Infekcje górnych dróg oddechowych – kiedy udać się do lekarza?
Infekcje górnych dróg oddechowych są jednymi z najczęstszych powodów wizyt u lekarza rodzinnego. Objawiają się kaszlem, katarem, bólem gardła, uczuciem ogólnego rozbicia, a czasami także gorączką. Częściej ich przyczyną są wirusy, a rzadziej bakterie, ale w obydwu przypadkach infekcje mogą wymagać konsultacji lekarskiej. Niewłaściwie leczone prowadzą do powikłań groźnych dla zdrowia. Jak je rozróżnić i kiedy udać się do lekarza?
Polecane
Jakie wyróżniamy infekcje górnych dróg oddechowych?
Infekcje górnych dróg oddechowych klasyfikowane są ze względu na lokalizację najbardziej uporczywych objawów i możemy podzielić je na:
zapalenie gardła i/lub migdałków,
zapalenie krtani,
infekcyjny lub alergiczny nieżyt nosa,
zapalenie zatok,
zapalenie ucha środkowego.
Najczęstsze objawy infekcji górnych dróg oddechowych
Zakażenia górnych dróg oddechowych są z reguły zakażeniami łagodnymi. Do najczęstszych objawów zaliczamy uczucie osłabienia i rozbicia, bóle mięśni, lekką gorączkę (poniżej 39 °C), ból gardła, uczucie zatkanego nosa, które w późniejszym etapie może przekształcić się w katar. W przypadku niektórych infekcji może pojawić się kaszel i chrypka.
Kiedy udać się do lekarza?
Rozpoznanie zakażenia górnych dróg oddechowych opiera się w większości przypadków na wywiadzie i badaniu klinicznym. W diagnostyce najważniejsze jest określenie podłoża choroby. Najczęściej infekcje górnych dróg oddechowych powodowane są przez wirusy, np. adenowirusy, wirusy paragrypy, enterowirusy. To one odpowiadają za około 80% zachorowań. Bakterie są przyczyną ok. 5-15% przypadków zachorowań u dorosłych i ok. 30% u dzieci w wieku od 5 do 12 lat.
Do lekarza warto udać się po wystąpieniu pierwszych objawów. Chociaż leczenie infekcji wirusowych o łagodnym przebiegu w większości przypadków polega na łagodzeniu objawów, ważne jest przede wszystkim zapobieganie dalszemu rozwojowi choroby. Dlatego nie należy czekać z wizytą u lekarza, gdyż wirusy odpowiedzialne za stan zapalny mogą namnażać się szybko, powodując jego zaostrzenie. Pamiętaj także, że leczenie infekcji zarówno górnych jak i dolnych dróg oddechowych, powinno odbywać się w warunkach domowych (izolacji).
Powikłania infekcji górnych dróg oddechowych
W niektórych przypadkach wirusy odpowiedzialne za stan zapalny górnych dróg oddechowych powodują nadkażenie bakteryjne. Dzieje się tak, gdy organizm jest osłabiony walką z wirusami, a chory nie wypoczywał w łóżku ani nie stosował środków, które mogły zapobiec rozwojowi choroby. Objawy, które wskazują na zaostrzenie infekcji:
pojawienie się gorączki lub jej nasilenie (utrzymuje się dłużej niż 3 dni),
zmiana charakteru wydzieliny na ropny (zielonkawe zabarwienie, często w połączeniu z nieprzyjemnym zapachem),
pojawienie się produktywnego kaszlu.
W tej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem, gdyż infekcja bakteryjna wymaga jak najszybszego rozpoczęcia antybiotykoterapii. Lekarz dobierze odpowiedni antybiotyk oraz wypisze e-zwolnienie, które zazwyczaj jest konieczne, aby chory wrócił do zdrowia.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.