Zatrucie amoniakiem – objawy i powikłania
Amoniak to bezbarwny gaz o bardzo specyficznym zapachu. Używa się go do produkcji środków czyszczących, kosmetyków, a nawet niektórych tkanin syntetycznych. Do zatrucia amoniakiem dochodzi stosunkowo rzadko, a do jego najczęstszych objawów należą duszność, podrażnienie oczu, ból głowy. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat tej substancji i jak uniknąć zatrucia.
Polecane
Amoniak – co to takiego?
Amoniak – czyli nieorganiczny związek chemiczny azotu i wodoru – to bezbarwny gaz o nieprzyjemnym i specyficznym zapachu. Nie jest tak toksyczny, jak np. metale ciężkie, dlatego można znaleźć go w składzie powszechnie dostępnych środków czyszczących i kosmetyków. Z kolei amoniak spożywczy występuje pod postacią proszku do pieczenia, dzięki któremu domowe wypieki są puszyste, a zarazem chrupiące. Soda amoniakalna używana jest do produkcji papieru, szkła, mydła, a także niektórych syntetycznych tkanin. Oprócz tego roztwór amoniaku pomoże Ci w wykonywaniu różnych prac domowych, takich jak:
czyszczenie „trudnych” plam po winie, krwi lub moczu;
czyszczenie srebra i złota;
pielęgnacja roślin, takich jak hortensje i pelargonie – amoniak pełni funkcję nawozu;
usuwanie zacieków i śladów pleśni z glazury kuchennej;
likwidowanie nieestetycznych zacieków na szybach.
Z amoniakiem na co dzień mają do czynienia również rolnicy – na obszarach gospodarstw rolnych gaz ten trafia do powietrza za sprawą rozkładu nawozów azotowych i odchodów zwierzęcych. Amoniak jest uważany za jedno z najczęściej występujących zanieczyszczeń gazowych pochodzących z produkcji rolniczej. Szacuje się, że przemysł rolniczy jest odpowiedzialny za ponad 90% amoniaku, który trafia do powietrza.
Kiedy dochodzi do zatrucia amoniakiem?
Mimo że amoniak jest powszechnie używany w gospodarstwie domowym, jego toksyczne właściwości nie powinny umknąć Twojej uwadze. Zatrucie amoniakiem zdarza się stosunkowo rzadko, bo zawartość tej substancji w przykładowym środku czystości wynosi jedynie 5%. Jednak w sprzedaży dostępne są także preparaty o stężeniu 30%, które mogą stać się przyczyną poparzeń.
Zwiększone ryzyko zatrucia amoniakiem dotyczy pracowników fabryk, w których tej substancji używa się w procesie produkcyjnym. Na częste wdychanie zanieczyszczonego związkiem azotu i wodoru narażeni są też rolnicy, którzy pracują w polu i opiekują się trzodą chlewną, przez co mają codziennie kontakt z odchodami zwierząt. Trzecia grupa podwyższonego ryzyka zatrucia amoniakiem to osoby, które nieostrożnie używają środków chemicznych z dużą zawartością związku azotu i wodoru. Niebezpieczna sytuacja ma miejsce również wtedy, gdy dojdzie do połknięcia roztworu przygotowanego do czyszczenia biżuterii. Na tego rodzaju zatrucia narażone są przede wszystkim dzieci.
Zobacz też, kiedy dochodzi do zatrucia arszenikiem.
Zatrucie amoniakiem – jak się objawia?
Choć zatrucie amoniakiem nie wydaje się aż tak groźne jak np. zatrucie czadem, także ma szereg uciążliwych objawów, przykrych konsekwencji dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci. Charakter dolegliwości zależy od sposobu, w jaki doszło do zatrucia organizmu:
Jeśli miał miejsce kontakt cieczy lub roztworu ze skórą, dochodzi do jej poparzenia (jeśli stężenie amoniaku jest odpowiednio wysokie), mogą tworzyć się pęcherze.
W przypadku wdychania nadmiernej ilości gazu pojawia się duszność, ból gardła, suchość w ustach, dyskomfort podczas przełykania.
Gdy dojdzie do spożycia roztworu amoniaku, np. przez dziecko, dochodzi do uszkodzenia układu pokarmowego, którego oznaką są m.in.: nudności, wymioty, biegunka. Inny, niezwiązany z przewodem pokarmowym objaw to ból za mostkiem.
Zatrucie amoniakiem – pierwsza pomoc
Pierwsza pomoc w przypadku zatrucia amoniakiem polega przede wszystkim na odcięciu poszkodowanego od źródła zatrucia i przejścia wraz z nim – lub przeniesienia go – na świeże powietrze. Z kolei kontakt ze skórą wymaga intensywnego przemywania wodą. Gdy dojdzie u kogoś do zatrzymania krążenia, natychmiast rozpocznij rutynowe czynności resuscytacyjne (uciskanie klatki piersiowej). Ostre zatrucia wymagają wizyty w szpitalu, a w każdym przypadku właściwym krokiem będzie kontakt z lekarzem – gastrologiem, dermatologiem lub pulmonologiem, w zależności od typu objawów.
Jakie mogą być powikłania zatrucia amoniakiem?
Jeśli amoniak dostanie się do organizmu w nadmiernej ilości, może dojść do różnych powikłań. Należą do nich m.in.: uszkodzenia dróg oddechowych, trudności we wdychaniu powietrza, ucisk w płucach, a niekiedy zapalenie płuc. Brak szybkiej reakcji prowadzi też do uszkodzenia oczu – czasowej lub trwałej utraty wzroku. Oprócz silnego bólu głowy mogą wystąpić zaburzenia psychiczne, związane z pojawiającym się równocześnie uczuciem niepokoju i pobudzenia. Nie brakuje przypadków, w których dochodzi do powikłań ze strony układu sercowo-naczyniowego, np. przyspieszonego rytmu serca. To dlatego kluczową sprawą jest szybkie rozpoznanie objawów i udzielenie pierwszej pomocy.
- M. Łukasik-Głębocka, Ostre zatrucia w praktyce ratownika medycznego, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.
- M. Kalman, Substancje niebezpieczne, BHP w pytaniach i odpowiedziach, Wydawnictwo Wiedza i Praktyka, Warszawa 2019.
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kodeks dobrej praktyki rolniczej w zakresie ograniczania emisji amoniaku, Warszawa 2019.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.