Jak pozbyć się owsików? Specjalistyczne i domowe rozwiązania
Jak pozbyć się owsików? Podstawą leczenia jest farmakoterapia. Stosuje się środki przeciwpasożytnicze. Wspomagająco warto korzystać z domowych rozwiązań, w tym z ziół, diety zapewniającej regularne wypróżnianie, składników osłabiających pasożyta, takich jak czosnek, pestki dyni.
Twój przewód pokarmowy może zostać zarażony przez rozmaite pasożyty, a jednymi z częściej występujących są owsiki ludzkie. W zapobieganiu im, ale i leczeniu pomaga przestrzeganie zasad higieny osobistej i intymnej. To jednak nie wystarczy. Sprawdź, jak pozbyć się owsików.
Zakażenie owsikami ludzkimi
Zakażenie owsikami ludzkimi określane jest jako owsica lub enterobioza. Owsiki bytują w ciele człowieka w jelicie grubym. Samice składają przez noc 8000-12000 jaj. Owsiki w tej postaci znajdują się w okolicy odbytu. U kobiet mogą pojawić się też w przedniej części pochwy. Pasożyty dostają się do organizmu poprzez połknięcie pożywienia zanieczyszczonego jajami lub wdychanie unoszących się w powietrzu jaj razem z wyschniętymi cząsteczkami kału. Dotykając bielizny, pościeli, okolic krocza, zbieramy na ręce jajeczka owsików, a przykładanie rąk do ust umożliwia im wnikanie do organizmu. Do zakażenia może też dojść na skutek reinwazji, kiedy larwy owsików wnikają ponownie przez odbytnicę do jelita grubego. Dzieci to grupa szczególnie narażona na zakażenie z uwagi na niestosowanie się do zasad higieny.
Wywołana przez owsiki choroba pasożytnicza daje zazwyczaj takie objawy, jak:
świąd odbytu,
zaczerwienienie w obrębie odbytu,
problemy z koncentracją,
bezsenność,
nerwowość, niepokój,
utrata łaknienia,
zgrzytanie zębami,
obgryzanie paznokci.
Owsiki - jak się pozbyć tych pasożytów?
Jak skutecznie pozbyć się owsików? W przypadku zakażenia tymi pasożytami konieczna jest specjalistyczna pomoc. Lekarz ustala leczenie farmakologiczne. Najczęściej zastosowanie znajdują takie środki, jak: mebendazol, albendazol, pyrantel. Dwa pierwsze leki zaburzają przyswajanie glukozy, czyli cukru, przez owsiki ludzkie, wskutek czego pozbawiają je źródła energii i w konsekwencji doprowadzają do ich śmierci. Pyrantel poraża mięśnie pasożytów - powoduje ich paraliż, dzięki czemu mogą zostać wydalone z organizmu. Szczególnym przypadkiem są owsiki w ciąży. Wymienione leki przeciwpasożytnicze są przeciwwskazane do stosowania w tym stanie. Leczenie owsicy przeprowadza się zatem dopiero po porodzie. Przyszłe mamy nie muszą się martwić, że pasożyt wpłynie negatywnie na dziecko. Owsiki pasożytują w przewodzie pokarmowym i nie przedostają się do krwi, w związku z czym nie oddziałują na rozwój ciąży. W przypadku ciężarnych lekarz ustala leczenie objawowe.
Jak można się pozbyć owsików domowymi sposobami?
Domowe sposoby na owsiki powinny pełnić funkcję wspomagającą względem farmakoterapii. Bardzo ważne są higiena i dbanie o czystość najbliższego otoczenia. Wskazane są m.in.:
codzienne sprzątanie i wietrzenie mieszkania, bo jaja pasożyta mogą przeżyć poza ludzkim organizmem nawet 2-3 tygodnie,
niespanie w jednym łóżku z osobą zarażoną,
prasowanie odzieży i pościeli, wypranych uprzednio w wysokich temperaturach,
częsta zmiana bielizny pościelowej i ręczników,
wielokrotne w ciągu dnia mycie rąk (zwłaszcza po wyjściu z toalety oraz przed przygotowywaniem i jedzeniem posiłków),
krótkie obcięcie paznokci, co zapobiegnie nadmiernemu drapaniu się w okolicy odbytu i gromadzeniu pasożyta pod płytką paznokciową,
codzienna zmiana bielizny i dbanie o higienę osobistą.
Z uwagi na wzmożoną aktywność owsików nocą wskazane jest coranne podmywanie się ciepłą wodą z mydłem lub specjalnym środkiem do higieny intymnej. W ten sposób usuniesz sporo jaj pasożyta, które zostały złożone, kiedy spałeś. Jeśli w wyniku zakażenia doszło do podrażnienia skóry, wykonuj nasiadówki z rumianku, kory wierzby białej czy kory dębu.
Dieta na owsiki
Jak pozbyć się owsików domowymi sposobami? Pomocne w usuwaniu pasożyta z organizmu są codzienne wypróżnienia. Aby zapewnić sobie odpowiednią pracę przewodu pokarmowego, należy wprowadzić dietę z dużą zawartością błonnika pokarmowego, a o ograniczonej ilości tłuszczów i węglowodanów. W twoim jadłospisie powinny się znaleźć: śliwki, jabłka, gruszki, kasza gryczana, ryż brązowy, otręby, pieczywo żytnie, płatki żytnie. Produkty te pobudzają perystaltykę jelit. Owsiki pomoże zwalczyć dieta bogata w kiszonki, kwaśne mleko, maślankę, jogurty naturalne, sok z kiszonej kapusty. Wykazują one właściwości oczyszczające, a z uwagi na zawartość bakterii kwasu mlekowego ułatwiają dodatkowo wypróżnianie.
Jak szybko pozbyć się owsików?
Wykorzystaj moc ziół. To jeden z najstarszych domowych sposobów na owsicę. W walce z tymi pasożytami pomogą: tymianek, wrotycz pospolity, szałwia, goździki. Najbardziej znany z działania przeciwpasożytniczego jest piołun. Zawiera substancje, które osłabiają błony komórkowe pasożytów, co prowadzi do ich uśmiercenia.
Wprowadź do diety czosnek. To naturalny antybiotyk, który ma korzystne działanie na organizm, w tym m.in. zabija bakterie, łagodzi ból, niszczy jaja owsików. Zjadaj 1-2 ząbki dziennie - w sałatce, na kanapce czy same. Z czosnku możesz też przyrządzić dressing - 2 ząbki utrzeć ze szczyptą soli i olejem kokosowym. Właściwości przeciwrobacze przypisuje się również olejkowi z oregano.
W zwalczaniu pasożytów przewodu pokarmowego pomoże kuracja nasionami dyni. Usuń z nich łupiny i zmiażdż, po czym dodaj miód. Zawarta w pestkach kukurbitacyna skutecznie uszkadza układ nerwowy owsików. Kolejnym produktem, po który warto sięgnąć w walce z owsikami, jest cebula. Możesz doprawiać nią dania, jeść surową czy przyrządzić syrop.
- P. Albrecht, Gastroenterologia dziecięca - poradnik lekarza praktyka, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2014, s. 110-112.
- Z. Dziubek, Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, s. 468-470.
- J. Popielska, M. Marczyńska, Zarażenia pasożytnicze przewodu pokarmowego, „Standardy Medyczne/Pediatria” 2013, t. 10, s. 474-479.
- A. Deryło, Parazytologia i akaroentomologia medyczna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2002, s. 251–254.
- K. Korzeniewski, Choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego w Polsce, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2016, t. 10, nr 1, s. 10–18.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.