account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieOdchudzanie 1 min.

Jak ograniczyć słodycze? Poznaj sposoby walki z chęcią na słodkie

Olga Dąbska28.10.2021Aktualizacja: 12.10.2022

Jak ograniczyć słodycze? Na to pytanie odpowiedzi szuka niejedna osoba. Bardzo często działania związane z mniejszym spożyciem cukru podejmowane są w ramach noworocznych postanowień. Warto jednak przez cały rok dbać, aby udział słodkich przekąsek w diecie był sporadyczny.


jak-ograniczyc-slodycze-jakie-sa-skuteczne-sposoby
pexels.com

Polecane

jak-zmniejszyc-apetyt-jakie-sa-domowe-sposoby
Odżywianie
1 min.
Jak zmniejszyć apetyt? Jakie są domowe sposoby?
28.10.2021
co-jesc-po-treningu-na-co-zwrocic-uwage
Odżywianie
1 min.
Co warto jeść po treningu? Zasady odżywiania osób aktywnych fizycznie
17.05.2021
jak-schudnac-z-brzucha-co-jesc-jak-cwiczyc
Odżywianie
2 min.
Jak schudnąć z brzucha? Co jeść? Jak ćwiczyć?
29.10.2021
otylosc-u-dzieci-jakie-sa-przyczyny-jak-z-nia-walczyc
Odżywianie
1 min.
Otyłość u dzieci – przyczyny, skutki, sposoby rozwiązania problemu
29.05.2022
Spis treści
  1. Dlaczego powinno się ograniczyć słodycze?
  2. Jak ograniczyć słodycze w jadłospisie?
  3. Błonnik i woda – sposób żeby jeść mniej słodkiego
  4. Jak ograniczyć chęć na słodkie? Pomogą chrom i zioła
  5. Aktywność fizyczna w walce z chęcią na słodkie

Dlaczego powinno się ograniczyć słodycze?

Nadwaga i otyłość są mocno rozpowszechnione w społeczeństwie. Dla określenia problemu nadmiernej masy ciała coraz częściej określa się sformułowania „epidemia XXI wieku”. Stanowi ona czynnik ryzyka wielu chorób, w tym m.in. cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego czy nowotworów. Aby zapobiec jej powstaniu, powinno się stosować do zaleceń prozdrowotnego trybu życia, a zwłaszcza realizować zdrowe nawyki żywieniowe. Niestety niejedna osoba ma z tym trudność. Jak ograniczyć apetyt na słodkie, słone czy przetworzone jedzenie, kiedy półki sklepowe uginają się od możliwości wyboru? Niestety częste spożywanie takiego jedzenia szybko przyczyni się do problemów z wagą. Poza tym dostarczając sobie energii ze słodyczy, organizm może nie mieć zapewnionej odpowiedniej podaży innych składników pokarmowych. Cukier przyczynić się może do braku apetytu u dziecka na inne pokarmy. Poznaj skuteczne sposoby na to, jak ograniczyć słodycze.

Jak ograniczyć słodycze w jadłospisie?

Spożycie od czasu do czasu kawałka ciasta, drożdżówki, batonika czy innych łakoci nie wpłynie negatywnie na zdrowie. Niestety od cukru łatwo się uzależnić. Słodycze są nie tylko smaczne, ale i stymulują organizm do produkcji serotoniny i dopaminy, czyli hormonów, które wpływają na dobre samopoczucie. Co zrobić, kiedy jedzenie cukru stało się nagminne?

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z fachowej pomocy dietetyka. Specjalista dokładnie wytłumaczy konsekwencje częstego sięgania po słodkie i przygotuje zgodnie z potrzebami danej osoby jadłospis. Mając jasno rozplanowane posiłki, łatwiej będzie unikać podjadania. Poza konkretnym zapotrzebowaniem energetycznym i pokryciem go przez dane grupy produktów należy też realizować ogólne zalecenia żywieniowe. Mianowicie: powinno się spożywać 4-5 posiłków, co 3-4 godziny, w spokoju, na siedząco i dokładnie przeżuwając. W ten sposób organizm będzie miał zapewniony odpowiedni poziom cukru we krwi, a ten jest jednym z kluczowych czynników wpływających na uczucie głodu. Znajomość zasad zdrowego odżywiania jest nie tylko ważna dla ograniczenia chęci zjedzenia słodyczy. To podstawowy sposób profilaktyki i leczenia zaburzeń odżywiania u dzieci, które są poważnym problemem.

