Umów teleporadę
Welbi
FitnessĆwiczenia 1 min.

Jak prawidłowo ćwiczyć mięśnie Kegla? Poznaj sprawdzone sposoby.

Sylwia Brodniewska 29.10.2021Aktualizacja: 29.09.2022

Mięśnie Kegla powinni ćwiczyć zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Dbając o ich stan, można zniwelować problem nietrzymania moczu, a także poprawić sprawność seksualną obojga partnerów. Stymulacja mięśni Kegla może odbywać się w dowolnym miejscu i czasie.


jak-cwiczyc-miesnie-kegla-w-prawidlowy-sposob
pexels.com

Polecane

swieca-jak-wykonac-to-cwiczenie-krok-po-kroku
Fitness
2 min.
Świeca - jak wykonać to ćwiczenie krok po kroku?
29.10.2021
orbitrek-jakie-sa-efekty-cwiczen-brzuch-posladki
Fitness
1 min.
Orbitrek - jakie są efekty ćwiczeń? Brzuch, pośladki
30.07.2021
cwiczenia-na-miesnie-nog-jak-je-wzmocnic
Fitness
1 min.
Ćwiczenia na mięśnie nóg - jak je wzmocnić?
29.10.2021
pompki-damskie-jak-je-prawidlowo-robic
Fitness
2 min.
Pompki damskie - jak je prawidłowo robić?
29.10.2021
Spis treści
  1. Kiedy ćwiczyć mięśnie Kegla u kobiet i mężczyzn?
  2. Sposoby na ćwiczenie mięśni Kegla
  3. Jak ćwiczyć mięśnie Kegla w ciąży i po porodzie?

Kiedy ćwiczyć mięśnie Kegla u kobiet i mężczyzn?

Anatomia kobiet i mężczyzn różni się od siebie, dlatego często trzeba inaczej zadbać o zdrowie. Mięśnie Kegla u kobiet znajdują się między kością łonową a guziczną i sięgają odbytnicy. Chcąc zatrzymać strumień moczu, można je zacisnąć, powstrzymując tę czynność. Można je również wyczuć, wkładając palec do pochwy. Mięśnie Kegla są inaczej nazywane mięśniami dna miednicy i są odpowiedzialne za uciskanie cewki moczowej. Podczas orgazmu samodzielnie zaciskają się i rozluźniają, co często jest odczuwalne przez partnera.

Mężczyźni również posiadają mięśnie Kegla. Znajdują się one w miednicy i sięgają aż do kości ogonowej, oplatając podstawę członka. Niewiele mężczyzn wie o ich istnieniu, dlatego nie przywiązują większej uwagi do ich trenowania, a właśnie dzięki ćwiczeniom panowie mogą wzmocnić erekcję, kontrolować wytrysk, a także prawidłowo oddawać mocz. Problem z utrzymaniem erekcji może zostać w łatwy sposób rozwiązany.Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni ćwiczyć mięśnie Kegla przez kilka minut dziennie.

Problemy z mięśniami dna miednicy mogą mieć wpływ na:

  • nietrzymanie moczu i stolca,

  • ból podczas stosunku,

  • ból pęcherza moczowego,

  • bóle kręgosłupa.

Ćwiczenia są polecane przede wszystkim kobietom w ciąży, po porodzie, osobom po operacjach brzucha, ze słabymi mięśniami brzucha, a także z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

Sposoby na ćwiczenie mięśni Kegla

Ćwiczenia na mięśnie Kegla są proste i można je wykonywać w dowolnym momencie i o dowolnej porze. Bardzo ważna jest systematyczność oraz prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Aby prawidłowo wykonać ćwiczenia mięśni Kegla, należy rozluźnić brzuch i pośladki, a napiąć mięśnie. Całość polega na napinaniu i rozluźnianiu mięśni przez kilka minut. Jeśli dopiero zaczynasz, to warto wykonywać je na leżąco, odliczając po tyle samo sekund na każde napięcie i rozluźnienie mięśni. Pamiętaj o prawidłowym oddychaniu podczas ćwiczeń. Pierwsze efekty będą widoczne już po kilku tygodniach codziennych ćwiczeń.

