Kiedy należy skierować się do szpitala przy rozpoczynającej się akcji porodowej?
Czasami występują nagłe stany u ciężarnej, które wymagają natychmiastowej opieki położniczej. Warto wiedzieć, jakie objawy są na tyle niepokojące, by zgłosić się do szpitala.
Kiedy zaczyna się poród?
Poród to wyjątkowy moment w życiu każdej przyszłej mamy. Wiele kobiet nie może doczekać się poznania własnego dziecka i z ekscytacją reaguje na objawy przepowiadające poród. Może to skutkować niepotrzebnym stresem podczas oczekiwania w poczekalni izby przyjęć wybranego szpitala.
Są również kobiety, które decydują się na poród domowy w asyście położnej doświadczonej w takiej opiece, co w Polsce jest jak najbardziej legalne i coraz częstsze. Kobiety, wybierając domowe pielesze, liczą na wsparcie bliskich, spokojniejsze i znane warunki otaczające je w tak ważnej chwili. Oczywiście każdy poród domowy może zakończyć się transferem do szpitala, jeżeli położna uzna to za konieczne.
Wybór miejsca porodu zależy od ciężarnej, jednak każdy z nich może być źródłem niepewności. Rozpoznanie początku porodu jest ważne, aby skorzystać z opieki medycznej we właściwym czasie. Poród może rozpocząć się w różnym czasie u różnych kobiet. Średnio zaczyna się około 40. tygodnia ciąży, ale może to wystąpić wcześniej lub później. Jeśli jesteś niepewna, zawsze możesz skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę lub z położną.
Jak może objawiać się początek akcji porodowej?
Poród zaczyna się wtedy, kiedy skurcze macicy są na tyle silne, że powodują zmianę szyjki macicy, jej długości czy rozwarcia.
Początek porodu często wiąże się z regularnymi skurczami macicy, które stopniowo stają się bardziej bolesne i występują w krótszych odstępach czasu. Należy wspomnieć, że skurcze przepowiadające też mogą być dosyć silne, na tyle, że ciężarna zgłasza się do szpitala. Jednak skurcze porodowe są zdecydowanie bardziej regularne.
Badający lekarz lub położna zauważą, że szyjka macicy zaczyna się rozwierać, skracać, jej konsystencja będzie coraz bardziej miękka, a jej długa oś zacznie się pokrywać z osią długą trzonu macicy.
Odpłynięcie płynu owodniowego może być pierwszą oznaką rozpoczęcia porodu. Nie zawsze jego odpłynięcie wygląda jak na filmach. Czasami płyn powoli sączy się w niewielkich ilościach i ciężarna zgłasza jedynie zwiększenie objętości wydzieliny pochwowej.
Przy rozwieraniu szyjki macicy można zaobserwować pojawienie się wydzieliny podbarwionej na różowo. Niteczki krwi w śluzie nie powinny niepokoić ciężarnej. Jednak należy pamiętać, że kiedy ślady żywej, czerwonej krwi czy po prostu krwawienie, plamienie z dróg rodnych się pojawią, należy natychmiast zgłosić się na izbę przyjęć najbliższego szpitala z oddziałem położniczym.
Odejście czopa śluzowego, czyli gęstej, śluzowej wydzieliny, może zwiastować zbliżający się poród.
Do kiedy można czekać na nasilenie skurczów w domu?
Jeśli rozpoznasz objawy początku akcji porodowej i jesteś w terminie porodu (pomiędzy 37. a 42. tygodniem ciąży), zwykle możesz zaczekać na nasilenie skurczów w domu. Może to potrwać kilka godzin, a nawet dni, w zależności od indywidualnego przebiegu porodu.
Gdy zdecydowałaś, że chcesz rodzić w warunkach szpitalnych, to następujące rady są dla Ciebie. Jeśli rodzisz pierwszy raz, a skurcze macicy są regularne, występują co najmniej co 5 minut, to czas, kiedy należy wybrać się na porodówkę. Jeśli rodzisz po raz kolejny i poprzednie porody przebiegały bardzo szybko, warto wcześniej pojechać do szpitala.
Kiedy należy natychmiast zgłosić się na izbę przyjęć?
Część objawów występujących przy porodzie może sugerować wystąpienie komplikacji, dlatego w poniższych sytuacjach należy natychmiast zgłosić się na izbę przyjęć ginekologiczno-położniczą:
Zawsze istnieje ryzyko, że poród może przebiegać szybko, zwłaszcza jeśli jest to kolejna ciąża. Dlatego powinnaś zgłosić się na izbę przyjęć lub skontaktować się z lekarzem, jeśli skurcze macicy są regularne, bolesne i się nasilają.
Kiedy odpływa płyn owodniowy, należy zgłosić się do szpitala i na poród oczekiwać w szpitalu.
Przy wystąpieniu stałego, silnego bólu brzucha należy natychmiast zgłosić się do szpitala.
Po rozpoczęciu czynności skurczowej w ciąży po uprzednio wykonanym cięciu cesarskim należy oczekiwać na wzmocnienie akcji skurczowej w szpitalu, jeśli zdecydowałaś się rodzić drogami natury (TOLAC, ang. trial of labour after cesarean delivery).
Jeżeli masz cięcie cesarskie w wywiadzie i nie zostałaś zakwalifikowana do TOLAC lub masz zaplanowane cięcie cesarskie również z innych powodów niż stan po ci ęciu cesarskim, a pojawiła się czynność skurczowa czy odpływa płyn owodniowy, zgłoś się na izbę przyjęć ginekologiczno-położniczą.
Jeśli zauważyłaś zmiany w ruchach dziecka, takie jak ich osłabienie lub brak, również zgłoś się na izbę przyjęć.
Przy krwawieniu z dróg rodnych zgłoś się bezzwłocznie na najbliższą porodówkę. Krwawienie może wynikać na przykład z przedwcześnie odklejającego się łożyska, które jest wskazaniem do natychmiastowego rozwiązania ciąży.
Jeśli planujesz zajście w ciążę albo już spodziewasz się dziecka, na pewno ważne jest dla Ciebie to, żeby mieć łatwy dostęp do ginekologa i różnych badań. Rozważ zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego Polisa Zdrowie Welbi, żeby móc skonsultować się z lekarzem specjalistą w ciągu 3 dni roboczych i wykonać niezbędne badania w nowoczesnych placówkach medycznych.
W pakiecie OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie możesz mieć dostęp nie tylko do ginekologa, ale też do 38 innych specjalistów oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Czas oczekiwania na e-konsultację lub wizytę stacjonarną w gabinecie to z reguły 3 dni robocze w przypadku specjalistów i 24 godziny w przypadku lekarzy POZ.
W ramach tego pakietu będziesz mogła też wykonać bez dodatkowych kosztów blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, np. morfologię, badanie moczu, USG ciąży czy tomografię komputerową.
Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, jak to prywatne ubezpieczenie zdrowotne może wesprzeć Cię w tym specjalnym czasie oczekiwania na dziecko.
- G.H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
- V. Berghelli, Położnictwo według zasad EBM, Medycyna Praktyczna, Warszawa 2023.
- Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP), Rekomendacje PTGiP dotyczące indukcji porodu, „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2021.
- Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP), Rekomendacje PTGiP dotyczące cięcia cesarskiego, „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2018.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.