Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Hipotermia – jak wygląda pierwsza pomoc i leczenie skutków wychłodzenia?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian07.05.2024Aktualizacja: 07.05.2024

Hipotermia – zwana też wychłodzeniem organizmu – to stan, w którym temperatura ciała spada poniżej normy. Jest to poważne zagrożenie dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach również dla życia. Hipotermia najczęściej dotyka górskich turystów, którzy są ubrani nieadekwatnie do pogody i nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa. Dowiedz się, jak rozpoznać hipotermię, jak udzielić pierwszej pomocy i jak leczyć skutki wychłodzenia.


hipotermia-pierwsza-pomoc-leczenie
Pixabay.com

Polecane

przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
wzmocnienie-organizmu-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak możesz wzmocnić swój organizm po antybiotyku?
30.05.2022
jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Rodzaje nowotworów łagodnych i złośliwych
14.05.2021
witamina-b-na-komary-ktora-skutecznie-je-odstraszy
Zdrowie
2 min.
Witamina B na komary - która skutecznie je odstraszy?
24.01.2022
Spis treści
  1. Czym jest hipotermia?
  2. Jakie są objawy hipotermii?
  3. Czy tylko niska temperatura? Inne przyczyny hipotermii
  4. Pierwsza pomoc w przypadku hipotermii
  5. Leczenie skutków hipotermii
  6. Hipotermia u dzieci
  7. Zapobieganie hipotermii

Czym jest hipotermia?

Hipotermia to coś znacznie więcej niż uczucie zimna czy uczulenie na zimno – to stan, w którym temperatura ciała spada poniżej normy. Norma dla człowieka wynosi około 36–37°C, a optymalna wartość to 36,6°C. Do hipotermii, czyli wychłodzenia organizmu, dochodzi w sytuacjach, gdy człowiek przez długi czas przebywa w niskiej temperaturze, jest narażony na działanie wiatru i nie ma odpowiedniej ochrony przed zimnem. Może to dotyczyć np. górskich turystów, którzy wybrali się na ośnieżony szczyt w zbyt lekkich strojach albo osób, które zbyt długo przebywały w zimnej wodzie, oczekując na pomoc po katastrofie promu. 

Poziom wychłodzenia organizmu może być różny, dlatego wyróżnia się 3 stopnie hipotermii:

  1. lekka – temperatura ciała 32–35°C;

  2. średnia – 28–32°C;

  3. ciężka – poniżej 28°C.

Jakie są objawy hipotermii?

Objawy hipotermii różnią się w zależności od stopnia wychłodzenia organizmu. Na początkowym etapie hipotermii mogą wystąpić drżenie mięśni, uczucie zimna, osłabienie, zmęczenie, płytki oddech i szybkie bicie serca. Jeśli temperatura ciała spadnie poniżej 32°C, dają o sobie znać takie objawy jak: sztywność mięśni, splątanie, zaburzenia koordynacji, niezgrabność i utrata pamięci. W przebiegu ciężkiej hipotermii człowiek jest przeważnie nieprzytomny, ma płytki oddech i rozszerzone źrenice, jego serce bije bardzo słabo, a tętno jest ledwo wyczuwalne.

Czy tylko niska temperatura? Inne przyczyny hipotermii

Hipotermia może być efektem innych czynników niż niekorzystne warunki atmosferyczne. Gdy doświadczasz urazu, Twój organizm jest bardziej narażony na wychłodzenie. Ryzyko zwiększa się również w przypadku chorób takich jak niedoczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze, problemy kardiologiczne, choroba Parkinsona, schizofrenia czy depresja. Temperatura ciała może spadać poniżej normy również u osób niedożywionych. 

Nie bez znaczenia są używki. Spożycie alkoholu może zwiększać ryzyko hipotermii, ponieważ etanol rozszerza naczynia krwionośne i powoduje, że organizm traci ciepło szybciej. Ponadto, alkohol może wpływać na zdolność organizmu do reagowania na niskie temperatury.

Pierwsza pomoc w przypadku hipotermii

Jeśli widzisz osobę, która wykazuje objawy hipotermii, nie czekaj, ale natychmiast udziel pierwszej pomocy. Sposób udzielania pomocy zależy od stopnia wychłodzenia organizmu.

