Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Inhalacje na gardło – z czego je zrobić?

Olga Dąbska15.02.2023Aktualizacja: 18.10.2023

Inhalacje na gardło to skuteczny sposób leczenia zapalenia gardła i strun głosowych, ale i przewlekłych schorzeń układu oddechowego, takich jak astma czy choroby alergiczne. Są one proste w wykonaniu i możliwe do przeprowadzenia w każdej grupie wiekowej. Najczęściej stosowane są do złagodzenia kaszlu. Sprawdź, z czego robić inhalację na gardło przy kaszlu suchym i mokrym. Dowiedz się, jakie leki mogą być podawane w formie inhalacji.


inhalacje-na-gardlo-z-czego-zrobic-domowe-inhalacje
unsplash.com

Polecane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
kwasne-mleko-wlasciwosci-zdrowotne-jak-zrobic-je-w-domu
Zdrowie
2 min.
Kwaśne mleko - właściwości zdrowotne. Jak zrobić je w domu?
24.01.2022
majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
Spis treści
  1. Czym są inhalacje?
  2. Jak zrobić inhalacje na gardło przy kaszlu suchym?
  3. Jakie inhalacje na gardło przy kaszlu mokrym?
  4. Inhalacje na gardło – sposób na podanie leku
  5. Inhalacje na gardło – przeciwwskazania

Czym są inhalacje?

Inhalacją określa się zabieg leczniczy, który polega na wdychaniu par m.in. wód mineralnych, olejków eterycznych, roztworów leków lub ich aerozoli. Inhalacja przeprowadzana jest przy użyciu specjalnego aparatu (inhalatora). W przypadku domowych inhalacji zastosować można naczynie z gorącą wodą, znad którego unosi się para wodna. Inhalacje to istotny element leczenia infekcji dróg oddechowych. Inhalacje wykazują wysoką skuteczność na zapalenie strun głosowych, przeziębienie, zapalenie zatok, anginę bakteryjną, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc czy zapalenie gardła u dzieci i dorosłych. Doskonale zwalczają czerwone gardło, kaszel suchy i mokry, chrypkę, drapanie i pieczenie.Inhalacja działa nie tylko leczniczo, ale i prewencyjnie. Regularnie wykonywana działa oczyszczająco i nawilżająco na drogi oddechowe oraz pozwala pozbyć się zalegających drobnoustrojów.

Jak zrobić inhalacje na gardło przy kaszlu suchym?

Suchy kaszel, czyli tzw. kaszel szczekający, to objaw mało charakterystyczny. Obserwuje się go w przebiegu infekcji wirusowych dróg oddechowych, ale i zapalenia tchawicy czy astmy oskrzelowej. W łagodzeniu tego objawu stosowane bywają nierzadko naturalne rozwiązania, jak np. płukanka z soli na gardło czy inhalacje. Zastanawiasz się, z czego zrobić inhalację na gardło przy kaszlu suchym? W przypadku kaszlu produktywnego do inhalowania gardła używane są najczęściej:

  • roztwór soli fizjologicznej – tzw. sól izotoniczna posiada takie samo stężenie jak płyny fizjologiczne, zawiera chlorek sodu w stężeniu 0,9%; roztwór ten wykazuje działanie oczyszczające i nawilżające,

  • roztwór soli z dodatkiem kwasu hialuronowego – zawartość kwasu nasila działanie nawilżające roztworu soli, wynika to z wysokiej zdolności kwasu do wiązania cząsteczek wody, dodatkowo przyspiesza regenerację tkanek,

  • roztwór soli z dodatkiem ektoiny – zawartość ektoiny również nasila działanie nawilżające roztworu soli, ektoina tworzy warstwę ochronną ograniczającą wnikanie czynników drażniących.

Jakie inhalacje na gardło przy kaszlu mokrym?

