Umów teleporadę
Welbi
SeksZdrowie seksualne 2 min.

Co to jest impotencja i jakie są jej przyczyny? Objawy i metody leczenia impotencji

Olga Dąbska24.01.2022Aktualizacja: 03.04.2024

Impotencja to zaburzenia polegające na braku wytrysku lub na trudnościach w utrzymaniu erekcji. Impotencję podzielić można na pierwotną i wtórną - nabytą po okresie wcześniejszej normalnej aktywności seksualnej. Jej leczenie determinowane jest przyczyną powstania. Impotencja może być m.in. na tle krążeniowym, neurogennym, hormonalnym, psychogennym.


impotent-kim-jest-co-to-znaczy-jak-leczyc
pexels.com

Polecane

bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
biale-uplawy-po-okresie-po-stosunku-co-oznaczaja
Seks
1 min.
Białe upławy – w ciąży, w czasie cyklu, w chorobie
10.05.2022
niedobor-progesteronu-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Seks
1 min.
Niedobór progesteronu - jakie są przyczyny i objawy?
21.01.2022
skapy-okres-jak-wyglada-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Skąpy okres – jak wygląda? Jakie są przyczyny?
24.01.2022
Spis treści
  1. Kim jest impotent? Co to jest impotencja?
  2. Jakie są przyczyny impotencji?
  3. Jakie są objawy impotencji?
  4. Jak leczona jest impotencja?

Kim jest impotent? Co to jest impotencja?

Impotencja to zaburzenie na tle seksualnym. Charakteryzuje się niemożliwością ejakulacji (wytrysku nasienia) lub utrzymania erekcji (wzwodu) pomimo stymulacji seksualnej. Osobę zmagającą się z tą przypadłością określa się impotentem. Impotencja najczęściej występuje u mężczyzn powyżej 50. roku życia, choć zdarzają się przypadki tego zaburzenia u młodszych osób. Impotencję dzieli się na pierwotną (wrodzoną) oraz wtórną, która nastąpiła po czasie prawidłowych funkcji seksualnych. Impotencji nie należy mylić z niepełnym wzwodem. Stan ten charakteryzuje się miękkim, nieco zwiotczałym członkiem podczas wzwodu. Penis nie jest odpowiednio powiększony i usztywniony.

Jakie są przyczyny impotencji?

Wśród przyczyn impotencji wyróżnia się czynniki o charakterze organicznym oraz psychogennym. W obrębie tych pierwszych wymienia się zmiany w obrębie samych narządów płciowych, takie jak: znacznego stopnia zniekształcenie prącia, wodniak jądra (nagromadzenie się płynu w niezarośniętym wyrostku pochwowym otrzewnej lub pomiędzy osłonkami własnymi jądra), słoniowacizna prącia i moszny (obrzęk tkanek spowodowany utrudnionym odpływem limfy, czyli chłonki - płynu ustrojowego krążącego w naczyniach limfatycznych). Należy też wspomnieć o chorobie Peyroniego (stwardnieniu ciał jamistych prącia), stulejce (zwężeniu ujścia napletka, które utrudnia lub uniemożliwia jego ściągnięcie), spodziectwie (położeniu ujścia cewki moczowej na brzusznej stronie prącia).

Wśród przyczyn zaburzenia erekcji i ejakulacji wymienia się zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym, takie jak stwardnienie rozsiane czy wiąd rdzenia. W przebiegu stwardnienia rozsianego dochodzi do wieloogniskowego uszkodzenia tkanki nerwowej. Wiąd rdzenia to najczęstsza postać kiły, która prowadzi do zwyrodnienia struktur rdzenia kręgowego. Inne możliwe przyczyny neurologiczne to: SLA (stwardnienie zanikowe boczne - choroba neurodegeneracyjna, która prowadzi do niszczenia komórek rdzenia kręgowego, nerwów rdzenia przedłużonego oraz neuronów drogi piramidowej), tetraplegia (paraliż czterokończynowy na skutek uszkodzenia rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym), paraplegia (porażenie spowodowane uszkodzeniem rdzenia kręgowego na poziomie piersiowym lub lędźwiowym).

Wśród przyczyn impotencji organicznej wymienia się: niektóre choroby zakaźne, niewydolność hormonalną gruczołów płciowych, zaburzenia wydzielania przysadki, nadnerczy i tarczycy, cukrzycę, alkoholizm i inne przewlekłe zatrucia (np. morfinizm, kokainizm). Somatyczna impotencja może być też na tle krążeniowym - związana z chorobami układu sercowo-naczyniowego (miażdżycą, niewydolnością serca, nadciśnieniem tętniczym, tętniakami). Do impotencji prowadzi niekiedy przyjmowanie niektórych leków, w tym m.in. neuroleptyków - leków przeciwpsychotycznych, leków hipotensyjnych - obniżających ciśnienie krwi, leków diuretycznych - moczopędnych, środków dopingujących.

