Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jak obniżyć ciśnienie? Sprawdź domowe sposoby walki z nadciśnieniem

Olga Dąbskalek. Agnieszka Widera19.05.2021Aktualizacja: 16.10.2023

Jak obniżyć ciśnienie krwi? Jeśli zmagasz się z tą dolegliwością, powinieneś przyjmować odpowiednio dobrane przez lekarza leki regulujące wartość ciśnienia. Oprócz nich bardzo dużą rolę odgrywają sposoby niefarmakologiczne. Sprawdź, jak w naturalny sposób można walczyć ze zbyt wysokim ciśnieniem.


Nadciśnienie tętnicze to jedna z często występujących chorób cywilizacyjnych. Nieleczone, może mieć wiele negatywnych skutków. Wysokie ciśnienie krwi prowadzi do uszkodzeń w obrębie układu krążenia (np. zawału serca, udaru mózgu, niewydolności krążenia), uszkodzeń nerek czy powikłań ze strony układu nerwowego. Dowiedz się, jak obniżyć ciśnienie.

jak-obnizyc-cisnienie-jakie-sa-skuteczne-sposoby
pixabay.com

Polecane

jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Rodzaje nowotworów łagodnych i złośliwych
14.05.2021
witamina-b-na-komary-ktora-skutecznie-je-odstraszy
Zdrowie
2 min.
Witamina B na komary - która skutecznie je odstraszy?
24.01.2022
wzmocnienie-organizmu-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak możesz wzmocnić swój organizm po antybiotyku?
30.05.2022
rodzaje-kleszczy-jakie-sa-najgrozniejsze
Zdrowie
2 min.
Rodzaje kleszczy - jakie są najgroźniejsze?
24.01.2022
Spis treści
  1. Jak obniżyć ciśnienie?
  2. Jak obniżyć ciśnienie krwi? Postaw na ruch
  3. Masz wysokie ciśnienie? Zwalcz stres
  4. Jak zbić wysokie ciśnienie? Zadbaj o dietę
  5. Jak obniżyć ciśnienie krwi domowym sposobem? 
  6. Czy zioła obniżają ciśnienie?
  7. Jak obniżyć ciśnienie krwi w 5 minut?
  8. Jak szybko obniżyć ciśnienie?

Jak obniżyć ciśnienie?

Leczenie nadciśnienia tętniczego powinno przebiegać dwutorowo, a mianowicie farmakologicznie i niefarmakologicznie. W leczeniu wysokiego ciśnienia krwi stosuje się środki o działaniu hipotensyjnym, tj. przeciwnadciśnieniowym, wśród których najczęściej wybierane są leki należące do następujących grup:

  • antagoniści receptora angiotensyny (tzw. sartany, ARB) – blokują receptor angiotensynowy I, zapobiegając w ten sposób obkurczaniu się naczyń krwionośnych oraz zatrzymaniu się wody i sodu w organizmie (np. telmisartan, walsartan);

  • inhibitory konwertazy angiotensyny (tzw. inhibitory ACEI) – hamują działanie enzymu konwertującego angiotensynę I do angiotensyny II. W konsekwencji zmniejsza się stężenie tej drugiej, która wzmaga kurczliwość naczyń krwionośnych, co jest przyczyną wysokiego ciśnienia tętniczego. Dodatkowo leki te regulują ilość wody i sodu w organizmie, co pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi (np. ramipril, enalapril, perindopril);

  • diuretyki (leki moczopędne) – ich działanie opiera się na zmniejszeniu objętości płynów w organizmie poprzez pobudzanie nerek do usuwania większej ilości wody i sodu. Leki te wykazują też zdolność do rozluźniania mięśni naczyń krwionośnych. Najczęściej stosowane są analogi tiazydów (np. hydrochlorotiazyd, indapamid);

  • blokery kanałów wapniowych – zwane też antagonistami wapnia, obniżają przenikanie jonów wapnia przez komórki mięśni gładkich serca i naczyń krwionośnych. Do spadku wysokiego ciśnienia krwi dochodzi w wyniku zmniejszenia siły skurczowej serca i rozszerzenia naczyń krwionośnych (np. werapamil, dilitiazem);

  • blokery receptorów β (tzw. beta-blokery) – blokują działanie neuroprzekaźników pobudzających mięsień sercowy do pracy (np. metoprolol, betaksolol);

  • wazodylatory (leki działające bezpośrednio na naczynia krwionośne) – powodują rozkurcz mięśni gładkich w ścianie naczyń krwionośnych, co wywołuje poszerzenie światła naczyń i spadek ciśnienia krwi. Ich działanie można przedstawić jako wzrost ogólnej objętość układu krwionośnego przy stałej objętości krwi.

Przyjmowanie leków na wysokie ciśnienie krwi, odpowiednio dobranych przez kardiologa i zgodnie z jego zaleceniami, pozwala na uregulowanie ciśnienia. Nadciśnienie to choroba przewlekła, która wymaga stałej samokontroli.

