Umów teleporadę
Welbi
SeksZdrowie seksualne 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Dni płodne – ile trwają i jak je rozpoznać?

Marta Wielgoszlek. Wiktor Trela31.05.2022Aktualizacja: 29.09.2022

Ile trwają dni płodne? Odpowiedź na to pytanie powinna znać każda kobieta. Wiedza na ten temat jest szczególnie istotna w przypadku podjęcia decyzji o zajściu w ciążę. Dzięki niej możesz poznać zakres czasu w ciągu miesiąca, w którym najlepiej starać się o dziecko.


ile-trwaja-dni-plodne-jak-je-obliczyc
pexels

Polecane

bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
biale-uplawy-po-okresie-po-stosunku-co-oznaczaja
Seks
1 min.
Białe upławy – w ciąży, w czasie cyklu, w chorobie
10.05.2022
niedobor-progesteronu-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Seks
1 min.
Niedobór progesteronu - jakie są przyczyny i objawy?
21.01.2022
cwiczenia-na-potencje-jak-ja-poprawic
Seks
1 min.
Ćwiczenia na potencję - jak ją poprawić?
21.01.2022
Spis treści
  1. Jak określić, ile dni trwają dni płodne?
  2. Kiedy występują i jak długo trwają dni płodne?
  3. Jak można ustalić, kiedy występują i  ile trwają dni płodne u kobiety?

Jak określić, ile dni trwają dni płodne?

Aby móc obliczyć, jak długo trwają dni płodne, musisz dobrze poznać swój cykl menstruacyjny. Nie wystarczy do tego wiedza, ile trwa okres. Poza menstruacją wyróżnia się bowiem także inne etapy, czyli fazę folikularną, owulację i fazę lutealną. Aby nauczyć się je rozpoznawać, powinnaś uważnie obserwować swoje ciało. Prowadź też szczegółowy kalendarz miesiączkowy – dzięki temu łatwiej będzie ci zauważyć ewentualne odstępstwa od normy, np. bardzo skąpy okres, który łatwo pomylić z plamieniem.

W kwestii tego, ile trwają dni płodne, najważniejszym etapem cyklu jest owulacja. To moment, w którym organizm uwalnia komórkę jajową. Jeśli zetknie się ona z plemnikiem, dojdzie do zapłodnienia. Owulacja stanowi więc szczyt cyklu menstruacyjnego. Trwa jeden dzień – w tym czasie  płodność jest największa.

Kiedy występują i jak długo trwają dni płodne?

Odpowiedź na pytanie, ile trwają dni płodne nie jest do końca łatwa. Choć na owulację przypada tylko jeden dzień, twoja płodność trwa znacznie dłużej niż 24 godziny – od 4–5 dni przed rozpoczęciem jajeczkowania do 2–3 po jego zakończeniu. Dlaczego tak jest? Choć po uwolnieniu komórki jajowej może ona przetrwać maksymalnie 24 godziny, o wiele większą żywotność wykazują plemniki. W niektórych przypadkach mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet 5 dni, zwłaszcza gdy współżyje się tuż przed owulacją. W dogodnych warunkach istnieje więc spora szansa na to, że dojdzie do zapłodnienia.

Zastanawiając się nad tym, ile dni trwają dni płodne, należy też określić, w którym momencie cyklu występują. Do uwolnienia komórki jajowej dochodzi mniej więcej w jego połowie. Konkretny moment zależy więc od twojego organizmu. Książkowy cykl menstruacyjny trwa 28 dni – owulacja wypada wówczas 14 dnia. Każda kobieta jest jednak inna. U jednych cykl może trwać nieco krócej, u innych dłużej. Ma to oczywiście wpływ na moment pojawienia się owulacji. Przyjmuje się, że do jajeczkowania dochodzi 14 dni przed wystąpieniem miesiączki.  

