account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
SeksZdrowie seksualne 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jak zażywać tabletki antykoncepcyjne? Czy można je przyjmować przez określony czas?

Olga DąbskaLek. Wiktor Trela16.03.2022Aktualizacja: 03.04.2024

„Jak brać tabletki antykoncepcyjne?” – to pytanie nurtuje niejedną kobietę, gdyż skuteczność pigułek zależy od odpowiedniego sposobu ich zażywania. Dowiedz się, jak przyjmować tabletki antykoncepcyjne i czy ich stosowanie jest ograniczone czasowo.


jak-brac-tabletki-antykoncepcyjne
pexels

Polecane

jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
Seks
2 min.
Ile trwa okres? Jakie są normy? Co warto wiedzieć?
21.01.2022
niedobor-progesteronu-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Seks
1 min.
Niedobór progesteronu - jakie są przyczyny i objawy?
21.01.2022
jaki-jest-sklad-spermy-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
1 min.
Jaki jest skład spermy? Co warto o niej wiedzieć?
24.01.2022
Spis treści
  1. Zanim zacznie się stosować tabletki antykoncepcyjne…
  2. Jak należy przyjmować tabletki antykoncepcyjne?
  3. Jak brać tabletki antykoncepcyjne?
  4. O jakiej porze warto brać tabletki antykoncepcyjne?
  5. Jak długo można brać tabletki antykoncepcyjne?
  6. Odstawienie antykoncepcji hormonalnej – jak to zrobić?

Zanim zacznie się stosować tabletki antykoncepcyjne…

Hormonalne sposoby antykoncepcji to jedne z częściej wybieranych metod regulacji płodności. Decyzja o rozpoczęciu ich stosowania musi być poprzedzona wnikliwą oceną stanu zdrowia. Lekarz powinien przeprowadzić kompleksowe badanie podmiotowe, czyli wywiad, badania przedmiotowe (badanie ginekologiczne, cytologię, USG narządów rodnych, badanie piersi) i zlecić badania laboratoryjne (m.in. profil hormonalny, morfologię, koagulogram – ocenę krzepliwości krwi). Na podstawie tych informacji może ustalić najlepszą formę antykoncepcji. Przed rozpoczęciem zażywania leków hormonalnych należy zapoznać się z dołączoną do nich ulotką informacyjną, a w razie pytań skontaktować się z lekarzem. W tym celu nie trzeba udawać się do gabinetu – wystarczy wizyta u ginekologa online.

Jak należy przyjmować tabletki antykoncepcyjne?

Wśród głównych zalet tabletek antykoncepcyjnych wymienia się wygodę i skuteczność. Aby jednak przyniosły oczekiwany efekt, powinny być w odpowiedni sposób stosowane. Podpowiadamy, jak brać tabletki antykoncepcyjne, w zależności od rodzaju preparatu. Jednoskładnikowe pigułki są zazwyczaj jednofazowe, czyli przez cały miesiąc dostarczają taką samą ilość hormonów. Zażywa się je w sposób stały przez 28 dni. Nie ma w ich przypadku przerw wypadających na czas wcześniejszego krwawienia menstruacyjnego. Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe dostępne są w schemacie 21 + 7 lub 24 + 4. Przez 21 lub 24 dni z rzędu zażywa się po jednej pigułce zawierającej hormon, a następnie przez 7 lub 4 dni wypada przerwa. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest stosowanie w czasie przerwy tabletek placebo, co pozwala wyrobić sobie odruch systematycznego zażywania leków i zapobiega pominięciu tabletki antykoncepcyjnej.

Jak brać tabletki antykoncepcyjne?

Bez względu na rodzaj preparatu pierwszą tabletkę antykoncepcyjną należy przyjąć w pierwszym dniu krwawienia menstruacyjnego. Nie powinno się robić przerwy między jednym a drugim blistrem z lekami. Jeśli z jakichś względów nastąpiła przerwa w zażywaniu pigułek antykoncepcyjnych, to należy się skonsultować z lekarzem ginekologiem. Bardzo ważne jest, aby zacząć blister od właściwego dnia i zażywać leki zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. Dzięki oznaczaniu „Start”, strzałkom lub naklejkom z poszczególnymi dniami tygodnia jest to ułatwione. Kolejność zażywania poszczególnych tabletek antykoncepcyjnych jest bardzo ważna, zwłaszcza w przypadku środków o zmiennej zawartości hormonów w poszczególnych fazach cyklu. Każde opakowanie rozpoczyna się tego samego dnia tygodnia.