W ostatnim czasie eksperci podkreślają zwłaszcza rolę niefarmakologicznych sposobów leczenia wysokiego ciśnienia tętniczego. W dużym stopniu do unormowania ciśnienia i ogólnie lepszego funkcjonowania organizmu przyczynia się zmiana nawyków na zdrowsze. Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta i aktywność fizyczna w walce z nadciśnieniem. Zapoznaj się też z innymi sposobami, jak obniżyć ciśnienie w domu.

Jak obniżyć ciśnienie krwi? Postaw na ruch

Jak zmniejszyć ciśnienie? Nieodzowną rolę odgrywa ruch. Większa aktywność fizyczna wiąże się z niższymi wartościami ciśnienia tętniczego, a bierny tryb życia sprzyja rozwojowi nadciśnienia i powikłaniom sercowo-naczyniowym. Regularny wysiłek fizyczny ekonomizuje pracę układu krążenia. Zmiany dotyczą parametrów spoczynkowych, wysiłkowych, powysiłkowego powrotu ciśnienia do wartości wyjściowych. Lekarze zalecają codzienny wysiłek o umiarkowanej intensywności przez 30–45 minut. Polecaną formą aktywności ruchowych dla osób z nadciśnieniem tętniczym są zwłaszcza ćwiczenia aerobowe (dotleniające), takie jak:

  • trening marszowy na bieżni, trening marszowy w terenie, zwłaszcza nordic walking;

  • aerobik;

  • aqua aerobik;

  • trening rowerowy;

  • taniec;

  • bieg w terenie;

  • pływanie.

Osoby z wysokim ciśnieniem powinny unikać wysiłków izometrycznych (dźwigania dużych ciężarów). Przeciwwskazane są też:

  • nurkowanie;

  • dyscypliny, w których dochodzi do silnego oziębienia organizmu;

  • krótkotrwałe wysiłki o dużej intensywności.

Jeśli masz problemy zdrowotne związane z nadciśnieniem, pozostań pod stałą opieką lekarza. Możesz w tym celu korzystać z teleporad. Jak przygotować się do teleporady? Obejrzyj wywiad z lekarzem internistą.

Masz wysokie ciśnienie? Zwalcz stres

Stres to jeden z głównych czynników przyczyniających się do wzrostu ciśnienia krwi. W wyniku działania czynników stresowych dochodzi do wydzielania kortyzolu i adrenaliny, czyli tzw. hormonów stresu. Kiedy jest się zestresowanym, oddech staje się szybszy i dochodzi do wzrostu tętna. W konsekwencji tego naczynia krwionośne zwężają się, aby zapewnić odpowiednią ilość krwi, a razem z nią tlenu i składników odżywczych do mięśni, aby były one gotowe do działania. Rezultatem jest wyższe ciśnienie krwi. W przypadku częstej ekspozycji na bodziec stresowy te okresowe wzrosty ciśnienia krwi mogą doprowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Dlatego też, mając na względzie dobro swojego organizmu, ogranicz narażenie na czynniki stresowe. Istnieje wiele metod przeciwdziałania stresowi. Do najbardziej rozpowszechnionych technik należą:

  • medytacja;

  • joga;

  • słuchanie rozluźniającej muzyki;

  • wizualizacja;

  • treningi metodą Schultza, Jacobsona, Alexandra;

  • relaksacja oddechowa.

Wybierz najlepszą metodę dla siebie i zredukuj szkodliwe działanie stresu nie tylko na ciśnienie tętnicze krwi, ale i na cały organizm. Szkodliwy wpływ stresu odczuć można w każdym układzie ludzkiego ciała. 

Jak zbić wysokie ciśnienie? Zadbaj o dietę

Dieta to jeden z głównych sposobów na to, jak obniżyć ciśnienie tętnicze krwi. Dla osób z nadciśnieniem tętniczym zalecana jest dieta DASH. Cechuje się ona niską zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu, tłuszczów ogółem. Jest ona wysoko witaminowa (bogata zwłaszcza w witaminy o właściwościach przeciwutleniających, jak C, E i A) i pełna składników mineralnych oraz niskobiałkowa. Węglowodany powinny zapewniać 50–60% energii z diety. To w połączeniu ze zmniejszeniem podaży tłuszczów skutkuje obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi. Maksymalnie 27% kalorii w diecie może pochodzić z tłuszczu. Stosuj takie techniki kulinarne, jak: gotowanie, duszenie, pieczenie w folii, pieczenie w pergaminie. Po ustalenie diety najlepiej zgłoś się do dietetyka.

Koniecznie ogranicz spożycie soli kuchennej i innych źródeł sodu. Dzienna norma nie powinna przekraczać pół łyżeczki soli. Pamiętaj, że mnóstwo soli znajduje się w przekąskach typu: chipsy, krakersy, paluszki. Najlepiej będzie, jeśli wyeliminujesz je z jadłospisu. Jedz mniej tłuszczów, szczególnie nasyconych. Unikaj tłustych mięs, masła, tłustej śmietany, majonezu, przetworów mięsnych. Dodatkowo postaraj się nie pić kawy, mocnej herbaty i alkoholu. 

