account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneSen 1 min.

Czym jest świadomy sen? Poznaj skuteczne techniki

Klaudia Gaicka02.06.2022Aktualizacja: 07.10.2022

Świadomy sen pozwala spełniać najskrytsze marzenia. Osoba, która w trakcie snu odzyska świadomość, zyska nie tylko jasność myślenia, ale też swoje wspomnienia i możliwość kontroli wydarzeń. Poznaj techniki polecane przez ekspertów.


jak-miec-swiadomy-sen-jakie-sa-techniki
pixabay

Polecane

brak-snu-jak-wplywa-na-mozg-co-robic
Zdrowie psychiczne
1 min.
Brak snu - jak wpływa na mózg? Co robić?
21.01.2022
odpoczynek-dlaczego-jest-istotny-dla-organizmu
Zdrowie psychiczne
1 min.
Odpoczynek - dlaczego jest istotny dla organizmu?
29.10.2021
paraliz-senny-co-to-jest-przyczyny-objawy-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Paraliż senny - co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie
31.10.2021
ziola-na-sen-jakie-sa-najlepsze-i-ulatwia-zasypianie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Zioła na sen - jakie są najlepsze i ułatwią zasypianie?
21.01.2022
Spis treści
  1. Czym jest świadomy sen?
  2. Kiedy świadomy sen może wystąpić?
  3. Jak nauczyć się świadomego snu?
  4. Wątpliwości dotyczące świadomego snu – czy to bezpieczne?

Czym jest świadomy sen?

Świadomy sen, nazywany również snem jasnym lub przejrzystym, to nic innego jak sen, w którym jesteśmy świadomi tego, że śnimy. Śniąc świadomie zdajesz sobie sprawę z tego, że tak naprawdę jest noc, a Ty sam śpisz i to, co widzisz, nie jest prawdziwe. Owa świadomość może Ci umożliwić podejmowanie decyzji i kierowanie snem w sposób szerszy, niż możesz kierować na co dzień rzeczywistością. 

W czasie świadomego snu nie ogranicza Cię prawo fizyki, czy też żadne kodeksy stworzone przez człowieka. Podczas tzw. snu wiedzy wszystko jest możliwe – mówienie przez sen tego, co od zawsze się chciało powiedzieć i robienie tego, na co bardzo się miało ochotę, a nie mogło zrealizować. Osoba, która nie potrafi pływać, będzie mogła to robić, a osoba, która na co dzień oszczędza każdą złotówkę, nie będzie musiała przejmować się żadnymi kosztami swoich uciech. W świadomym śnie ogranicza Cię bowiem jedynie Twoja wyobraźnia, a nie bez przyczyny mówi się, że ludzka wyobraźnia nie zna granic.

Kiedy świadomy sen może wystąpić?

Etap snu, podczas którego możliwe jest świadome śnienie, to faza REM. Oprócz występowania marzeń sennych dla tego etapu charakterystyczne są również szybkie ruchy gałek ocznych, wysoka aktywność mózgu, mniejsza regularność oddechu oraz zwiększona ilość skurczów serca. 

Faza ta powtarza się cykliczna i łącznie zajmuje około 25 proc. całego czasu snu. Pomiar ten wykonany został u młodej osoby, wraz z wiekiem ilość czasu fazy REM może się zmieniać. Duży wpływ na tę wartość mogą mieć także eksperymenty ze snem polifazowym, który polega na podzieleniu czasu snu na kilka (przynajmniej dwie) części.

Jak nauczyć się świadomego snu?

Istnieje kilka metod, które mogą pomóc Ci uzyskać świadomy sen. Pierwszą z nich i jednocześnie najprostszą jest autosugestia. Aby z niej skorzystać, wystarczy przed pójściem spać powiedzieć sobie “tej nocy będę mieć świadomy sen”. To zaskakujące, lecz w wielu przypadkach ta metoda naprawdę daje efekty.

Kolejna popularna technika polega na zapamiętywaniu snów. Prowadząc dziennik snów, z czasem możesz zacząć wyłapywać poszczególne elementy, które się powtarzają. Być może to właśnie one sprawią, że którejś nocy zorientujesz się, że właśnie śnisz i zyskasz pełną kontrolę nad tym stanem.

