Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?

Olga Dąbskalek. Wiktor Trela24.01.2022Aktualizacja: 08.10.2023

Jak odgrzybić organizm? Proces usuwania chorobotwórczych grzybów powinien odbywać się pod okiem lekarza. Specjalistyczne rozwiązania warto wspomagać domowymi metodami. Z pomocą w odgrzybianiu organizmu przychodzą zioła, olejki eteryczne, odpowiednia dieta.


jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
unsplash

Polecane

kit-pszczeli-na-jelita-jakie-ma-dzialanie
Zdrowie
1 min.
Kit pszczeli na jelita - jakie ma działanie?
21.01.2022
majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
kwasne-mleko-wlasciwosci-zdrowotne-jak-zrobic-je-w-domu
Zdrowie
2 min.
Kwaśne mleko - właściwości zdrowotne. Jak zrobić je w domu?
24.01.2022
czym-przemywac-oczy-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Czym przemywać oczy? Domowe sposoby na skuteczne zwalczanie problemów z oczami
02.06.2022
Spis treści
  1. Zioła na odgrzybienie organizmu
  2. Jak odgrzybić organizm? Przydatne olejki eteryczne
  3. Jak odgrzybić organizm domowym sposobem? Ważna jest dieta

Zioła na odgrzybienie organizmu

W procesie odgrzybiania organizmu ważną rolę odgrywają zioła. Do bardziej znanych należą szałwia i nagietek, ale warto zwrócić uwagę również na jeżówkę (znaną jako echinacea). Dobre zioła na grzybicę to również: oregano, goździk, wrotycz, kora dębu, gorzknik kanadyjski i aloes. Ich wykorzystanie będzie się różnić w zależności od postaci grzybicy, z jaką mamy do czynienia. Dla przykładu, gdy zakażenie dotyczy skóry głowy, warto naparami z ziół wykonywać wcierki. Jeśli choroba rozwinęła się w jamie ustnej, napary przydadzą się do jej płukania. W przypadku zmian zlokalizowanych na skórze zaleca się okłady i maści, z kolei gdy grzyby zaatakowały organizm od wewnątrz, najlepsze rezultaty przyniesie picie naparów.

Wymienione zioła na grzybicę stanowią częsty składnik suplementów diety, które mogą wspomóc specjalistyczne leczenie. Mimo iż są dostępne bez recepty, to ich stosowanie powinno zostać wcześniej skonsultowane z lekarzem. Do częściej spotykanych naturalnych składników suplementów diety na grzybicę zaliczamy: olejek z oregano, kwas kaprylowy, kurkumę, wyciąg z pestek grejpfruta, korę kruszyny, piołun czy czosnek, który jest najbardziej cenionym naturalnym antybiotykiem – hamuje rozwój bakterii, zwalcza infekcje, obniża ciśnienie krwi, działa antynowotworowo i odmładzająco. A to tylko wybrane z jego dobroczynnych właściwości. Czosnek powinien znaleźć się w diecie osób z zagrzybionym organizmem, a w przypadku zmian na skórze i paznokciach może być stosowany w formie okładów.

Jak odgrzybić organizm? Przydatne olejki eteryczne

Olejki eteryczne to produkty metabolizmu wtórnego roślin. Mogą być aplikowane na skórę podczas masażu, użyte do okładów, inhalacji czy kąpieli. Oprócz działania przeciwdrobnoustrojowego zapewniają poprawę kondycji skóry i jej przydatków, Możesz po nie sięgnąć, nawet jeśli nie masz pewności, czy zmiany na paznokciach oznaczają onycholizę, czy może grzybicę.

Najczęściej wykorzystywany w leczeniu grzybicy jest olejek z drzewa herbacianego. Największość skuteczność wykazuje on w przypadku zakażenia dermatofitami (np. Trichophyton mentagrophytes, Trichophyton rubrum). Związkami wykazującymi działanie przeciwgrzybicze w oleju herbacianym są zwłaszcza: α-pinen, β-pinen, α-terpineol, linalol, terpinen-4-ol, 1,8-cyneol.

