Co stosować w leczeniu infekcji intymnej w ciąży?
Infekcje intymne są częstym problemem wśród kobiet, zwłaszcza aktywnych seksualnie. W toku zakażenia mogą pojawiać się charakterystyczne upławy, ale w wielu przypadkach przebiega ono bezobjawowo. Nie ignoruj niepokojących dolegliwości i nie próbuj łagodzić ich domowymi sposobami, ponieważ nieleczona choroba może mieć poważne konsekwencje dla twojego zdrowia i rozwoju płodu. Terapia w przypadku infekcji intymnej powinna zostać ustalona przez ginekologa, zwłaszcza jeśli dotyczy kobiety w ciąży.
Przyczyny infekcji intymnych w ciąży
W pochwie zdrowej kobiety znajdują się różne bakterie, które tworzą jej mikrobiom. Mikroflora dróg rodnych hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych i dzięki temu chroni przed infekcjami intymnymi. Największą rolę w tworzeniu tej bariery odgrywają bakterie Lactobacillus. Wytwarzają one wiele czynników przeciwzapalnych i kwas mlekowy, który zapewnia prawidłowe, czyli kwaśne, pH pochwy.
Zaburzenia równowagi w obrębie mikrobiomu dróg rodnych mogą prowadzić do rozwoju infekcji. Zwykle odpowiadają za nie bakterie beztlenowe oraz tlenowe i grzyby.
Niektóre stany i zachowania mogą zwiększać ryzyko infekcji. Należą do nich m.in.:
duża aktywność seksualna i częste zmiany partnerów;
niestosowanie barierowych środków antykoncepcyjnych, np. prezerwatyw;
palenie papierosów;
długotrwałe przyjmowanie antybiotyków;
niedostateczna lub nieodpowiednia higiena intymna, np. stosowanie płukanek do pochwy;
zakażenie ludzkim wirusem brodawczaka, czyli HPV.
Objawy infekcji intymnych w ciąży
Najbardziej charakterystycznym objawem infekcji intymnej jest obecność nieprawidłowej wydzieliny z dróg rodnych. W zależności od rodzaju zakażenia mogą jej towarzyszyć także inne dolegliwości. Jednak blisko połowa infekcji zwykle przebiega bezobjawowo, co opóźnia moment zgłoszenia się do lekarza i rozpoczęcia leczenia przez pacjentkę.
Bakteryjne zapalenie pochwy
Za pojawienie się infekcji bakteryjnej odpowiadają bakterie beztlenowe, głównie Gardnerella vaginalis. Jest to główna przyczyna infekcji intymnych u pań w wieku rozrodczym, a częstość występowania zakażenia wygląda podobnie u kobiet w ciąży i nieciężarnych.
W przebiegu waginozy bakteryjnej pojawia się kremowoszara wydzielina z pochwy. Co ważne, zwykle ma ona cuchnący, „rybi” zapach. Często upławom towarzyszy ból podczas stosunku, pieczenie i obrzęk błony śluzowej okolic intymnych.
Zapalenie pochwy wywołane przez bakterie tlenowe
Zapalenie pochwy bywa wywoływane przez bakterie tlenowe, które fizjologicznie występują w przewodzie pokarmowym, np. pałeczkę okrężnicy. Kiedy dostaną się do pochwy, mogą powodować infekcję intymną.
Objawy zapalenia pochwy o takiej etiologii przypominają te występujące w bakteryjnym zapaleniu pochwy powodowanym przez beztlenowce. Bardziej wyraźne są jednak dolegliwości zapalne, np. pieczenie i obrzęk błony śluzowej dróg rodnych.
Kandydoza pochwy i sromu
Kluczową rolę w rozwoju grzybicy okolic intymnych odgrywają mikroorganizmy z gatunku Candida albicans. Zaraz po waginozie bakteryjnej jest to druga co do częstości przyczyna występowania zapalenia pochwy i sromu.
Najczęstszymi objawami kandydozy pochwy i sromu są ból i świąd w okolicach intymnych. Towarzyszą im zaczerwienienie, pieczenie i pękanie błony śluzowej dróg rodnych. Dolegliwości nasilają się podczas oddawania moczu, stosunku i ciepłej kąpieli. Pacjentki obserwują też pojawienie się bezwonnej, grudkowatej wydzieliny, która może przypominać twaróg.
