Hormony są związkami chemicznymi wydzielanymi przez gruczoły dokrewne i inne tkanki w organizmie człowieka. Substancje te mają na celu regulowanie różnorodnych procesów zachodzących w komórkach człowieka. Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom hormonów zakłóca równowagę w ustroju i może być przyczyną wystąpienia uciążliwych objawów. Sprawdź, ile wiesz na temat hormonów i najczęstszych zaburzeń ich wydzielania.
Które z poniższych hormonów są wydzielane w komórkach tarczycy?
Insulina jest hormonem wytwarzanym w komórkach beta trzustki. Jaką główną funkcję pełni w organizmie człowieka?
Który z hormonów wydzielanych przez nadnercza jest nazywany hormonem „walki i ucieczki”?
Które z poniższych objawów mogą wystąpić w przebiegu niedoczynności tarczycy?
Zespół objawów spowodowany wysokim stężeniem glikokortykosteroidów w organizmie nosi nazwę:
Do lekarza tej specjalizacji powinieneś się zgłosić w przypadku podejrzenia lub rozpoznania zaburzeń hormonalnych. O jakiej specjalizacji mowa?
Podwyższony poziom prolaktyny we krwi może być przyczyną wystąpienia:
Podwyższone stężenie prolaktyny we krwi nie zawsze świadczy o chorobie. W jakich fizjologicznych sytuacjach poziom tego hormonu może przekroczyć górną granicę normy?
Zespół policystycznych jajników (PCOS) to choroba występująca u kobiet, w której przebiegu dochodzi do nadprodukcji androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Który z poniższych objawów nie jest symptomem PCOS?
Który z poniższych hormonów jest produkowany w tkance tłuszczowej i odpowiada za wystąpienie uczucia sytości po posiłku?
Brakuje jeszcze 10 odpowiedzi
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.