Trzecia i czwarta metoda oparte są na fizjologii człowieka. Pierwsza z nich to tzw. technika WBTB, która polega na zatrzymaniu i wznowieniu cyklu snu. Jeżeli chcesz ją wypróbować, powinieneś obudzić się po kilku godzinach snu, godzinę nie spać i później znów się położyć. Spore znaczenie ma tutaj również autosugestia. Warto pomyśleć o świadomym śnie przed ponownym udaniem się na spoczynek.

Ostatnia, lecz równie dobra technika, polega na wykorzystaniu naturalnej skłonności do drzemek. Okazuje się bowiem, że w czasie drzemki, która występuje w czasie dnia, dużo łatwiej uzyskać ten stan niż w nocy, kiedy Twój sen jest dłużej głęboki.

Wątpliwości dotyczące świadomego snu – czy to bezpieczne?

Choć nie udało mi się odnaleźć badań dowodzących szkodliwości świadomego śnienia, istnieje sporo wątpliwości dotyczących tego tematu. Przede wszystkim nieudane próby i nauka świadomego śnienia mogą skutkować źle przespanymi lub wręcz w ogóle nieprzespanymi nocami

Dodatkowo jednym z najczęstszych negatywnych doświadczeń związanych ze świadomymi snami są paraliże przysenne. Co to za zjawisko? Osoby, które go doświadczyły, opisują je jako przebudzenie świadomości w trakcie snu, jednak bez marzeń sennych. W tym czasie nie tylko nie można się poruszyć, lecz również zdarzyć się może uczucie ucisku w klatce piersiowej.

Niezbyt pozytywne światło na świadome śnienie rzucają również badania dotyczące deprywacji samej fazy REM. Okazuje się, że chociaż znaczenie tego etapu snu nie jest do końca poznane, wydaje się ono bardzo ważne dla zdrowia, ponieważ deprywacja REM jest w stanie doprowadzić do śmierci szczurów już w ciągu kilku tygodni. Choć świadome śnienie to coś innego niż deprywacja, warto mieć to na uwadze.

Ostatnia wątpliwość dotycząca jasnych snów może zaskoczyć. Okazuje się bowiem, że świadome śnienie może uzależniać. Jeżeli świat nieograniczonych wrażeń potraktujesz jako codzienną ucieczkę od szarej rzeczywistości i sposób na radzenie sobie z problemami, nie będzie to miało dobrego wpływu na Twoją psychikę.

Źródła
  1. M. Skalski, Bezsenność – patogeneza i leczenie, „Kosmos” 2014, t. 63, nr 2, s. 233–243.
  2. I. Grabska-Kobyłecka, D. Nowak, Sen, bezsenność i jej leczenie – krótki przegląd aktualnej wiedzy ze szczególnym uwzględnieniem ziołolecznictwa, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2014, t. 10, nr 3, s. 270–277.
  3. A. Kawalec, K. Pawlas, Czynniki środowiskowe wpływające na sen oraz zachowywanie higieny snu, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2013, t. 94, nr 1, s. 1–5.
  4. O. Drenda, Więcej, szybciej, lepiej, „Znak”, styczeń 2016.
  5. C. Stampi, Polyphasic sleep strategies improve prolonged sustained performance: A field study on 99 sailors, „Work & Stress” 2007, t. 3, nr 1, s. 41–55.
  6. S. Chokroverty (ed.), Sleep Disorders Medicine, Oxford 1994.
  7. E.A. Lucas, M.B. Sterman, Experimental Neurology, „Experimental Neurology” 1975, t. 46, nr 2, s. 369–388.
Author Klaudia Gaicka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
egoizm-a-egocentryzm-jak-je-rozroznic-co-warto-wiedziec
Zdrowie psychiczne
1 min.
Egoizm a egocentryzm - jak je rozróżnić? Co warto wiedzieć?
27.07.2021
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
gleboki-sen-ile-powinien-trwac-jak-go-wydluzyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Głęboki sen - ile powinien trwać? Jak go wydłużyć?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.