Ile kalorii spala pływanie?
Pragniesz w przyjemny i szybki sposób wymodelować sylwetkę, wygładzić cellulit lub pozbyć się nieestetycznej oponki? Wybierz zajęcia na basenie! Spalanie kalorii podczas pływania następuje już po 20 minutach. Co więcej, dyscyplina pozwoli ci wzmocnić kręgosłup i poprawić ogólne zdrowie.
Jednym ze skuteczniejszych stylów pływania w walce z nadwagą i nadmiarem tkanki tłuszczowej jest pływanie stylem klasycznym. Dzięki niemu możesz spalić ponad 200 kcal. Jeśli jednak czujesz się lepiej w innych stylach, np. żabką czy kraulem, również osiągniesz zadowalające efekty.
Pływanie a spalanie kalorii
Pływanie to jedna z bardziej polecanych dyscyplin dla osób pragnących wymodelować sylwetkę i zrzucić zbędne kilogramy, ujędrnić skórę czy poprawić ogólną formę. Jeśli nie jesteś miłośnikiem sportu i preferujesz odpoczynek na sofie, a twoja aktywność rekreacyjna to głównie spacery z psem lub praca zawodowa czy hobby związane są z długim siedzeniem za biurkiem lub kierownicą, to zajęcia na basenie będą dla ciebie odpowiednie.
Wodna dyscyplina pozwoli ci nie tylko pozbyć się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, ale też wzmocni kręgosłup, poprawi krążenie, pogłębi oddech i rozluźni mięśnie. Jeśli jeszcze nie narzekasz na bóle pleców, kłucie pod łopatką czy zadyszkę, wchodząc po schodach do domu, nie zwlekaj i idź na basen, bo to kwestia czasu, kiedy dopadną cię jakieś dolegliwości wynikające z mało aktywnego trybu życia. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać, niż leczyć! Podjęcie wyzwania na pływalni tylko 2 razy w tygodniu może uchronić cię przed przewlekłymi chorobami o różnej etiologii, ale też wpłynie na poprawę samopoczucia.
Zastanawiasz się, ile kalorii spala pływanie żabką, kraulem czy na plecach i kiedy można spodziewać się pierwszych efektów? Spalanie kalorii podczas pływania następuje już po 20 minutach, a w zależności od stylu i intensywności treningu wydatek energetyczny może wynieść nawet blisko 1000 kcal. Zalety pływania odczujesz już po kilku regularnych sesjach. Treningi w wodzie wbrew pozorom nie są męczące. Dzięki wypornościowym właściwościom wody twoje ciało po zanurzeniu zostaje odciążone i wydaje się lżejsze, a jednocześnie opór, jaki stawia woda podczas ruchu, angażuje układ mięśniowy do pracy siłowej.
Dla uzyskania optymalnych efektów najlepiej podczas jednej sesji pokonywać kilka długości basenu. Jeśli nie jesteś wytrawnym pływaczem, ustal sobie realny cel, np. dwie długości na początek, i stopniowo zwiększaj stopień trudności, co 5–6 treningów przepłyń więcej o jedną lub dwie długości. Zawsze staraj się pływać jak najbardziej technicznie i dokładnie, a także na największych obrotach. Aktywnie też odpoczywaj. Dla relaksu pomiędzy długościami wybierz styl grzbietowy.
Ile kalorii spala się podczas pływania?
Dokładną odpowiedź na pytanie, ile pływanie spala kalorii, wyznaczają w dużej mierze style pływania oraz czas i dynamika treningu. Ilość traconej tkanki tłuszczowej zależy także od wagi ciała, a nawet od temperatury wody. Im więcej ważysz i im zimniejsze jest środowisko, tym więcej i szybciej możesz tracić kalorie. Ważnym czynnikiem jest też metabolizm, choć pamiętaj, że każdy człowiek ma indywidualny, którego jakość jest uwarunkowana wiekiem, chorobami czy stylem życia.
Regularne pływanie stylem klasycznym w szybkim tempie przez mniej więcej 20 minut osobie o wadze 60 kg pozwala spalić blisko 206 kcal, natomiast pływanie kraulem zużyje blisko 166 kcal w tym samym czasie.
Jednym z bardziej efektywnych, ale jednocześnie bardziej wymagających, jest styl motylkowy. Pół godziny pływania tego typu pozwala spalić blisko 300 kalorii. Jeśli zależy ci na szybkim zrzuceniu zbędnych kilogramów, ale nie potrafisz pływać w bardziej zaawansowanych stylach, wybierz ten, w którym czujesz się pewnie i komfortowo. Równie efektywny może być styl grzbietowy, o ile pracujesz intensywnie, dokładnie i regularnie. Pływanie ma wiele zalet, dlatego mniej wymagające style możesz wykorzystać jako uzupełnienie treningów siłowych, cardio czy ogólnousprawniających na lądzie.
Bezpieczne spalanie kalorii podczas pływania
Planując treningi odchudzające, pamiętaj, że bezpieczna utrata tanki tłuszczowej i wagi to złożony i długotrwały proces. Szybki spadek masy bywa równie niebezpieczny co jej nadmiar. Pływanie to rozsądny wybór, jeśli chodzi o zdrowy powrót do formy. Aby treningi na pływalni przyniosły trwałe efekty, sesje zacznij od półgodzinnych wizyt na basenie 2–3 razy w tygodniu. Stopniowo wydłu żaj treningi do 40–50 minut. Nie musisz chodzić codziennie na pływalnię. Ważne jest również urozmaicanie pływania. Jeśli to możliwe, nie skupiaj się na jednym stylu i próbuj innych. Do pomocy w kształtowaniu nowych umiejętności wykorzystaj różnorodne akcesoria pływackie, np. deski czy makarony.
Alternatywą mogą być też ćwiczenia ruchowe w wodzie. Aqua aerobik to forma ćwiczeń ogólnokondycyjnych o charakterze aerobowym, łącząca elementy klasycznego aerobiku z gimnastyką korekcyjną i pływaniem. Pamiętaj, że aktywność w wodzie nie tylko spala kalorie, ale też zwiększa zapotrzebowanie energetyczne, dlatego w walce o smuklejszą, lżejszą sylwetkę uwzględnij też dietę, a przed treningami unikaj spożywania posiłków i wykonuj rozgrzewkę.
- Brańska Ż., Aerobik sportowy, AWF, Warszawa 2002.
- Figurska A. i inni, Metodyczne podstawy aqua fitness, Aqua Fit, Mysłowice 2010.
- Laughiln T., Pływanie dla każdego, Bu Rower, Warszawa 2008.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.