W przypadku lekkiej hipotermii, gdy osoba poszkodowana jest przytomna i w dobrym kontakcie, przeprowadź ją w ciepłe miejsce i podejmij wszystkie czynności, aby ją ogrzać – pomóż zmienić ubranie na suche, podaj ciepłą herbatę;

Hipotermia średnia (umiarkowana) wymaga już wezwania karetki pogotowia. Przed przyjazdem służb medycznych, ułóż osobę wychłodzoną w pozycji leżącej i zminimalizuj jej ruchy. Szczelnie okryj ją kocem i, jeśli masz taką możliwość, zastosuj ogrzewanie zewnętrzne – są to środki tak skuteczne jak okłady chłodzące w przypadku oparzenia. Monitoruj czynności życiowe poszkodowanego aż do przyjazdu pogotowia. 

W sytuacji znacznego wychłodzenia (hipotermia ciężka), gdy poszkodowany jest nieprzytomny, trzeba ocenić funkcje oddechowe i w razie potrzeby rozpocząć czynności resuscytacyjne: 30 uciśnięć klatki piersiowej, 2 wdechy ratownicze, a następnie 30 uciśnięć i 2 wdechy naprzemiennie. Jeśli jest to konieczne i możliwe, użyj defibrylatora (AED) i zadbaj o jak najszybszy transport do szpitala. 

Leczenie skutków hipotermii

Hipotermia wymaga nie tylko pierwszej pomocy, ale odpowiedniej opieki medycznej i leczenia, które obejmuje w pierwszej kolejności: podawanie ciepłych płynów dożylnie; ogrzewanie ciała przy użyciu koców termicznych lub ciepłych poduszek; ciepłą kąpiel; monitorowanie temperatury ciała i innych wskaźników witalnych.

W niektórych przypadkach hipotermia może spowodować powikłania takie jak zespół odmrożeniowy lub zaburzenia rytmu serca. 

Hipotermia u dzieci

Dzieci są bardziej narażone na hipotermię niż dorośli ze względu na większą powierzchnię skóry w stosunku do masy ciała. Najmłodsi gorzej radzą sobie z regulacją temperatury ciała. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio chronić dzieci przed zimnem i monitorować ciepłotę ich ciała. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma hipotermię, niezwłocznie udziel mu pierwszej pomocy i skonsultuj się z lekarzem.

Zapobieganie hipotermii

W przypadku hipotermii doskonale sprawdza się zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Aby zapobiec wychłodzeniu organizmu, przestrzegaj kilku ważnych zasad:

  1. Ubieraj się odpowiednio do warunków atmosferycznych, szczególnie wtedy, gdy wybierasz się w góry;

  2. Unikaj długotrwałego przebywania w niskich temperaturach – na powietrzu lub w wodzie;

  3. W zimowych miesiącach pij ciepłe napoje, aby utrzymać ciepło wewnętrzne.

  4. Przyjmuj regularne posiłki, bogate w kalorie, aby dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość energii.

  5. Unikaj alkoholu, który może prowadzić do utraty ciepła ciała.

  6. Jeśli cierpisz na schorzenia, które zwiększają ryzyko wystąpienia hipotermii (np. niedoczynność tarczycy), stosuj leczenie przyczynowe i kontroluj swój stan zdrowia. 

Jeśli chorujesz na choroby sprzyjające nadmiernemu wychładzaniu organizmu i tym samym ryzyko hipotermii jest u Ciebie zwiększone, zapewnij sobie łatwy i szybki dostęp do lekarzy i badań, by zapewnić sobie wsparcie w leczeniu i monitorowaniu stanu zdrowia zwłaszcza w okresie niskich temperatur. Rozważ zakup Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę można zamówić na Welbi. W ramach składki już od 69 zł miesięcznie możesz zyskać dostęp do konsultacji lekarskich z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistami, badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych oraz innych usług medycznych, w zależności od wybranego pakietu.

Źródła
  1. S. Kosiński (red.), Hipotermia. Kliniczne aspekty wychłodzenia organizmu, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2015.
  2. M.D. Cadogan, Medycyna ratunkowa – Diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Edra Urban&Partner, Wrocław 2023.
  3. S. Keim, Medycyna ratunkowa na dyżurze, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2023.
  4. L. Kleszczyński i in., Niezbędnik lekarza dyżurnego SOR, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2021.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bole-brzucha-przed-porodem-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle brzucha przed porodem. Kiedy należy jechać do szpitala?
10.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.