Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Sposoby na nawilżenie powietrza w pokoju

Agata Muchowska03.06.2022Aktualizacja: 03.06.2022

Razem z powietrzem wdychasz wszystko, co się w nim znajduje – także wirusy i bakterie. Im powietrze jest bardziej suche, tym więcej w nim chorobotwórczych drobnoustrojów. Zadbaj więc o prawidłowe nawilżenie pokoju, w którym przebywasz.


jak-nawilzyc-powietrze-w-pokoju-jakie-sa-sposoby
pixabay

Polecane

przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
wzmocnienie-organizmu-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak możesz wzmocnić swój organizm po antybiotyku?
30.05.2022
jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Rodzaje nowotworów łagodnych i złośliwych
14.05.2021
witamina-b-na-komary-ktora-skutecznie-je-odstraszy
Zdrowie
2 min.
Witamina B na komary - która skutecznie je odstraszy?
24.01.2022
Spis treści
  1. Nawilżone powietrze kluczem do zdrowego oddechu
  2. Wpływ suchego powietrza na Twój organizm
  3. Wpływ nawilżenia powietrza na układ oddechowy

Nawilżone powietrze kluczem do zdrowego oddechu

Nawilżenie powietrza zależy od temperatury, jaką masz w pomieszczeniu. Optymalne nawilżenie powinno wynosić od 40 do 60 proc. Im niższa jest temperatura, tym bardziej nawilżone będzie powietrze. Niestety w dobie wszechobecnych zanieczyszczeń oraz ocieplenia klimatu nawilżenie powietrza jest coraz słabsze. To zły znak dla Twojego organizmu. Zbyt suche powietrze w pokoju może powodować:

  • kaszel,

  • ból gardła,

  • infekcje dróg oddechowych,

  • alergie.

Z powodu regularnego przebywania w suchym pomieszczeniu dolegliwości mogą się nasilić, a w konsekwencji doprowadzić do chorób przewlekłych, takich jak obturacyjna choroba płuc bądź astma. Jeśli masz małe dzieci, zadbaj o prawidłowe nawilżenie ich pokoju. Dzieci bowiem są znacznie bardziej podatne na infekcje układu oddechowego, ponieważ ich odporność nie jest tak rozwinięta jak u osoby dorosłej. Dzieci, które żyją w optymalnie nawilżonych pomieszczeniach, lepiej śpią, mają lepszy apetyt, więcej energii i rozwijają się szybciej.

Nawilżanie powietrza w pokoju jest szczególnie ważne w okresie grzewczym. Błędem jest uruchamianie grzejników na maksymalną temperaturę bez regularnego wietrzenia. Powoduje to brak rotacji suchego powietrza, które z godziny na godzinę jest coraz bardziej zanieczyszczone. Działające w mieszkaniu bądź biurze urządzenia elektryczne emitują jony dodatnie, które powodują namnażanie się bakterii, wirusów, alergenów i innych szkodliwych dla Twojego zdrowia drobnoustrojów. W niewietrzonym pomieszczeniu pojawia się ich coraz więcej, ponieważ nie ma wymiany na świeże powietrze. Z pomocą przychodzi jonizacja powietrza.

Jonizacja powietrza redukuje szkodliwe substancje. Najlepszymi naturalnymi jonizatorami powietrza, które w dodatku pięknie wyglądają, są kwiaty doniczkowe. Im więcej kwiatów w pokoju, tym lepszy mikroklimat i zdrowsze drogi oddechowe. Rośliny działają jak filtr – pobierają szkodliwe substancje, a w zamian dają tlen. 

Innym sposobem na przywrócenie równowagi jonowej w pokoju jest ułożenie przy urządzeniach elektronicznych nieoszlifowanych bursztynów. Neutralizują one szkodliwe działanie sprzętów. Możesz też zainwestować w profesjonalny jonizator. Jeśli natomiast chcesz szybko, skutecznie i tanio nawilżyć powietrze w pokoju, rozwieś na grzejniku mokre ręczniki. Parująca woda spowoduje, że w pomieszczeniu będzie więcej wilgoci.

Wpływ suchego powietrza na Twój organizm

Suche powietrze sprzyja rozwojowi szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Regularne przebywanie w suchym pomieszczeniu powoduje alergię na roztocza. Roztocza pojawiają się w kurzu. W większości przypadków są niegroźne, jednak przy długotrwałym kontakcie z suchym powietrzem wywołują alergię. Przez suche powietrze będziesz podatna na negatywne działanie pyłków. Sprawia ono bowiem, że są lżejsze i unoszą się w powietrzu, wywołując kaszel, katar, świąd i pieczenie oczu, a nawet problemy skórne.

Prawidłowe nawilżenie powietrza jest ważne, aby utrzymać drogi oddechowe w dobrej formie. Warto o nie zadbać dzięki inwestycji w rośliny oczyszczające powietrze, częstemu wietrzeniu pomieszczenia bądź nabyciu profesjonalnego nawilżacza. Możesz też połączyć przyjemne z pożytecznym i suszyć pranie w pokoju.

Nawilżenie powietrza powoduje nie tylko redukcję zanieczyszczeń, ale sprawia, że nie wzbijają się one do góry, przez co nie atakują bezpośrednio Twojego układu oddechowego. Dodatkowo pomaga oczyszczać się płucom, nosowi i gardłu ze szkodliwej wydzieliny. Wilgotne powietrze ukoi suche i podrażnione błony śluzowe i pozwoli Ci odetchnąć pełną piersią.

Wpływ nawilżenia powietrza na układ oddechowy

Suche i piekące oczy, kaszel, apatia, przesuszona i szara skóra – to znak, że Twój pokój potrzebuje pilnego nawilżenia! Nawilżając powietrze, dbasz o układ oddechowy. Dzięki temu oczyścisz go z wydzieliny i szkodliwych drobnoustrojów. Dostarczysz mu też niezbędnej dawki wody. Dzięki odpowiedniemu nawilżeniu Twoja skóra zyska sprężystość, poczujesz większy komfort podczas oddychania i zauważysz wzrost energii. Nawilżone powietrze przywraca równowagę jonów dodatnich i ujemnych. Szkodliwe substancje zawarte w powietrzu, takie jak wirusy, bakterie i grzyby, staną się mniej aktywne.

To, czym oddychasz, ma olbrzymie znaczenie dla Twojego zdrowia. W miarę możliwości zadbaj więc o jakość powietrza, które Cię otacza. Jest na to wiele domowych, tanich i skutecznych sposobów.

Źródła
  1. A. Boixiere-Asseray, G.Chaudet, Rośliny oczyszczające powietrze, Muza, 2018.
  2. P. McKeown, Tlenowa przewaga. Trenuj efektywnie, popraw wydolność, wzmocnij zdrowie, Galaktyka, 2017.
  3. J. Wikarski, Witaminy powietrza. Zdrowie bez recepty, Ion System, 2020.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.