Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Hemoroidy – przyczyny, objawy, leczenie

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian22.12.2023Aktualizacja: 22.12.2023

Hemoroidy, zwane inaczej żylakami odbytu, to problem, który dotyczy ok. 11% światowej populacji, a najczęściej zmagają się z nim osoby między 45 a 65 rokiem życia. Choroba hemoroidalna objawia się m.in. przekrwieniem guzków krwawniczych, które mogą wypadać poza odbyt i szeregiem dolegliwości, takich jak swędzenie, pieczenie, ból czy krwawienie z odbytu. Gdy zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy, udaj się do proktologa. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny hemoroidów, jak je leczyć i w jaki sposób im zapobiegać.


hemoroidy-najczestsze-przyczyny-objawy-leczenie
Pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Co to są hemoroidy? Jak wyglądają?
  2. Najczęstsze przyczyny hemoroidów
  3. Jak objawiają się hemoroidy?
  4. Do jakiego lekarza się udać z hemoroidami?
  5. Jak leczyć hemoroidy?
  6. Jak zapobiegać powstawaniu hemoroidów?

Co to są hemoroidy? Jak wyglądają?

W odbycie każdego człowieka znajdują się 3 guzki krwawnicze, które są naturalną i całkowicie prawidłową częścią tej struktury. Są to poduszkowate naczynia żylne wypełnione niewielką ilością krwi, o których istnieniu zdrowe osoby nie mają zwykle pojęcia. Uszczelniają one odbyt, a oprócz tego pomagają zachować kontrolę nad oddawaniem gazów i stolca. Problem zaczyna się w momencie, gdy guzki zaczynają się powiększać i napełniają się nadmierną ilością krwi. Tak więc hemoroidy to przekrwione, powiększone, sine guzki krwawnicze znajdujące się po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie odbytu. W początkowych stadiach są mało kłopotliwą dolegliwością, ale w późniejszych stają się prawdziwą zmorą, gdy wypadają poza odbyt podczas wypróżnienia i nie wracają do niego samoistnie. 

W literaturze fachowej wyróżnia się 4 stadia choroby hemoroidalnej:

  • powiększenie guzków krwawniczych bez wydostawania się ich na zewnątrz;

  • powiększone guzki nie tylko powodują dolegliwości, ale wypadają na zewnątrz w trakcie wypróżniania. W tym stadium choroby cofają się samoistnie;

  • powiększone i przekrwione guzki wypadają w czasie wypróżnienia i nie wracają samoistnie na miejsce. Trzeba odprowadzić je ręcznie;

  • powiększone guzki pozostają na zewnątrz przez cały czas. Nie zmniejszają się.

Szacuje się, że ten problem może dotyczyć nawet 11% światowej populacji. Najczęściej występuje między 45 a 65 rokiem życia. W Polsce na tę przypadłość cierpi ok. 30% społeczeństwa, a dane te mogą być zaniżone ze względu na wstydliwy charakter problemu i fakt, że nie każdy zgłasza się z nim do lekarza. 

Najczęstsze przyczyny hemoroidów

Dokładna przyczyna hemoroidów nie jest w pełni wyjaśniona, jednak uważa się, że na powiększanie się guzków krwawniczych w okolicach odbytu mają wpływ czynniki związane z trybem życia, dietą, aktywnością fizyczną czy chorobą. Powstawaniu hemoroidów sprzyjają więc: biegunka, ciąża, siedzący tryb życia i związana z nim nadwaga, zaparcia, a także bardzo wysoka aktywność fizyczna (np. biegi długodystansowe). Z żylakami odbytu zmagają się także osoby cierpiące na poważniejsze schorzenia, takie jak guzy miednicy małej czy marskość wątroby. Wstydliwa dolegliwość idzie często w parze z wrodzonym brakiem zastawek w żyłach trzewnych. 

Jak objawiają się hemoroidy?

