. „Krwawe łzy” mogą pojawić się w każdej chwili, niezależnie od wieku i płci, jednak w grupie chorych najwięcej było kobiet i osób do 20. roku życia.

Osoby cierpiące na hemolakrię czasami mogą o niej nie wiedzieć, gdyż stężenie krwi we łzach bywa tak niskie, że jest niezauważalne gołym okiem. Diagnozę wówczas można postawić po analizie laboratoryjnej płynu łzowego. W innych przypadkach krwi jest tak dużo, że łzy mogą sprawiać wrażenie krwotoku z oczu. W niektórych przypadkach „krwawe łzy” występują nawet kilkanaście razy na dobę, a poszczególne epizody mogą trwać nawet do godziny.

Hemolakria, choć z pewnością jest bardzo nieprzyjemna, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia, wymaga jednak odpowiedniej diagnostyki. Może okazać się objawem poważnej choroby. Czasami krwawienia są tak silne, że mogą doprowadzić do osłabienia organizmu i omdleń.

Objawy hemolakrii

Hemolakrię poznasz po wycieku krwi z oka bez wyraźnej przyczyny, np. urazu. Krew zazwyczaj pojawia się tylko w jednym oku. Mogą ją także poprzedzać inne objawy, takie jak:

  • pulsacyjny ból oczodołu,

  • infekcje w okolicach oczu,

  • ból głowy,

  • świąd i pieczenie oka,

  • żółta barwa oka,

  • krwawe pocenie się,

  • zabarwienie krwi śliną,

  • wzrost temperatury ciała,

  • podwyższone stężenie glukozy we krwi.

Jeśli zauważysz u siebie bądź bliskich powyższe objawy, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem rodzinnym, który przeprowadzi odpowiednia diagnostykę. Lekarz prawdopodobnie zaleci także badania w kierunku hemofilii i innych chorób związanych z nieprawidłowym krzepnięciem krwi.

Przyczyny hemolakrii

W związku z niewielką liczbą zachorowań trudno jest określić wszystkie przyczyny hemolakrii. W niektórych sytuacjach przypadłość ta występuje u kobiet zamiast miesiączki jako krwawienie zastępcze, w okresie menopauzy bądź podczas ciąży. Są to jednak przypadki niezwykle rzadkie. Za najczęstsze i najlepiej poznane przyczyny hemolakrii uznaje się:

  • infekcje oka,

  • urazy głowy,

  • zatrucie jadem zwierząt,

  • przyjmowanie leków rozrzedzających krew,

  • czerniak złośliwy woreczka łzowego,

  • guzy w okolicy kanału łzowego i zatok przynosowych,

  • nadciśnienie tętnicze,

  • zakażenia ogólnoustrojowe (np. sepsa lub gorączka krwotoczna),

  • zaburzenia hormonalne,

  • silny stres,

  • choroby psychiczne,

  • białaczkę,

  • niedobory witamin i minerałów.

Czasami lekarze nie są w stanie ustalić przyczyny schorzenia. Mówimy wówczas o hemolakrii idiopatycznej.

Jak wygląda leczenie hemolakrii?

Aby móc leczyć hemolakrię, najpierw potrzebna jest prawidłowa diagnoza. Nie jest ona łatwa, gdyż czasami krew jest niewidoczna gołym okiem, a pozostałe objawy mogą być niespecyficzne i wskazywać na inne choroby.

„Krwawe łzy” same w sobie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i narządu wzroku, powinny być jednak skonsultowane z lekarzem. Mogą być objawem tak poważnych chorób jak białaczka, czerniak woreczka łzowego lub nowotwory okolic oka i zatok przynosowych. 

Jeśli towarzyszą Ci któreś z wymienionych wcześniej objawów, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym, internistą lub okulistą. Lekarz oceni stan oka, dzięki czemu będzie mógł stwierdzić, czy za wyciek krwi odpowiada obecność guzów. Jeśli tak, skieruje Cię do onkologa. 

Jeśli hemolakria powstała w wyniku infekcji bakteryjnej wówczas leczenie polega na podaniu antybiotyku. Jeżeli jej przyczyną są zmiany naczyniowe, metody leczenia ustala angiolog lub chirurg naczyniowy. W przypadku hemolakrii o określonym podłożu nie leczy się objawów, a przyczynę dolegliwości. Inaczej jest przy hemolakrii idiopatycznej. Zazwyczaj pojawia się nagle i równie nagle samoistnie zanika. 

Po konsultacji z lekarzem wzbogać leczenie o domowe sposoby, stosując np. zioła na oczy. Przy zapaleniu spojówek sprawdzi się m.in. rumianek pospolity, świetlik lekarski i chaber bławatek. Zrobisz z nich kompresy, które na kilka lub kilkanaście minut należy położyć na powiekach. Aby ograniczyć ryzyko hemolakrii, zadbaj o zdrowy tryb życia. Stosuj zbilansowaną dietę, bogatą w witaminy i minerały, pij dużo wody i unikaj stresu. Zrezygnuj także z używek i staraj się przebywać na świeżym powietrzu.

Źródła
  1. W. Hautz, Patologia narządu wzroku i guzy wewnątrzgałkowe, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, Wrocław 2022.
  2. VII Konferencja „Choroby rzadkie nie tylko w programie nauczania”, https://ptpk.org/graf/Ksiazka_streszczen_2021.pdf (dostęp: 24.07.2023 r.)
  3. A.Kubicka-Trząska, B. Romanowska-Dixon, Autoimmunologiczne choroby narządu wzroku, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
  4. A. Dobrzańska, Choroby rzadkie, Media Press, Warszawa 2020.
  5. B. Bowling, Okulistyka kliniczna, tłum. A.M Dąbrowska, Edra Urban & Partner, Wrocław 2021.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
nadplytkowosc-co-to-przyczyny-objawy-leczenie
Zdrowie
1 min.
Nadpłytkowość – co to jest? Przyczyny powstania i sposoby leczenia trombocytozy
27.02.2023
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.