W przypadku tabletek jednofazowych przyjmuje się przez cały cykl tę samą dawkę hormonów. Dlatego też należy przestrzegać konkretnej godziny ich zażycia. Uważa się, że działanie tabletki utrzymuje się przez mniej więcej 27 godzin, stąd maksymalne opóźnienie 2–3 godzin w zażyciu nie powinno zmniejszyć skuteczności tabletek. Jednak lepiej określić sobie jedną godzinę i jej przestrzegać. Jeśli ma się problem z regularnością przyjmowania leków, warto skorzystać z różnego rodzaju przypominaczy, np. aplikacji na smartfon, alarmu w telefonie, pudełka na tabletki z alarmem.

O jakiej porze warto brać tabletki antykoncepcyjne?

Nie ma znaczenia, jaką porę wybierze się na przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych – czy to będzie z rana, czy wieczorem. Wszystko zależy od trybu życia. Należy wybrać moment, który będzie najbardziej dogodny. Dla jednych optymalne jest zażywanie tabletki w połączeniu z poranną toaletą, np. wyrabiają sobie nawyk połykania pigułki po higienie jamy ustnej. Dla drugich dobrą porą okazuje się wieczorne oglądanie ulubionego serialu.

Jak długo można brać tabletki antykoncepcyjne?

Kobiety często nurtuje pytanie, jak długo można brać tabletki antykoncepcyjne bez przerwy. Podyktowane jest ono obawą przed problemami z płodnością w przyszłości. Nie ma określonego czasu stosowania antykoncepcji hormonalnej. To, jak długo dana kobieta będzie zażywać tabletki antykoncepcyjne, jest kwestią indywidualną, uwarunkowaną przede wszystkim potrzebami, występowaniem przeciwwskazań do antykoncepcji hormonalnej, tolerancją preparatu. Długość zażywania pigułek hormonalnych sama w sobie nie rzutuje na płodność w przyszłości. Działanie antykoncepcji jest czasowe. Ewentualne trudności z zajściem w ciążę są podyktowane bardziej wiekiem kobiety i malejącą razem z nim rezerwą jajnikową. Zdobądź też informacje na temat zależności tabletki antykoncepcyjne a okres.

Odstawienie antykoncepcji hormonalnej – jak to zrobić?

Działanie tabletek antykoncepcyjnych jest odwracalne. W związku z tym, jeśli kobieta podejmie decyzję o zakończeniu ich przyjmowania, musi liczyć się z powrotem zdolności rozrodu. Jaki jest najlepszy sposób na zakończenie stosowania pigułek hormonalnych? W przypadku leków dwuskładnikowych zaleca się wybranie wszystkich tabletek z blistra. Niewskazane jest zrezygnowanie w środku blistra, gdyż może to zaburzyć moment powrotu miesiączkowania. W przypadku tabletek jednoskładnikowych ich przyjmowanie można przerwać w dowolnym momencie. Należy zaznaczyć, że organizm przez pewien czas od zrezygnowania z zażywania antykoncepcji hormonalnej może zachowywać się nieco inaczej. Prawdopodobnie będą zdarzać się acykliczne plamienia (czyli krwawienia między miesiączkami), nieregularne miesiączki, pogorszenie samopoczucia, wzrost libido, pogorszenie stanu skóry. Uważa się, że średnio trzy miesiące organizm potrzebuje na powrót do równowagi hormonalnej. Niemniej to kwestia bardzo indywidualna.

Jeśli planujesz zacząć stosować pigułki antykoncepcyjne i chcesz mieć wygodny dostęp do ginekologa oraz wielu badań, rozważ kupno Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę można zamówić na Welbi. W ramach pakietu OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie będziesz mieć możliwość nie tylko konsultacji z ginekologiem, ale również:

  • konsultacji z innymi 38 specjalistami zarówno w formie e-konsultacji, jak i wizyt stacjonarnych bez skierowania,

  • wykonania diagnostyki czynnościowej, obrazowej (np. USG ginekologicznego, piersi), laboratoryjnej (np. prób wątrobowych, układu krzepnięcia, beta-hCG),

  • skorzystania z corocznych badań profilaktycznych – w wersji dla kobiet obejmują one konsultację z ginekologiem, badanie cytologiczne i USG piersi lub mammografię.

Dowiedz się więcej o pakiecie OCHRONA GOLD i innych opcjach. Z usług medycznych w ramach pakietu możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2015.
  2. R. Dębski, Antykoncepcja – metody zapobiegania niepożądanej ciąży. Część II. Medyczne (nienaturalne) metody zapobiegania niepożądanej ciąży, „Ginekologia Polska” 2007, nr 78, s. 834–841.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

stres-a-okres-jak-stres-wplywa-na-miesiaczke
Seks
1 min.
Stres a miesiączka – jak zdenerwowanie wpływa na cykl menstruacyjny?
31.05.2022
sapioseksualnosc-co-to-jest-na-czym-polega
Seks
2 min.
Sapioseksualność - co to jest? Na czym polega?
30.07.2021
bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
Popularne w kategorii Seks
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.