Hiperlipidemia – jak kontrolować i leczyć zbyt wysoki cholesterol?
Hiperlipidemia to zaburzenie lipidowe, w którym poziom cholesterolu i/lub trójglicerydów we krwi przekracza zalecane normy. Stan ten – jeśli nie jest odpowiednio leczony – może prowadzić m.in. do choroby niedokrwiennej serca. Dowiedz się, jak powinno wyglądać leczenie hiperlipidemii i po jakie środki zapobiegawcze sięgnąć, aby Twój lipidogram nie był powodem do niepokoju!
Polecane
Hiperlipidemia – co to takiego?
Hiperlipidemia to jedno z zaburzeń lipidowych, w którym poziom lipidów (tłuszczów), takich jak cholesterol lub trójglicerydy, we krwi jest podwyższony. Te lipidy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale ich nadmiar może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroba niedokrwienna serca, udar niedokrwienny mózgu, a nawet cukrzyca typu 2.
Stan ten może – podobnie jak cukrzyca – mieć charakter pierwotny lub wtórny. Hiperlipidemia pierwotna wynika z mutacji genetycznych i może być dziedziczna. Często mówi się nawet o hiperlipidemii rodzinnej, która sprawia, że u wielu członków rodziny biologicznej występuje podwyższone ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.
Z kolei hiperlipidemia wtórna (nabyta) wynika z innych chorób lub niewłaściwego stylu życia. Prowadzi do niej m.in. dieta bogata w tłuszcze trans i brak aktywności fizycznej.
Hiperlipidemia – kiedy cholesterol jest za wysoki? Normy
O zbyt wysokim cholesterolu całkowitym można mówić, gdy jego poziom przekracza 190 mg/dl. Gdy spojrzysz na swój lipidogram, zobaczysz, że w wynikach badań wyszczególniono również cholesterol LDL (“zły” cholesterol), którego poziom u osób zdrowych nie powinien przekraczać 115 mg/dl. Dla osób z wysokim ryzykiem chorób serca normy są bardziej restrykcyjne. Poziom cholesterolu HDL – znanego również jako “dobry” cholesterol – powinien wynosić co najmniej 40 mg/dl u mężczyzn i 50 mg/dl u kobiet. Poziom trójglicerydów na czczo nie powinien przekraczać 150 mg/dl.
Pamiętaj, że wyniki badań zawsze powinny być interpretowane przez lekarza, więc po otrzymaniu wyników od razu zgłoś się na konsultację. Pamiętaj, że obniżony poziom frakcji HDL również może świadczyć o zaburzeniach lipidowych (np. dyslipidemii aterogennej), które także wymagają leczenia.
Przyczyny hiperlipidemii
Hiperlipidemia może wynikać z różnych przyczyn. Najważniejsze z nich to:
czynniki genetyczne – niektóre formy hiperlipidemii są dziedziczne. Jeśli Twoi rodzice lub rodzeństwo mają nieprawidłowy lipidogram, istnieje prawdopodobieństwo, że Ty również możesz mieć nieprawidłowy poziom cholesterolu;
dieta – spożywanie dużej ilości tłuszczów nasyconych i cholesterolu może prowadzić do hiperlipidemii;
brak aktywności fizycznej – ćwiczenia pomagają obniżać poziom cholesterolu LDL („złego cholesterolu”) i podnosić poziom cholesterolu HDL („dobrego cholesterolu”). Dlatego u wyczynowych sportowców poziom cholesterolu całkowitego – w którym uwzględniane są frakcje HDL i LDL – może być podwyższony;
otyłość – to jeden z czynników ryzyka hiperlipidemii;
cukrzyca – cukrzyca typu 1. i 2. jest czynnikiem ryzyka hiperlipidemii.
Objawy hiperlipidemii
Hiperlipidemia często nie daje żadnych objawów, dopóki nie powoduje poważnych problemów zdrowotnych. W niektórych przypadkach mogą wystąpić żółtaki, czyli małe, żółte guzki na skórze, zwłaszcza wokół oczu lub stawów. Symptomem, który wymaga pilnej konsultacji lekarskiej, jest ból w klatce piersiowej: może to być objaw choroby wieńcowej, która jest jedną z najczęstszych przyczyn zawału serca. Zbyt wysoki cholesterol sprzyja też problemom z pamięcią lub/i myśleniem.
