Wodobrzusze – jakie są jego objawy i przyczyny?
W jamie otrzewnej zdrowego człowieka znajduje się niewielka ilość płynu. W przebiegu niektórych chorób może dojść do zwiększenia jego ilości. Stan, w którym stwierdza się > 150 ml płynu w jamie otrzewnej, określa się mianem wodobrzusza. Niekiedy jest on wykrywany jedynie w badaniach obrazowych, najczęściej podczas USG jamy brzusznej. Bywa jednak, iż w jamie otrzewnej gromadzi się nawet kilka czy kilkanaście litrów płynu, co prowadzi do istotnego powiększenia obwodu brzucha i wystąpienia innych objawów. Sprawdź, jakie są przyczyny wodobrzusza i jak je rozpoznać.
Czym jest wodobrzusze?
Wodobrzusze to patologiczny stan, który charakteryzuje się nadmierną ilością płynu w jamie otrzewnej (jama otrzewna to potencjalna przestrzeń znajdująca się między otrzewną ściany brzucha i otrzewną otaczającą narządy). U osób zdrowych znajduje się w niej około 150 ml płynu [1]. Gdy objętość ta jest większa, mówi się o wodobrzuszu.
Dowiedz się też, czym jest dżuma i jakie są jej objawy: https://www.welbi.pl/dzuma-co-to-przyczyny-objawy-leczenie/.
Woda w brzuchu – przyczyny
Nadmierna ilość płynu w jamie brzusznej jest efektem złożonych procesów, które mogą być związane z nadciśnieniem w żyle wrotnej lub z innymi zaburzeniami.
Marskość wątroby
Najczęściej, bo u ponad 80% chorych, wodobrzusze jest spowodowane marskością wątroby i wtórnym do niej zwiększeniem ciśnienia w żyle wrotnej. To duże naczynie krwionośne doprowadza krew zaopatrzoną w substancje odżywcze z narządów jamy brzusznej do wątroby. W wyniku zaburzeń struktury wątroby dochodzi do stopniowego wzrostu ciśnienia w jej świetle. Konsekwencją nadciśnienia wrotnego jest nie tylko gromadzenie się płynu w jamie brzusznej. Prowadzi ono też m.in. do poszerzenia naczyń żylnych przełyku (tzw. żylaków przełyku), które mogą być przyczyną groźnych dla życia krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Szacuje się, iż u połowy pacjentów z niewydolnością wątroby w ciągu 10 lat rozwija się wodobrzusze. Pierwotną przyczyną marskości wątroby są najczęściej: choroba alkoholowa, wirusowe zapalenie wątroby typu C i niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (NASH).
Nowotwory złośliwe
Nowotwory złośliwe są przyczyną wodobrzusza u nawet co 10. osoby z tym objawem. Gromadzenie się płynu w jamie otrzewnej u tych chorych zwykle świadczy o rozsianej chorobie nowotworowej i wiąże się ze złym rokowaniem – średni czas przeżycia od momentu pojawienia się wodobrzusza wynosi 20 tygodni.
Niewydolność serca
Za mniej więcej 3% przypadków wodobrzusza odpowiada prawokomorowa niewydolność serca. Towarzyszą jej także inne objawy, w szczególności: obrzęki, dyskomfort w jamie brzusznej, brak apetytu, nudności i zaparcia.
Gruźlica
Gruźlica odpowiada za mniej więcej 2% przypadków wodobrzusza. Specjaliści podejrzewają, iż gromadzenie się płynu w jamie brzusznej u osób zakażonych prątkiem gruźlicy ma związek z gruźlicą przewodu pokarmowego i towarzyszącym jej stanem zapalnym.
Inne przyczyny wodobrzusza
Wodobrzusze może wystąpić u osób:
z chorobami trzustki,
przewlekle dializowanych,
przyjmujących narkotyki dożylne,
zmagających się z otyłością,
chorujących na cukrzycę typu 2.,
skrajnie niedożywionych,
z zespołem nerczycowym.
Dowiedz się również, jakie mogą być przyczyny wzdętego brzucha.
Objawy wodobrzusza
Kiedy możesz podejrzewać, iż pojawiło się u Ciebie wodobrzusze? Niezwłocznie zgłoś się do lekarza, jeśli zauważasz powiększenie obwodu brzucha i wzrost masy ciała. Symptomy te mogą świadczyć o gromadzeniu się płynu w jamie brzusznej. Możesz r ównież odczuwać dyskomfort w jamie brzusznej, a w przypadku dużej ilości płynu nawet duszność. Jest ona spowodowana wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej i uciskiem przepony. Szybkie powiększanie się obwodu brzucha bywa też przyczyną przepukliny pępkowej. Jeśli zauważysz miękki guzek w okolicy pępka, który okresowo powiększa się i znika, zgłoś się do chirurga ogólnego.
