Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Jak często i w jaki sposób należy myć ręce?

Marta Szarawarska26.07.2023Aktualizacja: 08.02.2024

O myciu rąk zazwyczaj większość z nas przypomina sobie po wyjściu z toalety. Należy jednak wiedzieć, że to nie wszystko. Mycie rąk to też podstawa po powrocie z miejsc publicznych, po przyjściu z pracy, a już obowiązkowo należy umyć ręce przed jedzeniem. O tym, jak często myć ręce, w jaki sposób to robić prawidłowo oraz jaki ma wpływ na nasze zdrowie częste mycie rąk, przeczytasz poniżej.


jak-prawidlowo-myc-rece-sposoby-wplyw-na-zdrowie
Pixabay.com

Polecane

przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Rodzaje nowotworów łagodnych i złośliwych
14.05.2021
witamina-b-na-komary-ktora-skutecznie-je-odstraszy
Zdrowie
2 min.
Witamina B na komary - która skutecznie je odstraszy?
24.01.2022
wzmocnienie-organizmu-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak możesz wzmocnić swój organizm po antybiotyku?
30.05.2022
Spis treści
  1. Dlaczego mycie rąk jest tak ważne?
  2. Kiedy należy myć ręce?
  3. Czym należy myć ręce?
  4. A czy warto używać preparatów do dezynfekcji dłoni?
  5. W jaki sposób należy myć ręce?
  6. Podstawowa instrukcja mycia rąk
  7. Mycie rąk – o czym jeszcze pamiętać?
  8. Jak nauczyć dziecko częstego mycia rąk?

Dlaczego mycie rąk jest tak ważne?

Nasze ręce w ciągu całego dnia mają kontakt z różnymi przedmiotami, roślinami, zwierzętami i ziemią, a co się z tym wiąże, stają się siedliskiem mikroorganizmów. Brudne ręce mogą przyczynić się do przeniesienia bakterii, wirusów, jaj pasożytów i grzybów. 

Nie bez powodu niektóre schorzenia od dawien dawna nazywane są „chorobami brudnych rąk”. Wśród nich wymienić można: owsicę, tasiemczycę, salmonellozę i wirusowe zapalenie wątroby typu A. Do zakażenia dochodzi na skutek przeniesienia drobnoustrojów w okolice ust, oczu oraz błon śluzowych. Takie zjawisko obserwowane jest szczególnie u dzieci. Należy więc wpajać nawyk mycia rąk już od najmłodszych lat.

Kiedy należy myć ręce?

Nie jesteśmy w stanie całkowicie pozbyć się mikroorganizmów, myjąc ręce. Częsta higiena rąk jednak przyczynia się do ograniczenia ich ilości. Kiedy więc myć ręce? O tej czynności należy bezdyskusyjnie pamiętać przed wyjściem z toalety oraz przed posiłkiem. Ręce trzeba też myć po przyjściu do domu, po kontakcie z osobą chorą oraz wtedy, kiedy dotykaliśmy przedmiotów używanych przez wielu ludzi, takich jak pieniądze, poręcze, klamki. O myciu rąk koniecznie trzeba pamiętać po kontakcie z ziemią, roślinami, zwierzętami i surowym mięsem. Niedostateczne mycie rąk może przyczynić się do przeniesienia groźnych zarazków i jaj pasożytów.

Czym należy myć ręce?

Podstawą higieny rąk pozostają mydło w płynie oraz ciepła woda. Nie jest wskazane używanie suszarki do rąk, ponieważ stanowi ona siedlisko bakterii. Detergent do mycia rąk powinien być łagodny i niepodrażniający skóry, a jednocześnie musi być skuteczny. Jeśli skóra Twoich dłoni jest delikatna i skłonna do podrażnień, szczególnie o nią zadbaj.

A czy warto używać preparatów do dezynfekcji dłoni?