Diagnoza i leczenie hiperlipidemii
Podstawowym badaniem diagnostycznym w kierunku hiperlipidemii jest badanie krwi zwane lipidogramem. Ten test mierzy poziom różnych typów lipidów we krwi, w tym cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, cholesterolu HDL oraz trójglicerydów.
Leczenie hiperlipidemii zależy od jej przyczyny i nasilenia problemu. Może obejmować terapię farmakologiczną, w ramach której podaje się statyny, niacynę, fibraty, kwasy omega-3 i inne. Jeśli hiperlipidemia jest spowodowana innymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca, leczenie głównej dolegliwości może pomóc obniżyć poziom lipidów. W każdym przypadku lekarze zalecają zmianę stylu życia – zdrową dietę, zwiększenie aktywności fizycznej, utratę wagi czy rezygnację z używek.
Regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu LDL i podwyższyć poziom cholesterolu HDL. Zaleca się co najmniej 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej większość dni tygodnia.
Konieczne jest również monitorowanie efektów leczenia za pomocą regularnych badań krwi.
Dieta przy hiperlipidemii
Dieta jest jednym z kluczowych elementów leczenia hiperlipidemii. Jeśli chcesz ustabilizować poziom cholesterolu we krwi:
Ogranicz spożycie tłuszczów nasyconych, ponieważ mogą podnosić poziom cholesterolu LDL i obniżać poziom cholesterolu HDL. Zastąp je tłuszczami roślinnymi pod postacią oliwy z oliwek czy oleju rzepakowego.
Jedz więcej produktów bogatych w błonnik – nie tylko pomaga na cholesterol, ale również na pracę przewodu pokarmowego.
Jedz więcej ryb, które są bogate w zdrowe tłuszcze, czyli kwasy omega-3. Pomagają one obniżyć poziom trójglicerydów we krwi;
Unikaj alkoholu, który podnosi poziom trójglicerydów i cholesterolu i ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie.
Hiperlipidemia – do jakiego lekarza się udać?
Jeśli masz zbyt wysoki poziom cholesterolu, w pierwszej kolejności udaj się do lekarza pierwszego kontaktu (internisty lub lekarza rodzinnego), który przeprowadzi szczegółowy wywiad, oceni ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i skieruje do specjalisty. Leczeniem hiperlipidemii – w zależności od przyczyn problemu – zajmuje się kardiolog, diabetolog lub endokrynolog.
Obserwujesz u siebie niepokojące objawy hiperlipidemii, które powinny zostać skonsultowane z lekarzem? Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub wizytę u specjalisty nie będzie trwało z reguły dłużej niż 3 dni robocze, a z lekarzem POZ skonsultujesz się ciągu 1 dnia.
Decydując się na to prywatne ubezpieczenie zdrowotne, możesz zyskać m.in.:
dostęp do blisko 300 badań (w pakiecie OCHRONA GOLD), w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, np. lipidogram, EKG
możliwość wykonania profilaktycznego przeglądu zdrowia raz w roku w pakiecie OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD w wersji dla kobiet i mężczyzn,
opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach w Polsce,
inne korzyści w zależności od pakietu, na który się zdecydujesz, np. 4 wizyty domowe w roku w pakiecie OCHRONA GOLD (już od 239 zł miesięcznie).
- A. Cichocka, Hipercholesterolemia, Wydawnictwo Medyk, Warszawa 2022.
- D. Głąbska i in., Dietoterapia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
- B. Cybulska i in., Zaburzenia lipidowe, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2006.
- M. Gierba i in., Hipercholesterolemia rodzinna i inne genetycznie uwarunkowane dyslipidemie, Wydawnictwo Medyk, Warszawa 2015.
- A. Bukiya, Cholesterol: From Chemistry and Biophysics to the Clinic, Wydawnictwo Academic Pr Inc, New York 2022.
- A. Dembińska-Kieć i in., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2017.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.