Umów teleporadę
Welbi
SeksZdrowie seksualne 1 min.

Czym charakteryzuje się impotencja psychogenna? Czy można ją wyleczyć?

Angelika Janowicz21.01.2022Aktualizacja: 30.09.2022

Impotencja psychogenna to sytuacja, w której występują zaburzenia erekcji na tle psychologicznym i psychicznym. U mężczyzny nie stwierdza się wówczas żadnych nieprawidłowości w badaniach. Aby poprawić swoje życie seksualne, panowie mogą rozpocząć odpowiednią terapię. Sprawdź, na czym polega leczenie impotencji psychogennej.


impotencja-psychogenna-co-to-jest-jak-ja-leczyc
pexels

Polecane

bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
biale-uplawy-po-okresie-po-stosunku-co-oznaczaja
Seks
1 min.
Białe upławy – w ciąży, w czasie cyklu, w chorobie
10.05.2022
niedobor-progesteronu-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Seks
1 min.
Niedobór progesteronu - jakie są przyczyny i objawy?
21.01.2022
skapy-okres-jak-wyglada-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Skąpy okres – jak wygląda? Jakie są przyczyny?
24.01.2022
Spis treści
  1. Impotencja psychogenna
  2. Jakie są przyczyny impotencji psychogennej?
  3. Kto cierpi na zaburzenia erekcji na tle psychologicznym?
  4. Co robić, gdy pojawią się zaburzenia erekcji?
  5. Jak wygląda leczenie impotencji psychogennej?

Impotencja psychogenna

Impotencja była terminem stosowanym w odniesieniu do problemów z uzyskaniem i utrzymaniem wzwodu. Natomiast mężczyznę, który na nią cierpiał, określano mianem impotenta. Od prawie 30 lat oba terminy nie są już używane ze względu na ich negatywny wydźwięk. Jednak nadal są one obecne w języku potocznym.

Obecnie problemy z uzyskaniem i utrzymaniem wzwodu określa się mianem zaburzenia erekcji. Nieprawidłowość ta dotyczy nawet 1,5 miliona mężczyzn w Polsce. Przypuszcza się jednak, że jest ich zdecydowanie więcej. Dane są niepełne, gdyż wielu panów nie zgłasza się z tym problemem do specjalisty. Dzieje się tak, ponieważ jest to uważane – niesłusznie – za temat tabu i powód do wstydu.

Impotencja psychogenna została wyróżniona ze względu na przyczynę. Nie towarzyszą jej zaburzenia na tle organicznym, czyli związane np. z nieprawidłowym działaniem układu hormonalnego lub krążenia. Szacuje się, że dotyczy około 20% wszystkich przypadków problemów z erekcją. Jej objawy to brak wzwodu lub wzwód niepełny, a tym samym niemożność odbycia stosunku seksualnego. Mogą się one pojawiać tylko w określonych sytuacjach lub być obecne przez cały czas.

W przeciwieństwie do zaburzeń erekcji na tle organicznym przy impotencji psychogennej nie występują żadne nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Nie ma też istotnych odchyleń od normy w badaniach. Zwykle też występują erekcje spontaniczne (np. poranne), podczas pieszczot lub w czasie masturbacji.

Jakie są przyczyny impotencji psychogennej?

W tym przypadku przyczyny zaburzeń erekcji są związane z czynnikami psychologicznymi. W ich efekcie dochodzi do ośrodkowego zablokowania mechanizmów erekcji. Jednym z najczęstszych powodów jest przewlekły lub silny stres. Sfera seksualna człowieka jest ściśle powiązana z jego nastrojem oraz ogólnym stanem organizmu. Napięcie emocjonalne prowadzi do obniżenia libido, co skutkuje brakiem wzwodu (mimo sprzyjających warunków, np. obecności bodźców stymulujących seksualnie).

Przyczyną zaburzeń erekcji jest też obniżenie nastroju czy depresja. Wzwód nie pojawia się też u mężczyzn, którym towarzyszy niepokój. Podobnie jest w przypadku niektórych chorób psychicznych.

Co ciekawe, zaburzenia erekcji pojawiają się także na skutek zbyt wysokich wymagań. Mogą one być narzucone przez partnera lub samego mężczyznę. Przyczyną nieprawidłowości są również strach przed ciążą lub zostaniem przyłapanym podczas aktywności seksualnej i błędne przekonania na temat seksu (np. że jest on grzechem). Nie bez znaczenia są też konflikty z partnerką, niedopasowanie seksualne oraz uznanie, że partnerka jest nieatrakcyjna. Problemy z erekcją mogą mieć panowie, którzy zostali w jakiś sposób skrzywdzeni w przeszłości na tle seksualnym.

Kto cierpi na zaburzenia erekcji na tle psychologicznym?

Zaburzenia erekcji na tle psychologicznym występują głównie u mężczyzn młodych. Pamiętaj, że problem ten może wystąpić nawet około 20. roku życia. Często cierpią na niego panowie, którzy dopiero rozpoczęli aktywność seksualną. Nie oznacza to jednak, że impotencja psychogenna nie dotyczy starszych mężczyzn. Jednak w ich przypadku istnieje większe prawdopodobieństwo, że nieprawidłowości powstały na tle organicznym.

Co robić, gdy pojawią się zaburzenia erekcji?

Pojawienie się zaburzeń erekcji, które utrzymują się przez dłuższy czas lub regularnie nawracają, powinno skłonić Cię do skorzystania z pomocy specjalisty. Zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu lub urologa. Specjalista przeprowadzi niezbędne badania, które pozwolą stwierdzić, jaka jest przyczyna nieprawidłowości. Gdy okaże się, że jest to impotencja psychogenna, zostaniesz skierowany do psychologa lub seksuologa.

Jak wygląda leczenie impotencji psychogennej?

Leczenie impotencji psychogennej opiera się na psychoterapii. W jej trakcie z pomocą terapeuty uświadomisz sobie swój problem, który skutkuje zaburzeniami erekcji. Nauczysz się także, jak sobie z nim radzić. Czas trwania terapii jest indywidualny dla każdej osoby. Warto, abyś zdawał sobie sprawę, że jest ona skuteczna.

Jak jeszcze poprawić erekcję? Lekarz może zalecić stosowanie środków farmakologicznych, które poprawiają potencję. Powinieneś także nauczyć się radzić sobie ze stresem i pamiętać o codziennym relaksie. Jeżeli stosujesz jakiekolwiek używki, zrezygnuj z nich.

Źródła
  1. J. Oettingen, Propozycja postępowania terapeutycznego w przypadku zaburzeń erekcji. Podejście poznawczo-behawioralne, „Psychoterapia” 2014, nr 2, s. 91–105.
  2. Z. Lew-Starowicz, Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji, „Seksuologia Polska” 2005, t. 3, nr 2, s. 60–63.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

poranna-erekcja-wzwod-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Poranna erekcja (wzwód) - jakie są przyczyny?
24.01.2022
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
stres-a-okres-jak-stres-wplywa-na-miesiaczke
Seks
1 min.
Stres a miesiączka – jak zdenerwowanie wpływa na cykl menstruacyjny?
31.05.2022
jak-zadowolic-kobiete-jakie-sa-sposoby
Seks
1 min.
Tajemnica kobiecej satysfakcji, czyli jak zadowolić partnerkę
01.06.2022
Popularne w kategorii Seks
jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.