Kaszel mokry, czyli tzw. kaszel produktywny, również pojawić się może w przebiegu szeregu schorzeń. Towarzyszyć może m.in. bakteryjnemu zakażeniu zatok przynosowych, przewlekłemu zapaleniu oskrzeli czy przeziębieniu. Inhalacje na gardło przy kaszlu mokrym można przeprowadzić z wykorzystaniem roztworu soli hipertonicznej, w którym stężenie chlorku sodu wynosi 3%. Roztwór ten będzie prowadził do wyrównania stężenia płynów w organizmie. Jego podanie prowadzi do rozrzedzenia, a tym samym łatwiejszego odkrztuszenia nagromadzonej w drogach oddechowych wydzieliny. Domowe inhalacje na gardło przy kaszlu mokrym wykonać można z użyciem olejków eterycznych. Należy jednak zaznaczyć, że do inhalacji na gardło dedykowane są wyłącznie naturalne olejki eteryczne, bez syntetycznych dodatków.

Jednym z bardziej znanych olejków do inhalacji na kaszel mokry jest olejek sosnowy, który wykazuje działanie przeciwzapalne i antyseptyczne. Kolejny to olejek eukaliptusowy, udrażniający nos i zmniejszający stan zapalny gardła. Zawarte w nim cyneol i pinen działają upłynniająco na wydzielinę i wykrztuśnie. Do inhalacji na gardło używa się również olejku herbacianego, który działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwbólowo. Wykorzystać można również olejek tymiankowy, który prowokuje ruch nabłonka rzęskowego wyścielającego drogi oddechowe i upłynnia wydzielinę, przez co łatwiej jest ją odkrztusić. Dzięki zawartości fenoli działa bakteriobójczo i grzybobójczo. Do przeprowadzenia inhalacji na gardło wystarczy kilka kropel olejku. Do inhalacji na gardło zastosować można także mieszanki ziołowe zawierające anyż, tymianek, rumianek, kwiat lipy, krwawnik.

Inhalacje na gardło – sposób na podanie leku

Poza wspomnianymi wyżej naturalnymi inhalacjami na gardło w ten sposób podane mogą zostać również leki. W farmakoterapii drogą inhalacyjną lek podawany jest bezpośrednio do narządu docelowego. Dzięki temu możliwe jest użycie mniejszej dawki leku zapewniającej efekt kliniczny w porównaniu do formy doustnej. To dodatkowo minimalizuje efekt toksyczny – duże stężenie leku w oskrzelach (wysoka skuteczność), a małe we krwi (ograniczenie działania ogólnoustrojowego).W formie aerozoli leki nie obciążają żołądka, przez co są bezpieczne dla układu pokarmowego oraz innych narządów naszego organizmu. Inhalacje zazwyczaj stosowane są w astmie oskrzelowej, POCHP – przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, ostrych i przewlekłych stanach zapalnych dróg oddechowych. Leki podawane w inhalacji wykazywać mogą działanie:

  • rozkurczowe na drzewo oskrzelowe, 

  • przeciwzapalne, 

  • rozrzedzające wydzielinę, 

  • ułatwiające wykrztuszanie wydzieliny, 

  • przeciwbakteryjne (antybiotyki).

Inhalacje na gardło – przeciwwskazania

Mimo licznych pozytywnych aspektów inhalacje na gardło nie mogą zostać przeprowadzone u wszystkich. Wśród przeciwwskazań do inhalacji na gardło wymienia się m.in.:

  • reakcję uczuleniową na podawane środki,

  • wysoką gorączkę,

  • problemy z krążeniem i oddychaniem,

  • nowotwory,

  • krwotoki górnych dróg oddechowych,

  • gruźlicę.


Warto zaznaczyć, że w przypadku inhalacji na gardło dla dzieci do 2. roku życia nie powinno się stosować olejków eterycznych ze względu na ryzyko skurczu oskrzeli.Pamiętać trzeba też, że po wykonanej inhalacji nie należy wychodzić na zimne powietrze przez co najmniej 2 godziny.

Źródła
  1. W. Hryniewicz, P. Albrecht, A. Radzikowski i wsp., Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego, Narodowy Instytut Leków, Warszawa 2016.
  2. T. Szreter, Intensywna terapia dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002.
  3. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2018, Medycyna Praktyczna, Kraków 2018.
  4. L. White, Leczenie domowymi sposobami, Wiedza Powszechna, Warszawa 2014.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.