Jak prawidłowo ćwiczyć mięśnie Kegla? Poznaj sprawdzone sposoby.
Mięśnie Kegla powinni ćwiczyć zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Dbając o ich stan, można zniwelować problem nietrzymania moczu, a także poprawić sprawność seksualną obojga partnerów. Stymulacja mięśni Kegla może odbywać się w dowolnym miejscu i czasie.
Kiedy ćwiczyć mięśnie Kegla u kobiet i mężczyzn?
Anatomia kobiet i mężczyzn różni się od siebie, dlatego często trzeba inaczej zadbać o zdrowie. Mięśnie Kegla u kobiet znajdują się między kością łonową a guziczną i sięgają odbytnicy. Chcąc zatrzymać strumień moczu, można je zacisnąć, powstrzymując tę czynność. Można je również wyczuć, wkładając palec do pochwy. Mięśnie Kegla są inaczej nazywane mięśniami dna miednicy i są odpowiedzialne za uciskanie cewki moczowej. Podczas orgazmu samodzielnie zaciskają się i rozluźniają, co często jest odczuwalne przez partnera.
Mężczyźni również posiadają mięśnie Kegla. Znajdują się one w miednicy i sięgają aż do kości ogonowej, oplatając podstawę członka. Niewiele mężczyzn wie o ich istnieniu, dlatego nie przywiązują większej uwagi do ich trenowania, a właśnie dzięki ćwiczeniom panowie mogą wzmocnić erekcję, kontrolować wytrysk, a także prawidłowo oddawać mocz. Problem z utrzymaniem erekcji może zostać w łatwy sposób rozwiązany.Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni ćwiczyć mięśnie Kegla przez kilka minut dziennie.
Problemy z mięśniami dna miednicy mogą mieć wpływ na:
nietrzymanie moczu i stolca,
ból podczas stosunku,
ból pęcherza moczowego,
bóle kręgosłupa.
Ćwiczenia są polecane przede wszystkim kobietom w ciąży, po porodzie, osobom po operacjach brzucha, ze słabymi mięśniami brzucha, a także z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.
Sposoby na ćwiczenie mięśni Kegla
Ćwiczenia na mięśnie Kegla są proste i można je wykonywać w dowolnym momencie i o dowolnej porze. Bardzo ważna jest systematyczność oraz prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Aby prawidłowo wykonać ćwiczenia mięśni Kegla, należy rozluźnić brzuch i pośladki, a napiąć mięśnie. Całość polega na napinaniu i rozluźnianiu mięśni przez kilka minut. Jeśli dopiero zaczynasz, to warto wykonywać je na leżąco, odliczając po tyle samo sekund na każde napięcie i rozluźnienie mięśni. Pamiętaj o prawidłowym oddychaniu podczas ćwiczeń. Pierwsze efekty będą widoczne już po kilku tygodniach codziennych ćwiczeń.
Początkowo należy rozpocząć od niewielkiej ilości powtórzeń, aby nie doprowadzić do przeciążenia mięśni. Z dnia na dzień warto wydłużać tę liczbę, a także zmieniać tempo wykonywania napinania i rozkurczania mięśni. Pierwszych kilka dni warto poświęcić na naukę prawidłowej techniki, dlatego ćwiczenia powinny być wykonywane wolno i dokładnie. Głównym celem wykonywania ćwiczeń mięśni Kegla jest wzmocnienie dna miednicy, a także zminimalizowanie lub całkowite wyeliminowanie problemu związanego z nietrzymaniem moczu. Na rynku jest dostępnych kilka urządzeń, które mają pomóc w ćwiczeniu mięśni. Istnieje również sposób, aby ćwiczyć mięśnie Kegla z kulkami.
Jak ćwiczyć mięśnie Kegla w ciąży i po porodzie?
Mięśnie Kegla mogą ćwiczyć również kobiety w ciąży, co często jest polecane przez urofizjoterapeutów. Trenowanie mięśni Kegla przez ciężarne pomaga w bólach kręgosłupa, pozwala na łatwiejszy poród, zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza podczas porodu, zapobiega pojawieniu się problemów z trzymaniem moczu, a także może zwiększyć satysfakcję seksualną.Po porodzie wiele kobiet chce szybko wrócić do formy sprzed ciąży, dlatego śpieszą się z powrotem do aktywności fizycznej, co często nie jest dobrym pomysłem. Warto natomiast regularnie wykonywać ćwiczenia po porodzie.
Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy opróżnić pęcherz.
Nie należy wstrzymywać moczu podczas ćwiczeń.
Zarówno napinanie, jak i rozluźnianie mięśni powinno trwać tyle samo czasu, dlatego początkowo wykonuj je po 5 sekund.
Zacznij od kilku minut dziennie, staraj się nie przekraczać czasu 10 minut ciągłych napięć i rozluźnień, ponieważ w łatwy sposób zmęczysz mięśnie.
Stopniowo zwiększaj liczbę powtórzeń i czas wykonywania ćwiczeń, aż do osiągnięcia 10 sekund na jedno ćwiczenie.
Wykonuj ćwiczenia regularnie, np. 3 razy dziennie przez okres 4-6 tygodni. Po tym czasie możesz zmniejszyć częstotliwość.
Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze, więc jeśli odczuwasz ból, dyskomfort lub cokolwiek Cię niepokoi, poproś o konsultację lekarza.
Trenując mięśnie Kegla, wzmacniasz dno miednicy. Ćwiczenia te nie mają jedynie pomóc w poprawie satysfakcji seksualnej, ale mogą poprawić codzienne funkcjonowanie. Dobrze wyćwiczone mięśnie zwiększają doznania, a także pomagają w nietrzymaniu moczu, zaparciach czy hemoroidach.
- H. Dziel, Brzuch mamy po narodzinach dziecka, https://www.body-challenge.pl/artykul/brzuch-mamy-po-narodzinach-dziecka.
- Y. Keller, J. Krucker, M. Seleger, W drodze do istoty kobiecości, Wyd. AEM, Kraków 2019.
- C. Berlin, Pussy Joga. Trening mięśni dna miednicy – sposób na spełnienie w życiu miłosnym, Wyd. Galaktyka, Łódź 2020.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.