Jest to zalecane w miejscach publicznych, gdzie przebywa bardzo wiele osób. Do łatwej i szybkiej dezynfekcji rąk stosuje się żele antybakteryjne mające w swoim składzie alkohol. Żele nie wymagają spłukiwania ani wycierania rąk. Wystarczy je jedynie rozprowadzić na dłoniach. Często używane żele na bazie alkoholu mają niestety działanie wysuszające, które może powodować swędzenie, pieczenie, a nawet pękanie skóry.

Jeśli nie masz dostępu do ciepłej wody i mydła, możesz użyć nawilżanych chusteczek oraz płynu zawierającego co najmniej 70% alkoholu. Wcieraj starannie taki produkt w skórę – dłonie powinny być zwilżone przez minimum 30 sekund, aby zabieg był skuteczny.

W jaki sposób należy myć ręce?

Aby prawidłowo umyć ręce, potrzebne są ciepła woda, mydło i ręcznik. Najlepszym rozwiązaniem jest mydło w płynie, ponieważ to w kostce także może być siedliskiem bakterii, jeśli jest używane jest przez wiele osób. Dodatkowo w mydelniczce, gdzie gromadzi się woda, bakterie mogą się namnażać. Detergent w płynie jest więc bardziej higieniczny. Ręce po umyciu należy wytrzeć za pomocą suchego ręcznika. Idealnie, jeśli każdy z domowników ma własny ręcznik (i oczywiście trzeba go regularnie prać).

Podstawowa instrukcja mycia rąk

  1. Zmocz ręce ciepłą wodą.

  2. Przy użyciu dozownika nabierz mydła i rozprowadź je po całej powierzchni rąk.

  3. Jako pierwsze umyj wnętrze dłoni.

  4. Potem umyj powierzchnię zewnętrzną dłoni, pocierając lewą ręką wierzch prawej dłoni i na odwrót.

  5. Nie zapominaj o przestrzeniach pomiędzy palcami.

  6. Umyj dokładnie oba kciuki.

  7. Umyj czubki palców oraz okolice paznokci, pocierając nimi o wnętrze dłoni.

  8. Spłucz dokładnie mydło.

  9. Wytrzyj dłonie, używając czystego, suchego ręcznika.

  10. Wychodząc z łazienki, staraj się nie dotykać czystymi dłońmi drzwi i klamek.

Mycie rąk – o czym jeszcze pamiętać?

Mycie rąk to nie tylko częsta higiena skóry dłoni. Jeśli lubisz ozdabiać swoje ręce pierścionkami, bransoletkami, a dodatkowo nosisz zegarek, to musisz pamiętać, że okolice biżuterii to siedlisko drobnoustrojów. Nawet wtedy, kiedy myjesz ręce często i odpowiednio, długo nie pozbędziesz się bakterii pod pierścionkiem czy obrączką. Pamiętaj więc, by je zdjąć, kiedy myjesz ręce. Druga ważna rzecz – pamiętaj o paznokciach. Bakterie zasiedlają też przestrzenie w ich okolicach. Do czyszczenia okolic paznokci niezbędna jest miękka szczoteczka. 

Jak nauczyć dziecko częstego mycia rąk?

Zadaniem rodziców jest nauczenie pociech częstego i efektywnego mycia rąk. Najlepiej taką naukę rozpocząć, dając dziecku przykład. Zabieraj swoje pociechy do łazienki, kiedy myjesz ręce, i opowiadaj im, dlaczego jest to tak ważne dla ich zdrowia. Dzieci od najmłodszych lat naśladują dorosłych. Zadbaj też o pachnące mydełka, kolorowe ręczniczki, aby czynność mycia rąk była dla dzieci atrakcyjna.

Źródła
  1. Z. Pawłowski., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, s. 468–470.
  2. A. Wiercińska-Drapało i in., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017, s. 239–243.
Author Marta Szarawarska picture
Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku biotechnologia o specjalności biotechnologia molekularna i biokataliza oraz studiów podyplomowych na kierunku analityka medyczna na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Z zawodu diagnosta laboratoryjny w pracowni cytogenetyki.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.