Jak naturalnie obniżyć ciśnienie? Postaw na zdrowe odżywianie. Źródłem białka powinien być chudy nabiał, taki jak: kefiry i maślanki, jaja, chude sery twarogowe, naturalne jogurty. Zwiększ spożycie produktów zbożowych gruboziarnistych, m.in.: makaronu, chleba z mąki z pełnego ziarna, kasz, brązowego ryżu. Ważnymi elementami diety DASH są: orzechy, migdały, pestki dyni, słonecznika, które są dobrym źródłem kwasów tłuszczowych, błonnika, potasu i magnezu. Zwiększ spożycie pokarmów bogatych w potas. Będą to m.in.: otręby pszenne, natka pietruszki, brukselka, pomidory, groch, soja, banany, czarne porzeczki, morele. Jedz też więcej innych warzyw i owoców, w tym zwłaszcza: selera, sałaty, szparagów, kapusty, fasoli szparagowej, ogórków, szpinaku, brokułów, cebuli, gruszek, arbuza, jabłek.

Jak obniżyć ciśnienie krwi domowym sposobem? 

Ważnym elementem zapobiegania wysokiemu ciśnieniu krwi i leczenia go jest nawodnienie. Lekarze przypominają, by pić 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała dziennie. Nawet łagodne odwodnienie upośledza bowiem funkcję komórek wyściełających naczynia krwionośne, co sprzyja zaburzeniom prawidłowego ciśnienia krwi. Osoby chore na nadciśnienie, ale i zmagające się z innymi chorobami układu krążenia oraz cukrzycą, powinny unikać wody z dużą zawartością sodu. Powoduje on zatrzymanie wody w organizmie, a tym samym zwiększa objętość krwi w naczyniach krwionośnych i podwyższa ciśnienie krwi. Wodą zalecaną przy nadciśnieniu tętniczym jest ta zawierająca wyższe stężenie soli potasowych i wapniowych. Zastanawiasz się, jak szybko obniżyć ciśnienie krwi? Wypij szklankę wody z cytryną. Z pewnością pomoże w nagłych skokach ciśnienia.

Czy zioła obniżają ciśnienie?

Przy wysokim ciśnieniu krwi warto sięgnąć po ziołowe herbatki. Możesz zaparzyć sobie len zwyczajny, który jest źródłem kwasu α-linolenowego. Związek ten znany jest z działania ochronnego wobec naczyń krwionośnych – redukuje stany zapalne, zmniejsza odkładanie się blaszek miażdżycowych i łagodzi ciśnienie krwi. Jemioła pospolita to kolejne zioło obniżające ciśnienie. Zawarte w niej związki fitochemiczne (flawonoidy, trójterpeny, kwasy organiczne, wiskotoksyny, aminy) rozszerzają naczynia wieńcowe i odpowiadają za działanie hipotensyjne. Do ziół obniżających ciśnienie zaliczane są dodatkowo: głóg, skrzyp polny, melisa, rumianek, dzika róża, ruta, perz, lipa, serdecznik pospolity, lawenda francuska, moringa, bazylia pospolita, imbir lekarski, herbata chińska. Ich stosowanie skonsultuj z lekarzem, aby uniknąć ewentualnych reakcji niepożądanych z używanymi lekami. 

Jak obniżyć ciśnienie krwi w 5 minut?

Zwolennicy akupresury i medycyny chińskiej podają, jak obniżyć ciśnienie krwi w ciągu 5 minut. Metoda polega na masowaniu określonych miejsc na twarzy. Zaczynamy poniżej płatka ucha i prowadzimy palce w dół szyi. Linię tę powinno się masować po 10 razy z obu stron głowy. Drugim miejscem do masowania jest linia biegnąca od płatka ucha w kierunku nosa. W tym przypadku wskazane jest masowanie przez 5 minut.

Jak szybko obniżyć ciśnienie?

Co robić przy skokach ciśnienia? Jeśli wartość ciśnienia jest niepokojąco wysoka, skonsultuj się z lekarzem. W oczekiwaniu na pomoc przyjmij leki przepisane na receptę, działające doraźnie celem szybkiego obniżenia ciśnienia tętniczego:

  • połóż się – to naturalnie obniża ciśnienie;

  • choć to będzie trudne, staraj się zrelaksować, a przynajmniej uspokoić oddech;

  • uchyl okno i zapewnij sobie dopływ świeżego powietrza.

Źródła
  1. Knieć M., Kujawska-Łuczak M., Modyfikacja stylu życia u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym — część 2, „Forum Zaburzeń Metabolicznych”, 2012, 3(2), s. 70–79.
  2. Pasierski T., Ścibiorski C., Kardiologia dla lekarzy rodzinnych, PZWL, Warszawa 2006.
  3. Wojciechowska M., Izdebska E., Profilaktyka nadciśnienia tętniczego, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”, 2014, 20(4), s. 370–373.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
czy-imbir-podnosi-cisnienie-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Imbir – podnosi czy obniża ciśnienie krwi? Właściwości imbiru
17.09.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.