Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy i rozpoznanie

Emilia Kruszewskalek. Magdalena Drąg-Drogoń12.06.2023Aktualizacja: 12.06.2023

Mięśniaki macicy to łagodne zmiany nowotworowe, które występują nawet u 70% kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Często nie dają żadnych objawów i są rozpoznawane podczas rutynowego badania USG ginekologicznego. U kobiet młodych mogą powodować niepłodność.


jak-rozpoznac-miesniaki-macicy
Pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Czym są mięśniaki macicy?
  2. Przyczyny mięśniaków macicy
  3. Jak objawiają się mięśniaki macicy? 
  4. Diagnostyka mięśniaków macicy
  5. Jak przebiega leczenie mięśniaków macicy?

Czym są mięśniaki macicy?

Mięśniaki macicy, a właściwie guzy mięśniówki macicy to najczęściej występująca nienabłonkowa forma nowotworu niezłośliwego. Mają zbitą konsystencję i kulisty kształt. Ich wielkość jest różna i wynosi od kilku do kilkunastu centymetrów. Mogą zwiększać swój rozmiar, jednak nie dają przerzutów i nie rozprzestrzeniają się na inne tkanki. Szacuje się, że mięśniaki macicy występują u około 50% kobiet w wieku prokreacyjnym i aż u 70% kobiet w wieku około 50 lat. [1] Dane te nie są jednak ostateczne, gdyż w wielu przypadkach mięśniaki macicy przebiegają bezobjawowo. Diagnostykę utrudnia dodatkowo problem unikania wizyt u ginekologa przez sporą grupę kobiet. 

Mięśniaki macicy mogą zostać wykryte również u kobiet w ciąży. Wówczas zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu, oddzielenia łożyska, niskiej masy urodzeniowej dziecka. U kobiet starających się o dziecko mięśniaki macicy mogą utrudniać zajście w ciążę i zwiększać ryzyko poronienia w pierwszych tygodniach ciąży. 

Międzynarodowa Federacja Położników i Ginekologów (FIGO) wyróżnia 8 klas mięśniaków. 

0. Mięśniak podśluzówkowy w jamie macicy 

  1. Mięśniak podśluzówkowy umiejscowiony w jamie macicy (>50%) i śródściennie

  2. Mięśniak zlokalizowany śródściennie (w 100%), ale mający kontakt z endometrium

  3. Mięśniak śródścienny 

  4. Mięśniak podsurowicówkowy, który w >50% umiejscowiony jest śródściennie

  5. Mięśniak podsurowicówkowy, który w <50% umiejscowiony jest śródściennie

  6. Mięśniak podsurowicówkowy uszypułowany 

  7. Mięśniak pokrywający inne narządy oprócz macicy

Oprócz mięśniaków pojedynczych, klasyfikacja FIGO uwzględniła też mięśniaki hybrydowe, które łączą w sobie 2 typy guzów. Zmiany mogą występować również z grupach. Każdy z mięśniaków powstaje z pojedynczej komórki, a transformacja w guza jest procesem wieloetapowym. 

Przyczyny mięśniaków macicy

Etiologia mięśniaków macicy nie jest do końca jasna. Pomimo licznych badań nie są również znane geny determinujące rozwój zmian, jednak nie wyklucza się predyspozycji genetycznej do powstawania mięśniaków, szczególnie w linii prostej pokrewieństwa. Przypuszcza się, że za rozwój mięśniaków odpowiadają hormony steroidowe jajników (wzrost stężenia estrogenu i progesteronu). W grupie ryzyka znajdują się kobiety otyłe, spożywające duże ilości czerwonego mięsa, nadużywające alkoholu i cierpiące na nadciśnienie tętnicze.

Jak objawiają się mięśniaki macicy? 

Mięśniaki macicy to zmiany niezagrażające życiu kobiety, jednak mogące wpływać na obniżenie jakości życia i powodować powikłania zdrowotne m.in. w postaci bezpłodności. Większość kobiet w ogóle nie odczuwa, że ma mięśniaki, a o ich istnieniu dowiaduje się podczas badania ginekologicznego. Dotyczy to również nastolatek, które są dopiero przed pierwszą wizytą u ginekologa. Natomiast pacjentki odczuwające obecność mięśniaków zgłaszają objawy w postaci nieregularnych i bardzo obfitych miesiączek, krwawienia między miesiączkami, nadmiernego osłabienia i omdlenia w trakcie menstruacji, bólu w okolicy podbrzusza. Skutkiem obfitego krwawienia może być niedokrwistość. Charakterystycznym objawem mięśniaków jest również trudność z zajściem w ciążę. 

Diagnostyka mięśniaków macicy

W większości przypadków mięśniaki macicy diagnozowane są podczas rutynowego badania ginekologicznego. Badanie ultrasonograficzne pozwala na dokładną ocenę wielkości, ilości, lokalizacji i rodzaju mięśniaków. W przypadku ich wykrycia zalecane jest wykonanie histeroskopii diagnostycznej. Ten zabieg polega na wprowadzeniu do jamy macicy kamery umożliwiającej dokładne obejrzenie guzów, a dodatkowo pobranie wycinków do badania histopatologicznego. W przypadku licznych mięśniaków lub u pacjentek będących w wieku okołomenopauzalnym wykonywany jest rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa miednicy celem kwalifikacji do myomektomii. Badaniem uzupełniającym jest rezonans magnetyczny.

Jak przebiega leczenie mięśniaków macicy?

Leczenie mięśniaków macicy zależy od wielu czynników, m.in. wieku pacjentki, ilości zmian, a przede wszystkim objawów. W przypadku mięśniaków bezobjawowych i niezagrażających płodności leczenie nie jest konieczne, natomiast wskazana jest regularna obserwacja zmian. 

Pacjentkom, u których mięśniaki macicy powodują obniżenie jakości życia, zalecane jest podjęcie leczenia. Podstawową metodą jest terapia farmakologiczna. Jej celem jest złagodzenie odczuwalnych dolegliwości i zmniejszenie rozmiaru mięśniaków. Metoda ta jest jednak obarczona ryzykiem nawrotu zmian. Większą skuteczność leczenia można osiągnąć metodą operacyjną. Zabieg wyłuszczenia mięśniaków szczególnie wskazany jest kobietom mających w planach zajście w ciążę. W przypadku, kiedy jama macicy jest w większości zajęta przez mięśniaki, a pacjentka jest w okresie pomenopauzalnym, lekarz może zasugerować całkowite usunięcie macicy. 

Źródła
  1. S. Woźniak, i in., Farmakoterapia mięśniaków macicy, „Ginekologia i Perinantologia Praktyczna”,2017, 2(2), s.43–47.
  2. P.Knapp, A. Chabowki, Molekularne i cytogenetyczne podstawy rozwoju mięśniaków macicy, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej”, 2012, 66, s.23–32.
  3. G. Kaczmarczyk, i in., Wirus HPV. Czy warto się szczepić, „Troska o zdrowie w aspekcie społecznym. Część 2”,2015, s.111–117.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.