Niestety, wciąż możesz mieć problem z określeniem tego, kiedy występują i ile trwają dni płodne. Jeśli masz nieregularny cykl, ustalenie ich terminu jest niezwykle trudne. Pamiętaj przy tym, że rozregulować może go wiele rzeczy. Są to nie tylko zmiany hormonalne, lecz także przebyta infekcja czy przebywanie w innym klimacie. Znalezienie się w nerwowej sytuacji również może doprowadzić do opóźnienia pojawienia się miesiączki, a w związku z tym zmiany momentu wystąpienia dni płodnych.

Jak można ustalić, kiedy występują i  ile trwają dni płodne u kobiety?

Jeśli chcesz określić, kiedy rozpoczyna się twoje jajeczkowanie, bacznie obserwuj swoje ciało. Wysyła ono bowiem szereg sygnałów, które wskazują na to, że masz właśnie dni płodne. Pewne rzeczy są widoczne na pierwszy rzut oka. W tym momencie cyklu wzrasta poziom estrogenu, co sprawia, że wiele kobiet nie tylko wygląda, lecz także czuje się bardziej atrakcyjnie.  Widoczna jest np. wygładzona skóra oraz błyszczące włosy. Dodatkowo w tej fazie pojawia się większa ochota na seks. Z drugiej strony wiele pań narzeka na ból pojawiający się w dole brzucha, który jest zlokalizowany zwłaszcza po jednej jego stronie.

Warto stosować również metodę Billingsów. Obserwuje się śluz, który zmienia wygląd, konsystencję i ilość w różnych fazach cyklu. Podczas dni płodnych jest ciągnący się i przezroczysty – przypomina nieco białko z rozbitego jajka.  Dni płodne możesz rozpoznać też na podstawie umiejscowienia szyjki macicy – wówczas jest ona obniżona w porównaniu do innych faz cyklu.

Sprawdzonym sposobem na określenie, czy jesteś w trakcie dni płodnych, jest też metoda termiczna. Polega ona na mierzeniu temperatury ciała – zarówno w jamie ustnej, jak i w pochwie. Podczas dni płodnych wzrasta ona średnio o 0,2–0,4°C. Aby ten sposób był skuteczny, musisz jednak przez dłuższy czas codziennie o tej samej porze (najlepiej rano) mierzyć temperaturę. Wyniki pomiarów powinnaś zapisywać, a później porównywać je. Aby pomóc sobie w tej procedurze, możesz też kupić komputer cyklu. Urządzenie określa wskaźnik płodności na podstawie temperatury ciała.

Oprócz tego możesz stosować kalkulatory płodności, które znajdziesz w Internecie. Pamiętaj jednak, że ta metoda jest skuteczna wyłącznie w sytuacji, gdy masz regularny cykl miesiączkowy.

Jeszcze innym sposobem na sprawdzenie dni płodnych są testy owulacyjne, które kupisz w aptece. Mają formę pasków, które należy zanurzyć w moczu. Wykrywają stężenie hormonu luteinizującego i pozwalają na określenie przybliżonego momentu wystąpienia owulacji.

Najbardziej skuteczną metodą monitorowania dni płodnych są jednak badania w gabinecie ginekologicznym. Na podstawie USG narządu rodnego lekarz bez trudu określi moment jajeczkowania.

Źródła
  1. B. Banaszewska, A. Basta, K. Czajkowski, Położnictwo i ginekologia, tom 1–2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
Author Marta Wielgosz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

poranna-erekcja-wzwod-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Poranna erekcja (wzwód) - jakie są przyczyny?
24.01.2022
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
stres-a-okres-jak-stres-wplywa-na-miesiaczke
Seks
1 min.
Stres a miesiączka – jak zdenerwowanie wpływa na cykl menstruacyjny?
31.05.2022
jak-zadowolic-kobiete-jakie-sa-sposoby
Seks
1 min.
Tajemnica kobiecej satysfakcji, czyli jak zadowolić partnerkę
01.06.2022
Popularne w kategorii Seks
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.