Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Infekcje dolnych dróg oddechowych – jak je rozpoznać? Kiedy udać się do lekarza?

Redakcja02.11.2021Aktualizacja: 21.10.2023

Dolne drogi oddechowe to fragment układu oddechowego znajdujący się między krtanią a płucami. Jednak żeby układ oddechowy działał sprawnie, musi być zdrowy, a niestety bardzo często jest narażony na różnego typu infekcje – wirusowe lub bakteryjne. Niektóre infekcje mogą mieć gwałtowny przebieg i wymagać szybkiej porady lekarskiej. Sprawdź, kiedy udać się do lekarza.


infekcje-dolnych-drog-oddechowych-jak-je-rozpoznać-kiedy-udac-sie-do-lekarza
pexels.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Budowa dolnych dróg oddechowych
  2. Jak rozpoznać infekcje dolnych dróg oddechowych
  3. 1.Ostre zapalenie oskrzeli (bronchitis)
  4. 2. Grypa
  5. 3. Zapalenie płuc
  6. Diagnostyka i leczenie infekcji dolnych dróg oddechowych
  7. Kiedy udać się do lekarza?

Budowa dolnych dróg oddechowych

W skład dolnych dróg oddechowych wchodzi dolna część krtani, tchawica, oskrzela i oskrzeliki. Tchawica rozdziela się na dwa oskrzela główne, których rozgałęzienia tworzą drzewo oskrzelowe. Oskrzela rozgałęziają się na oskrzela płatowe, wchodzące do płuc, a najmniejszym elementem drzewa oskrzelowego są oskrzeliki, które doprowadzają powietrze bezpośrednio do pęcherzyków płucnych.

Dolne drogi oddechowe odpowiadają też za nawilżenie i ocieplenie powietrza, a także jego oczyszczenie przed dostarczeniem go do pęcherzyków płucnych. W tchawicy znajduje się nabłonek migawkowy, który dzięki ruchowi rzęsek usuwa zanieczyszczenia. Wnętrze oskrzeli wyścielona jest błoną śluzową z ochronną warstwą śluzu.

Ciekawostka: kaszel to odruch obronny organizmu, który w naturalny sposób pozwala pozbywać się ciał obcych, zanieczyszczeń, pyłów i nadmiaru śluzu z dróg oddechowych. Wywoływany jest przez podrażnienie receptorów kaszlowych.

Jak rozpoznać infekcje dolnych dróg oddechowych

1.Ostre zapalenie oskrzeli (bronchitis)

Dominującym objawem zapalenia oskrzeli jest kaszel, trwający nie dłużej niż 3 tygodnie. Z kolei ostre zapalenie oskrzelików (bronchiolitis) to choroba dziecięca (u dzieci poniżej 2 roku życia), poprzedzona infekcją wirusową górnych dróg oddechowych.

Ostre zapalenie oskrzeli u dorosłych objawia się przede wszystkim suchym kaszlem, który w przebiegu choroby staje się wilgotny (z odkrztuszaniem wydzieliny) i bólem odczuwanym w tchawicy lub w klatce piersiowej. Z kolei u dzieci kaszel może prowadzić do wymiotów. Bez względu na wiek, kaszel może być na tyle silny, że prowadzi do zaburzeń snu.

Polecamy

lekarz-internista-co-leczy-kiedy-udac-sie-do-tego-specjalisty
Telemedycyna

Lekarz internista - z jakimi dolegliwościami zgłosić się do tego specjalisty?

Lekarz internista to specjalista medycyny wewnętrznej. Zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń wszystkich układów w ludzkim organizmie. Czym różni się od lekarza rodzinnego? Co dokładnie leczy?

Redakcja08.12.2021

2. Grypa

Do zakażenia grypą dochodzi na drodze kropelkowej lub w wyniku bezpośredniego kontaktu z wydzieliną z dróg oddechowych osoby chorej. Przebieg grypy jest gwałtowny – szczyt nasilenia objawów przypada na 2-3 dobę. Charakterystycznym objawem grypy jest wysoka gorączka. Grypowe zapalenie płuc może mieć ciężki przebieg, szczególnie u dzieci, osób starszych oraz chorujących na choroby układu krążenia.

Grypę zaliczamy do chorób sezonowych. Okres zwiększonej zachorowalności na grypę trwa w Polsce od stycznia do kwietnia. Jeśli odczuwasz osłabienie, bóle mięśniowe, dokucza Ci silny ból głowy i ból w okolicy klatki piersiowej, a tym symptomom towarzyszy wysoka gorączka, skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj, że chory na grypę powinien być poddany izolacjidzięki e-wizycie otrzymasz e-zwolnienie bez wychodzenia z domu.

3. Zapalenie płuc

Zapalenie płuc to stan zapalny, który wyraża się naciekiem z komórek zapalnych w miąższu płucnym oraz wysiękiem w przestrzeni między pęcherzykowej. To właśnie te procesy zapalne utrudniają wymianę gazową i prowadzą do problemów z oddychaniem (duszności, przyspieszenia częstości oddechów). Zapalenie płuc może mieć ostry przebieg. Towarzyszy mu również wysoka gorączka, ogólne osłabienie, ból w klatce piersiowej i kaszel.

Diagnostyka i leczenie infekcji dolnych dróg oddechowych

Ostre zapalenie oskrzeli wywołane przez wirusy w większości wypadków nie wymaga podawania leków. Chorzy powinni pozostać w izolacji, odpoczywać i pić duże ilości płynów. Zapalenie oskrzelików wywołane u małych dzieci przez wirus oddechowy (RSV) może wymagać terapii wspomagającej, którą należy skonsultować z lekarzem. W ciężkich przypadkach podaje się leki przeciwwirusowe.

Grypę również zazwyczaj leczy się w domu, a chorzy powinni dużo odpoczywać i pić duże ilości płynów. Jeśli lekarz stwierdzi, że chory jest w grupie ryzyka narażonej na powikłania, może przepisać leki przeciwwirusowe.

W przypadku zapalenia płuc, przed rozpoczęciem leczenia, lekarz może skierować chorego na zdjęcie RTG klatki piersiowej. Potwierdzenie diagnozy jest podstawą rozpoczęcia antybiotykoterapii. U chorych leczonych szpitalnie, lekarz może zlecić wykonanie badania bakteriologicznego, aby szybciej przepisać odpowiedni antybiotyk.

Kiedy udać się do lekarza?

Przede wszystkim, infekcje dolnych dróg oddechowych wymagają odpoczynku i izolacji chorych. Jeśli odczuwasz objawy wskazujące na infekcję dolnych dróg oddechowych, warto poprosić lekarza o L4. Najwygodniej odbyć taką wizytę online – lekarz, jeśli uzna to za konieczne, wystawi ci e-zwolnienie.

W przypadku infekcji wirusowych stosuje się leczenie objawowe, ale przy infekcji bakteryjnej konieczne jest podanie antybiotyku, szczególnie jeśli infekcji towarzyszy gorączka i ropna wydzielina z dróg oddechowych. W razie potrzeby lekarz wystawi e-receptę i ustali plan leczenia. Pamiętaj, że nie wolno bagatelizować infekcji dolnych dróg oddechowych – może to prowadzić do przejścia w formę przewlekłą lub powikłań.

Źródła
K. Szmygin-Milanowska, J. Milanowski, Zakażenia dolnych dróg oddechowych, Borgis - Medycyna Rodzinna 1/2002, s. 35-41

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.