Impotencja psychogenna najczęściej spowodowana jest nadmiernymi procesami hamowania, które mają zazwyczaj podłoże lękowe. Stan lękowy może być związany z obawą przed zapłodnieniem, chorobą weneryczną, niepowodzeniem stosunku. Impotencja psychogenna może też wynikać z kompleksów, np. kompleksu małego członka, poczucia winy lub grzechu, stresu, zaburzeń rozwoju psychoseksualnego. Czynnikiem odpowiedzialnym za jej powstanie może być nastawienie zadaniowe do współżycia. Należy też wspomnieć o impotencji mieszanej, w której pojawieniu się uczestniczą czynniki o różnym charakterze.

Jakie są objawy impotencji?

Inne objawy impotencji to przede wszystkim:

  • brak wytrysku podczas stymulacji seksualnej lub podczas stosunku płciowego,

  • brak orgazmu,

  • brak satysfakcji ze współżycia,

  • spadek popędu seksualnego, a nawet całkowity brak ochoty na seks.

Za impotenta uważa się mężczyznę, który nie jest w stanie odpowiednio długo wykonywać ruchów frykcyjnych oraz ma problem z utrzymaniem erekcji na czas potrzebny do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego.

Jak leczona jest impotencja?

Sposób leczenia impotencji determinowany jest przyczyną jej powstania. Przykładowo, jeśli stanowi konsekwencję zaburzeń hormonalnych, to leczenie opiera się głównie na hormonoterapii. W przypadku zaburzeń układu krążenia stosuje się iniekcje w ciała jamiste prącia poprawiające krążenie. Przeprowadza się również zabiegi chirurgiczne, polegające na usunięciu lub naprawie uszkodzonych naczyń krwionośnych albo wszczepieniu protez. Stosować można też zewnętrzne aparaty próżniowe, które wytwarzają podciśnienie wokół członka, w konsekwencji napływa do niego krew. Jej odpływowi zapobiega pierścień uciskowy aplikowany u nasady prącia.

Impotencja psychogenna wymaga wsparcia seksuologów lub psychologów. Zazwyczaj stosuje się psychoterapię indywidualną lub z partnerką. Mężczyznom zmagającym się z impotencją lekarz może zalecić specjalne preparaty na erekcję. Nierzadko spotkać w nich można naturalne składniki: wyciągi z pokrzywy, lubczyku, żeń-szenia. W tym, jak poprawić erekcję, pomogą też domowe rozwiązania. Warto spożywać wspomniane zioła w formie naparu czy wykonywać ćwiczenia na potencję. Zdaniem niektórych korzyści przynosi akupunktura.

Jeśli jesteś w grupie ryzyka, np. masz słoniowaciznę prącia i moszny, które mogą prowadzić do rozwoju impotencji, i chcesz mieć możliwość skorzystania z konsultacji z lekarzem (w tym z urologiem) w sytuacji, gdy doświadczysz objawów wskazujących na tę chorobę, rozważ zakup Polisy Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie medyczne, którego ofertę można zamówić na Welbi. W ramach wybranego pakietu możesz mieć dostęp nawet do 39 specjalistów oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, drobnych zabiegów ambulatoryjnych, a także do blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, np. USG jądra i najądrza, badania poziomu hormonów.

Zamów ofertę na Welbi. Dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać, decydując się na jeden z trzech pakietów tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Źródła
  1. K. Graczyk, Aspekty medyczno-prawne impotencji względnej i psychicznej, „Studia Włocławskie” 2005, nr 8, s. 303-319.
  2. S. Pandey, Magnetic resonance imaging of the spinal cord in a man with tabes dorsalis, „The Journal of Spinal Cord Medicine” 2011, t. 34, nr 6, s. 609-611.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

poranna-erekcja-wzwod-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Poranna erekcja (wzwód) - jakie są przyczyny?
24.01.2022
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
stres-a-okres-jak-stres-wplywa-na-miesiaczke
Seks
1 min.
Stres a miesiączka – jak zdenerwowanie wpływa na cykl menstruacyjny?
31.05.2022
jak-zadowolic-kobiete-jakie-sa-sposoby
Seks
1 min.
Tajemnica kobiecej satysfakcji, czyli jak zadowolić partnerkę
01.06.2022
Popularne w kategorii Seks
jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.