  • Obejrzyj wideo i dowiedz się, jak wyrobić nawyk jedzenia mniejszej ilości słodyczy

Źródło filmu: youtube.com

Błonnik i woda – sposób żeby jeść mniej słodkiego

Dobrym sposobem na to, żeby jeść mniej słodkiego jest zwiększenie udziału błonnika w diecie, który ma nieodzowne znaczenie dla przemiany materii. Usprawnia perystaltykę jelit, zapewnia uczucie sytości, reguluje wypróżnienia. A to nie jedyne zalety spożywania błonnika. Składnik ten zmniejsza uczucie łaknienia i utrzymuje odpowiedni poziom glukozy, przez co ogranicza chęć na słodkie. Dobry źródłem błonnika są nasiona chia, słonecznik, zboża, orzechy (np. pekan, migdały, włoskie), świeże warzywa i owoce, jak m.in. brokuły, ogórki, jabłka, jagody, borówki, papryka, banany.

Nawadnianie organizmu jest bardzo ważne. W ten sposób zapewnia się organizmowi odpowiednie warunki do procesów biochemicznych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Ale nie tylko. Spragniony organizm daje początkowo podobne objawy jak wówczas, kiedy jest głodny. Odczuwając duży głód, nierzadko sięgamy po łatwo dostępne słodkie przekąski. Niestety efekt sytości po nich szybko mija. Zaleca się spożycie średnio 2 l płynów dziennie, a zwłaszcza picie wody.

Jak ograniczyć chęć na słodkie? Pomogą chrom i zioła

W tym, jak ograniczyć chęć na słodkie, pomocne okazać się mogą suplementy diety i zioła. W przypadku tych pierwszych warto sięgać po środki zawierające w swoim składzie chrom. Ten składnik mineralny reguluje poziom glukozy we krwi, a tym samym zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę. Jeśli poziom cukru we krwi jest niestabilny, pojawia się nagła ochota na słodycze, z którą trudno wygrać. Chrom przyspiesza spalanie tłuszczów, wpływa korzystnie na poziom cholesterolu, wykazuje działanie uspokajające. Okazuje się, że ludzie, którzy są stale spragnieni cukru, mogą w rzeczywistości zmagać się z niedoborem chromu. Poza suplementami można go dostarczać razem z pożywieniem. Pierwiastek ten znajduje się w każdej grupie żywnościowej, lecz występuje w śladowych ilościach. Dobrym źródłem chromu jest mięso i produkty pełnoziarniste, a także niektóre owoce, warzywa i przyprawy.

Należy też wspomnieć o roli ziołolecznictwa w ograniczaniu apetytu na słodkie. Jednym z najbardziej znanych ziół o takim działaniu jest morwa biała, która reguluje poziomu cukru we krwi.

Aktywność fizyczna w walce z chęcią na słodkie

Kolejnym skutecznym sposobem w ograniczeniu ilości spożywanych słodyczy jest ruch. Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie jest niezaprzeczalny i obserwuje się go w całym organizmie. Podczas aktywności ruchowej wydzielają się te same tzw. hormony szczęścia, co w czasie jedzenia słodyczy. Kiedy podejmujemy ruch, to nie dość, że mija nam chęć na podjadanie słodkiego, to na dodatek spalamy nadmiar kalorii czy rozładuje stres. Poza tym organizm osób regularnie uprawiających aktywność fizyczną charakteryzuje się lepszą wrażliwością insulinową i lepiej gospodaruje. Eliminując z diety produkty słodkie, stopniowo będzie rosnąć wrażliwość organizmu na odczuwanie tego smaku. Z czasem zaspokojenie ochoty na słodkie zapewnią zdrowe przekąski typu jabłka czy gruszki, które wcześniej nie dawały słodyczy.

Źródła
  1. J. Grześkowiak, M. Łochyńska, Związki biologicznie aktywne morwy białej (Morus alba L.) i ich działanie lecznicze, „Postępy Fitoterapii” 2017, t. 18, nr 1, s. 31-35.
  2. L. Kłosiewicz-Latoszek B. Cybulska, Cukier a ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób sercowo‑naczyniowych, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2011, t. 92, nr 2, s. 181-186.
  3. E. Król, Z. Krejpcio, Poglądy na temat roli chromu (III) w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy, „Diabetologia Praktyczna” 2008, nr 9, s. 168-175.
  4. A. Piotrowska, W. Pilch, Ł. Tota i wsp., Biological significance of chromium III for the human organism, „Medycyna Praktyczna” 2018, t. 69, nr 2, s. 211-223.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
detoks-cukrowy-co-jesc-jak-go-przeprowadzic
Odżywianie
1 min.
Detoks cukrowy - co jeść? Jak go przeprowadzić?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.