W zależności od przyczyny wodobrzusza mogą wystąpić u Ciebie także inne objawy, charakterystyczne dla choroby podstawowej. Należą do nich m.in.:
utrata masy ciała (mimo powiększającego się obwodu brzucha) w przypadku wodobrzusza spowodowanego nowotworem złośliwym,
duszność w pozycji leżącej, obrzęki obwodowe, jeśli zmagasz się z niewydolnością serca,
pajączki naczyniowe na skórze, rumień wewnętrznej powierzchni dłoni, poszerzenie naczyń żylnych wokół pępka, zażółcenie skóry i zanik mięśni kończyn w przypadku marskości wątroby.
Pamiętaj, iż w początkowym etapie wodobrzusze przebiega zwykle bezobjawowo i jest wykrywalne tylko w badaniach obrazowych. Jeśli zmagasz się z chorobami, które mogą prowadzić do nadmiernego gromadzenia się płynu w jamie brzusznej, zgłaszaj się na regularne badania USG.
Przeczytaj również artykuł na temat: Jakie są przyczyny powstawania żylaków nóg, odbytu, jąder.
Jakie badania wykonać?
Jeśli lekarz podejrzewa u Ciebie wodobrzusze, skieruje Cię na diagnostykę i leczenie do szpitala. W zależności od objawów znajdziesz się pod opieką gastroenterologa, kardiologa lub innego specjalisty. Jakich badań możesz się spodziewać podczas diagnostyki przyczyny wodobrzusza?
W pierwszej kolejności wykonane zostaną u Ciebie podstawowe badania laboratoryjne, m.in.:
morfologia,
stężenie kreatyniny i mocznika,
poziom elektrolitów (w tym sodu i potasu),
gazometria krwi tętniczej (w przypadku duszności),
próby wątrobowe (stężenie bilirubiny, aktywność ALT, AST, ALP i GGTP),
poziom CRP i OB,
koagulogram (badanie układu krzepnięcia, w tym: PT, INR, APTT),
poziom przeciwciał anty-HCV,
stężenie NT-proBNP (jego wzrost może świadczyć o niewydolności serca),
stężenie białka całkowitego,
badanie ogólne moczu.
Konieczne będzie również wykonanie badań obrazowych. Najczulszym badaniem, podczas którego lekarz jest w stanie wykryć wodobrzusze, jest USG jamy brzusznej. W zależności od podejrzewanej etiologii wodobrzusza lekarz może zadecydować o skierowaniu Cię na inne badania – tomografię komputerową jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej czy badanie echokardiograficzne (echo serca). Ogromne znaczenie w procesie diagnostyczno-leczniczym ma wykonanie paracentezy.
Paracenteza, czyli nakłucie jamy otrzewnej celem pobrania płynu puchlinowego, służy do celów zarówno diagnostycznych, jak i leczniczych. Pobrany materiał jest przekazywany do laboratorium, gdzie wykonywane jest badanie mikrobiologiczne (posiew) oraz oceniane są podstawowe parametry płynu: ilość komórek w płynie, poziom LDH, glukozy, bilirubiny, trójglicerydów, amylazy, białka całkowitego i albuminy. Paracenteza jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Jeśli ilość płynu w jamie otrzewnej jest bardzo duża, lekarz może zadecydować o konieczności jego częściowej ewakuacji (paracentezy leczniczej).
Sprawdź także, jakie mogą być przyczyny nieprawidłowego stężenia fibrynogenu: https://www.welbi.pl/fibrynogen-co-to-normy-jak-leczyc/
Jakie są metody leczenia wodobrzusza?
Podstawą postępowania u osób z wodobrzuszem jest leczenie choroby podstawowej, np. niewydolności serca czy choroby nowotworowej. Stosuje się również leki moczopędne (furosemid, spironolakton) oraz dietę z ograniczoną zawartością sodu. U osób z marskością wątroby jedyną skuteczną metodą leczenia może okazać się przeszczepienie wątroby. Paracenteza lecznicza zwykle przynosi ulgę na krótki czas i często musi być wielokrotnie powtarzana. Wiąże się ona jednak z możliwością wystąpienia powikłań, m.in.: zakażenia, uszkodzenia jelita czy krwawienia.
- Szczeklik A. Gajewski P., Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków, 2018.
- Muhie O., Causes and Clinical Profiles of Ascites at University of Gondar Hospital, Northwest Ethiopia: Institution-Based Cross-Sectional Study, „Canadian Journal of Gastroenterology and Hepatology”, 2019, dostęp online: czerwiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6644216/.
- Chiejina M., Kudaravalli P., Samant H., Ascites, „StatPearls”, 2023, dostęp online: czerwiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470482/.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.