Hemoroidy – zewnętrzne lub wewnętrzne – dają szereg charakterystycznych objawów, których nie sposób przeoczyć. Wewnętrzne żylaki objawiają się świądem i pieczeniem odbytu, bólem podczas oddawania stolca oraz krwawieniem, o którym świadczą niewielkie ślady jasnoczerwonej krwi na papierze toaletowym. 

Z kolei hemoroidy zewnętrzne powodują:

  • świąd i dyskomfort; 

  • ból, który może przypominać skurcze odbytu

  • krwawienie podczas wypróżniania, zwłaszcza podczas zaparć – pamiętaj, że krew pochodząca z hemoroidów ma żywą, jasnoczerwoną barwę, a w przypadku częstych intensywnych krwawień może dojść do niedokrwistości. Ciemnoczerwony kolor połączony ze skrzepami krwi wskazuje z reguły na poważniejsze choroby. Dlatego nie ignoruj tego objawu, ale umów się na wizytę do specjalisty; 

  • stan zapalny okolic odbytu;

  • obecność sinych, twardych wypustek w okolicach odbytu.

Do jakiego lekarza się udać z hemoroidami?

Leczeniem hemoroidów zajmuje się proktolog, czyli lekarz, który specjalizuje się w chorobach jelita grubego i odbytu. Jeśli obserwujesz u siebie niepokojące objawy, które mogą wskazywać na obecność hemoroidów, umów się na wizytę. W pierwszej kolejności lekarz przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad na temat Twojego aktualnego stanu zdrowia, trybu życia, stosowanej diety i przewlekłych chorób, na które chorujesz. Następnie proktolog obejrzy okolice odbytu i wykona badanie wewnętrznych guzków krwawniczych przez odbyt (per rectum). Dla dokładniejszej diagnostyki można wykonać również badanie anoskopowe lub rektoskopię za pomocą wziernika, który pozwala obejrzeć wnętrze odbytu. W przypadku podejrzenia innych chorób zaleci kolonoskopię.

Jak leczyć hemoroidy?

W przypadku hemoroidów ważną rolę odgrywa leczenie zachowawcze. Jego nieodłącznym elementem jest dieta przeciw zaparciom, która polega m.in. na ograniczeniu używek i słodyczy przy jednoczesnym zwiększeniu podaży błonnika pokarmowego i płynów w codziennym jadłospisie. Stosuje się również leki, które zwiększają napięcie ścian naczyń krwionośnych, a oprócz tego maści i czopki o działaniu przeciwzapalnym. Jeśli leczenie zachowawcze okaże się niewystarczające, lekarze zazwyczaj proponują inne metody, takie jak: zakładanie gumowych opasek na hemoroidy czy skleroterapię, która polega na wstrzykiwaniu środków chemicznych zamykających dopływ krwi do guzków krwawniczych. Dużą popularnością cieszy się także krioterapia, czyli leczenie z wykorzystaniem niskiej temperatury.

Najbardziej inwazyjne rozwiązanie to operacja polegająca na usunięciu hemoroidów. Po zabiegu mogą wystąpić różne powikłania, np. przetoki, zatrzymanie moczu czy też nawrót choroby hemoroidalnej. 

Jak zapobiegać powstawaniu hemoroidów?

Aby zmniejszyć ryzyko powstawania hemoroidów:

  • praktykuj umiarkowaną aktywność fizyczną i pamiętaj, że zarówno siedzący tryb życia, jak i sporty wyczynowe mogą sprzyjać rozwojowi hemoroidów;

  • stosuj dietę bogatą w błonnik pokarmowy, która ułatwi regularne wypróżnienia. W razie potrzeby stosuj zioła na zaparcia.

Oprócz tego dbaj o higienę odbytu – okolicę tę myj ciepłą wodą bez mydła lub z niewielką ilością sprawdzonego płynu do higieny intymnej.

Źródła
  1. M. Kołodziejczak i in., Choroby proktologiczne, Diagnostyka i leczenie, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
  2. G. Krasowski, Hemoroidy, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2005.
  3. F.H. Wullink (red. K. Matysiak), Hemoroidy, Poradnik dla pacjentów, Wydawnictwo Medpharm Polska, Wrocław 2008.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.