Jak zrobić inhalacje z soli kuchennej, emskiej i fizjologicznej?
Inhalacje z soli fizjologicznej, kuchennej bądź emskiej to doskonałe rozwiązanie dla osób cierpiących z powodu kataru i częstych, nawracających infekcji dróg oddechowych. Zobacz, jak można je wykonać samodzielnie.
Czym są inhalacje?
Inhalacja to prosty zabieg, polegający na leczeniu z wykorzystaniem pary wodnej. Dla wzmocnienia efektu inhalację możesz wykonywać z olejków eterycznych, soli fizjologicznej, emskiej lub kuchennej, ziół albo produktów farmaceutycznych. Wszystko zależy od problemu, z którym się borykasz, oraz zaleceń lekarza. Do wykonania inhalacji możesz użyć profesjonalnego nebulizatora albo zwykłej miski z gorącą wodą. Inhalacje z soli kuchennej, fizjologicznej i emskiej to jedna z najpopularniejszych metod leczenia i zapobiegania infekcjom, łagodzenia objawów alergii oraz oczyszczania zatok. Stosowały ją już nasze babcie i prababcie. Do inhalacji używały ziół, np. mięty, szałwii bądź rumianku.Inhalacja działa nie tylko leczniczo, ale także prewencyjnie. Regularnie wykonywana, pozwala oczyścić górne drogi oddechowe i zatoki, pozbyć się zalegających drobnoustrojów i nawilżyć błony śluzowe nosa i gardło. Można ją stosować niezależnie od wieku. Polecana jest zwłaszcza kobietom w ciąży, które nie mogą przyjmować preparatów farmakologicznych. Zalecana jest też dzieciom i osobom starszym. Inhalację z soli fizjologicznej należy robić co najmniej kilka razy w tygodniu. Kluczem do jej skuteczności jest bowiem regularność.
Z czego można zrobić inhalacje?
Aby przeprowadzić inhalację, wystarczą: nebulizator bądź miska, gorąca woda, sól kuchenna i dowolne olejki eteryczne albo zioła. Jeśli nie masz inhalatora, nachyl się nad miską z wodą i przez 15-20 min wdychaj opary. Gdy z nosa zacznie wyciekać wydzielina, przerwij zabieg i oczyść nos. Możesz także zastosować inhalację z soli fizjologicznej i emskiej.Sól emska znana jest z właściwości przeciwkaszlowych. Można ją stosować w tabletkach albo wziewnie. Potrzebujesz do tego specjalnego nebulizatora, który możesz kupić w aptece. Sól emska działa sekretolitycznie. Oznacza to, że pobudza gruczoły do wydzielania rzadkiego śluzu. Dzięki temu łatwiej odkrztusić wydzielinę. Doskonale sprawdza się w przypadku suchego kaszlu. Jest to produkt naturalny. W jego składzie znajdują się:
bromek,
chlorek,
siarczan potasu,
fosforan sodu.
Wymienione składniki skutecznie redukują nieprzyjemne objawy infekcji, w tym suchość i drapanie w gardle, które może powodować:kaszel,
chrypę,
ból gardła,
podrażnienia,
dyskomfort.
Inhalacje z soli fizjologicznej, kuchennej i emskiej sprawdzą się w nawilżeniu gardła, ponieważ blokują negatywny wpływ szkodliwych substancji.
Inhalacje z soli kuchennej, emskiej i fizjologicznej na infekcje
Inhalacje z soli emskiej, kuchennej i fizjologicznej to doskonały sposób na walkę z infekcjami górnych i dolnych dróg oddechowych. Sprawdzą się także w łagodzeniu objawów alergii. Alergia na pyłki powoduje katar, świąd nosa, łzawienie, kichanie i duszności. W skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmiertelnie niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego. Regularne inhalacje pozwalają oczyścić nos i gardło z zalegających alergenów. Sól fizjologiczna ma mnóstwo dobroczynnych właściwości, jest biozgodna z ludzkim organizmem i powszechnie stosowana w medycynie. Działa nawilżająco, dodatkowo pozwala rozrzedzić wydzielinę, dzięki czemu łatwiej się jej pozbędziesz. Nie wszyscy jednak mogą korzystać z inhalacji. Przeciwwskazaniem są:
niewydolność serca,
gorączka,
nowotwory układu oddechowego,
atak astmy,
niewydolność krążenia,
krwotoki z dróg oddechowych
Zalety domowych inhalacji
Regularnie wykonywane inhalacje pozwalają zminimalizować ryzyko infekcji, na bieżąco oczyszczają drogi oddechowe z pyłu, brudu i drobnoustrojów. Inhalacje są doskonałym sposobem na suchość w nosie i gardle. Nawilżają je, dzięki czemu redukują chrypkę, drapanie w gardle i kaszel. Stanowią także prewencję chorób płuc.Inhalacje z soli kuchennej, fizjologicznej i emskiej są doskonałą i ogólnodostępną metodą leczenia objawów infekcji, zwłaszcza przeziębienia i grypy. Mogą je bez obaw stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Sól fizjologiczna i emska jest niedroga i dostępna w każdej aptece. Możesz też wykorzystać sól kuchenną.Jeśli chcesz oddychać pełną piersią i zależy Ci na zdrowiu, wprowadź do swoich nawyków zdrowotnych regularne inhalacje. Dzięki temu będziesz chorował rzadziej, a objawy infekcji staną się łagodniejsze.
- L. White, Leczenie domowymi sposobami, Wiedza Powszechna, 2014.
- M. Treben, Choroby dróg oddechowych. Kuracje ziołowe, Esprit, 2018.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.