Z aktywności przeciwdrobnoustrojowej, w tym z właściwości przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych, znany jest olejek z oregano. W sposób szczególny zwalcza on zakażenie gatunkiem grzyba Candida albicans, który wywołuje bardzo trudne do leczenia grzybice. Związkami odpowiedzialnymi za takie działanie olejku z oregano są karwakrol i tymol. Wykazują one również działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwcukrzycowe, przeciwnowotworowe.

Z uwagi na bardzo bogaty skład w walce z zakażeniem grzybami sprawdzi się olejek lawendowy. Aktywność przeciwgrzybiczą wykazują przede wszystkim takie związki, jak: terpinen-4-ol, 1,8-cyneol, linalol, α-pinen, β-pinen, 4-terpineol. Podatne na działanie olejku lawendowego są zwłaszcza grzyby z rodzaju Candida, Fusarium, Aspergillus, Trichophyton. Szczególnie mocne działanie antygrzybiczne zapewnia połączenie olejku lawendowego z olejkiem z drzewa herbacianego.

Kolejnym olejkiem eterycznym wykorzystywanym do odgrzybiania organizmu jest olejek rozmarynowy, skuteczny zwłaszcza wobec grzybów z rodzaju Trichophyton i Candida. Należy zaznaczyć, że olejek rozmarynowy wykazuje silną aktywność antybakteryjną. Hamuje wzrost wielu bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Za działanie przeciwdrobnoustrojowe odpowiadają zwłaszcza fitoncydy, które zdolne są do uszkodzenia błon cytoplazmatycznych i ścian komórkowych grzybów i bakterii.

W walce z zagrzybieniem organizmu warto sięgnąć po olejki cynamonowe i goździkowe. Hamują one rozwój szczególnie takich grzybów, jak: Candida albicans, Cryptococcus neoformans, Aspergillus flavus, Aspergillus parasiticus. W zwalczaniu infekcji grzybiczej wskazane jest też stosowanie olejków eterycznych, które mają działanie immunostymulujące, czyli wspierają pracę układu odpornościowego. Znane z tego są zwłaszcza olejek sosnowy, cytrynowy, geraniowy.

Jak odgrzybić organizm domowym sposobem? Ważna jest dieta

Kolejnym domowym sposobem na grzybicę jest dieta, która wspomaga farmakoterapię i odbudowywanie prawidłowej flory bakteryjnej organizmu. Przy nadmiernej kolonizacji grzybów należy ograniczyć spożycie produktów wspierających ich namnażanie, czyli cukrów. W związku z tym warto wystrzegać się słodyczy, ciast i ciastek, produktów z białej mąki, owoców bogatych w węglowodany (zwłaszcza winogron, bananów, gruszek). Kluczowym elementem diety przy infekcji grzybiczej są produkty dostarczające bakterii probiotycznych. To one przede wszystkim zapewniają należytą florę bakteryjną organizmu. Zawierają je m.in. kiszonki, kefiry, maślanki, jogurty naturalne. Podstawą jadłospisu osób z grzybicą powinny być świeże warzywa, dostarczające bardzo małych ilości węglowodanów prostych, ale za to znacznych ilości błonnika pokarmowego, oraz ryby i chude mięso. Wszystko powinno być możliwie lekkie i łatwe do strawienia. Jedzenie najlepiej przygotowywać w wodzie, na parze, dusić lub piec w folii.

Źródła
  1. A. Garbusińska, A. Mertas, E. Szliszka i wsp., Aktywność przeciwdrobnoustrojowa olejku z drzewa herbacianego (Tea Tree Oil) w badaniach in vitro. Cz. II, „Postępy Fitoterapii” 2011, nr 3, s. 175–184.
  2. F. Kuros, Terapia podologiczna w przypadku grzybicy dermatofitowej paznokci, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, t. 8, nr 2, s. 155–162.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Kalkulatory
Kalkulatory
Kalkulator BMIKalkulator ciąży i terminu poroduKalkulator dni płodnychKalkulator kaloriiKalkulator promiliKalkulator snuPrzelicznik kuchenny

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2025 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.