Początkowo należy rozpocząć od niewielkiej ilości powtórzeń, aby nie doprowadzić do przeciążenia mięśni. Z dnia na dzień warto wydłużać tę liczbę, a także zmieniać tempo wykonywania napinania i rozkurczania mięśni. Pierwszych kilka dni warto poświęcić na naukę prawidłowej techniki, dlatego ćwiczenia powinny być wykonywane wolno i dokładnie. Głównym celem wykonywania ćwiczeń mięśni Kegla jest wzmocnienie dna miednicy, a także zminimalizowanie lub całkowite wyeliminowanie problemu związanego z nietrzymaniem moczu. Na rynku jest dostępnych kilka urządzeń, które mają pomóc w ćwiczeniu mięśni. Istnieje również sposób, aby ćwiczyć mięśnie Kegla z kulkami.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla w ciąży i po porodzie?

Mięśnie Kegla mogą ćwiczyć również kobiety w ciąży, co często jest polecane przez urofizjoterapeutów. Trenowanie mięśni Kegla przez ciężarne pomaga w bólach kręgosłupa, pozwala na łatwiejszy poród, zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza podczas porodu, zapobiega pojawieniu się problemów z trzymaniem moczu, a także może zwiększyć satysfakcję seksualną.Po porodzie wiele kobiet chce szybko wrócić do formy sprzed ciąży, dlatego śpieszą się z powrotem do aktywności fizycznej, co często nie jest dobrym pomysłem. Warto natomiast regularnie wykonywać ćwiczenia po porodzie.

  • Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy opróżnić pęcherz.

  • Nie należy wstrzymywać moczu podczas ćwiczeń.

  • Zarówno napinanie, jak i rozluźnianie mięśni powinno trwać tyle samo czasu, dlatego początkowo wykonuj je po 5 sekund.

  • Zacznij od kilku minut dziennie, staraj się nie przekraczać czasu 10 minut ciągłych napięć i rozluźnień, ponieważ w łatwy sposób zmęczysz mięśnie.

  • Stopniowo zwiększaj liczbę powtórzeń i czas wykonywania ćwiczeń, aż do osiągnięcia 10 sekund na jedno ćwiczenie.

  • Wykonuj ćwiczenia regularnie, np. 3 razy dziennie przez okres 4-6 tygodni. Po tym czasie możesz zmniejszyć częstotliwość.

Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze, więc jeśli odczuwasz ból, dyskomfort lub cokolwiek Cię niepokoi, poproś o konsultację lekarza.

Trenując mięśnie Kegla, wzmacniasz dno miednicy. Ćwiczenia te nie mają jedynie pomóc w poprawie satysfakcji seksualnej, ale mogą poprawić codzienne funkcjonowanie. Dobrze wyćwiczone mięśnie zwiększają doznania, a także pomagają w nietrzymaniu moczu, zaparciach czy hemoroidach.

Źródła
  1. H. Dziel, Brzuch mamy po narodzinach dziecka, https://www.body-challenge.pl/artykul/brzuch-mamy-po-narodzinach-dziecka.
  2. Y. Keller, J. Krucker, M. Seleger, W drodze do istoty kobiecości, Wyd. AEM, Kraków 2019.
  3. C. Berlin, Pussy Joga. Trening mięśni dna miednicy – sposób na spełnienie w życiu miłosnym, Wyd. Galaktyka, Łódź 2020.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
Popularne w kategorii Fitness
fetysz-co-to-jest-jakie-sa-najpopularniejsze-rodzaje
Seks
1 min.
Co to jest fetysz i jakie są jego popularne rodzaje? Kim jest fetyszysta?
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.