Jak pozbyć się rozstępów? Poznaj domowe sposoby walki z rozstępami
Jak pozbyć się rozstępów? To pytanie, na które odpowiedzi szuka wiele osób. Pomocne w ich zwalczaniu są zabiegi medycyny estetycznej, jak i domowe sposoby. Najbardziej znane spośród nich to: masaże z olejków eterycznych, aplikacja specjalnych kosmetyków, ćwiczenia czy peelingi.
Rozstępy – jak się ich pozbyć?
Rozstępy to zmiany skórne mające postać wrzecionowatych pasm w kolorze od perłowego do fioletowego. Najczęściej spotykane są:
rozstępy na piersiach.
Zmiany te rozwinąć się mogą u osób w różnym wieku. Najczęściej pojawiają się u kobiet w trakcie lub po ciąży, osób, które sporo schudły lub przybrały na wadze, czy intensywnie ćwiczą. Rozstępy u nastolatków również się zdarzają, co związane jest ze zmianami hormonalnymi, jakich doświadcza organizm podczas dojrzewania. Rozstępy stanowią defekt estetyczny, który może krępować i obniżać samoocenę. Dlatego też zmagające się z nimi osoby szukają sposobu na skuteczną ich likwidację. Jak pozbyć się rozstępów? Medycyna estetyczna oferuje wiele skutecznych metod. Jedne z bardziej znanych to laseroterapia, mikrodermabrazja, mezoterapia mikroigłowa. Na początkowym etapie powstawania rozstępów warto też wspomagać się naturalnymi rozwiązaniami. Sprawdź, jak pozbyć się rozstępów domowymi sposobami.
Jak skutecznie pozbyć się rozstępów? Stosuj oleje
Jednym z najbardziej znanych naturalnych rozwiązań na rozstępy są oleje. Sporą popularnością wśród nich cieszą się zwłaszcza: olej ze słodkich migdałów, olej makadamia, olej arganowy, olej kokosowy, olej lawendowy, olej z kiełków pszenicy.Dostarczają witamin i składników mineralnych oraz zapewniają nawilżenie, wygładzenie, uelastycznienie skóry. Poprawiają krążenie krwi, a tym samym dotlenienie i odżywienie komórek skóry, przez co intensyfikują jej regenerację. Dodatkowo wspierają produkcję kolagenu i elastyny oraz pobudzają proces odnowy komórkowej. Olej na rozstępy można wykorzystać na wiele sposobów. Można go wetrzeć w skórę, wykonując delikatny masaż. Inną propozycją jest przygotowanie relaksującej kąpieli z dodatkiem oleju. Kolejnym rozwiązaniem jest wykorzystanie go do zrobienia domowego peelingu.
Rozstępy – jak się pozbyć? Postaw na kosmetyki
W zapobieganiu i na początkowym etapie rozwoju rozstępów w walce z nimi pomóc mogą specjalne kosmetyki. Oferowane są one w formie balsamów, kremów, maseł. Pożądanymi składnikami tego typu preparatów są: alantoina, kwas hialuronowy, związki krzemu, wyciąg z soi, aloes, gliceryna, pantenol, witaminy, ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej, wyciąg ze skrzypu. Ich działanie polega na stymulowaniu produkcji włókien kolagenowych, które determinują jędrność i elastyczność skóry. Dzięki nim skóra staje się odżywiona, natłuszczona, nabiera blasku. A to tylko niektóre korzyści ze stosowania kosmetyków przeciw rozstępom. W trakcie ich aplikacji zaleca się wykonanie kilkuminutowego masażu. W ten sposób pobudza się mikrokrążenie, a tym samym usprawnia wchłanianie składników aktywnych znajdujących się w kosmetykach na rozstępy. Warto nadmienić, że z uwagi na rozpowszechnienie tych zmian skórnych u ciężarnych powstały specjalnie im dedykowane serie preparatów.
Jak się pozbyć rozstępów? Pomoże peeling z kawy lub cukru
Osoby szukające odpowiedzi na pytanie jak się pozbyć rozstępów, powinny wypróbować domowy peeling z kawy. Przygotowanie go jest bardzo proste i nie zajmuje wiele czasu. Wystarczy 1 łyżkę świeżo zmielonej kawy zalać niewielką ilością wrzątku – tak, aby powstała gęsta papka. Następnie do mikstury dodaje się kilka kropel żelu do kąpieli. Kolejną pomocną w walce z rozstępami propozycją domowego peelingu jest ten cukrowy. Do przygotowania go potrzebne będą: kilka łyżek zwykłego białego cukru, niewielka ilość oleju ze słodkich migdałów albo arganowego. Po dokładnym wymieszaniu wszystkich składników peeling wciera się w miejsca pokryte rozstępami. Po chwili masażu miksturę spłukuje się ciepłą wodą. Taki zabieg działa złuszczająco – usuwa obumarłe komórki naskórka, oczyszcza skórę z zanieczyszczeń i pobudza krążenie.
Jak pozbyć się rozstępów na brzuchu i nie tylko?
Powszechnie znanym sposobem naturalnego zwalczania rozstępów są okłady z soku z cytryny. Owoc ten stanowi jedno z najlepszych źródeł witaminy C, która znana jest z działania przeciwzapalnego oraz alfa-hydrokwasów, które złuszczają naskórek i pobudzają produkcję kolagenu. Poza tym sok z cytryny ma właściwości wybielające, co pomoże zlikwidować przebarwienia skórne. Poza okładami z soku z cytryny można wzbogacić nim skład domowych peelingów.
W ostatnim czasie popularnością cieszy się szczotkowanie ciała na sucho. Najprościej opisać je można jako masaż wykonywany przy użyciu szczotki o odpowiednio twardym i najlepiej naturalnym włosiu. Jego efektem jest złuszczanie martwego naskórka, pobudzenie procesów regeneracji skóry, zwiększenie jej elastyczności i odporności na uszkodzenia, takie jak omawiane rozstępy.Szczotkowanie ciała na sucho to także sposób na pozbycie się cellulitu. Poza tym pobudza pracę układu limfatycznego, dzięki czemu usprawnia detoksykację organizmu – usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.
W walce z rozstępami nie można zapomnieć o ćwiczeniach zapewniających ujędrnienie i napięcie skóry. Będą to m.in.: brzuszki, wykroki, unoszenia nóg, nożyce. Niezwykle korzystne działanie na skórę wykazują ćwiczenia w wodzie.Ciśnienie wody oddziałuje na skórę jak masaż, zapewnia jej ujędrnienie, napięcie i elastyczność.
- M. Błaszczyk-Kostanecka, H. Wolska, Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
- M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
- A. Przylipiak, Podstawy Medycyny Estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Kresowa Agencja Wydawnicza, Białystok 2014.
- K. Urtnowska, Przegląd wybranych kosmetyków dla kobiet w ciąży i po porodzie dostępnych w drogeriach, „Kosmetologia Estetyczna” 2016, t. 5, nr 4, s. 483–488.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.