Konsekwencje infekcji intymnej w ciąży
Jeżeli zauważysz u siebie objawy, które mogą świadczyć o infekcji intymnej, zgłoś się do ginekologa, który zleci odpowiednie badania i zdecyduje o włączeniu właściwych leków.
Zakażenia w obrębie dróg rodnych podczas ciąży zwiększają ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego, samoistnego poronienia, przedwczesnego pęknięcia błon płodowych i stanów zapalnych po porodzie, np. zapalenia błony śluzowej macicy czy zakażenia rany po cięciu cesarskim. Dodatkowo nieleczone lub niewłaściwie leczone zakażenia, np. za pomocą leków bez recepty i poza kontrolą lekarza, mogą nawracać w przyszłości.
Leczenie infekcji intymnej w ciąży
Lekarz ginekolog ustala rozpoznanie na podstawie charakterystycznych objawów i wyników testów mikrobiologicznych, np. badania wydzieliny z pochwy pod mikroskopem.
Leczenie waginozy bakteryjnej opiera się na przyjmowaniu antybiotyków, które skutecznie zwalczają chorobotwórcze drobnoustroje, ale jednocześnie są bezpieczne dla kobiety i płodu. W zależności od sytuacji pacjentki ginekolog może zalecić lek w postaci tabletek przyjmowanych doustnie lub środków (tabletek, globulek, kremów), które pacjentka musi zaaplikować bezpośrednio do pochwy. Terapia kandydozy pochwy u kobiet w ciąży zakłada stosowanie leków przeciwgrzybiczych, działających miejscowo, np. kremu lub globulek dopochwowych, co najmniej przez 7 dni.
Ciąża to czas, kiedy Twoje zdrowie wymaga szczególnej opieki, a infekcje intymne mogą stać się poważnym wyzwaniem, wpływając na komfort i dobrostan zarówno Ciebie, jak i Twojego dziecka. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, może stanowić kluczowe wsparcie, zapewniając szybki dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistów.
Dzięki Polisie Zdrowie Welbi, możesz skorzystać z dostępu do badań laboratoryjnych i obrazowych, które są niezbędne do diagnozy oraz monitorowania stanu zdrowia. Np. w ramach pakietu OCHRONA GOLD dostępne są:
152 rodzaje badań laboratoryjnych, np. morfologia, ogólne badanie moczu czy badania na obecność przeciwciał stosowane w diagnostyce chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak chlamydioza,
121 rodzajów badań obrazowych, np. USG jamy brzusznej czy USG ginekologiczne,
11 rodzajów badań czynnościowych.
Oprócz tego OCHRONA GOLD może dać Ci dostęp do e-konsultacji i wizyt stacjonarnych u 39 specjalistów, w tym ginekologa. Co więcej, na wizytę u specjalisty będziesz czekać przeważnie nie dłużej niż 3 dni robocze.
Zamów na Welbi ofertę wybranego pakietu i dowiedz się, z jakich innych usług medycznych można korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.
- A. Bacz, Bakteryjna waginoza w ciąży, https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/63102,bakteryjna-waginoza-w-ciazy, dostęp: 27.03.2022 r.
- E. Stefanowicz, Bakteryjne zapalenie pochwy, https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/256372,bakteryjne-zapalenie-pochwy, dostęp: 27.03.2022 r.
- E. Stefanowicz, Grzybicze zapalenie sromu i pochwy (świąd sromu). Jakie są powody i sposoby leczenia grzybicy pochwy i sromu, https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/256370,grzybicze-zapalenie-sromu-i-pochwy, dostęp: 27.03.2022 r.
- M. Miller, Nawrotowe zapalenie sromu i pochwy – porady dotyczące leczenia, „Ginekologia po Dyplomie” 2014, nr 16, s. 59-68.
- M. Strus , P.B. Heczko , P. Kochan, Najnowsze wytyczne postępowania w przypadku bakteryjnej waginozy w ciąży, “Forum Położnictwa i Ginekologii” 2018, nr 29.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.