Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Zanik kości szczęki – przyczyny i możliwości leczenia

Olga Dąbska28.02.2024Aktualizacja: 28.02.2024

Zanik kości szczęki to inaczej jej atrofia. Może być spowodowany przez wiele czynników, a najczęstszym jest ekstrakcja (usunięcie) zębów. Brak obciążenia mechanicznego kości szczęki, jaki wywierany jest przez zęby w czasie gryzienia i żucia pokarmu, sprzyja jej stopniowemu ubytkowi. Poznaj inne możliwe przyczyny zaniku kości szczęki i dowiedz się, na czym polega jej leczenie.


zanik kości szczęki
Usplash.com

Polecane

grzybica-miedzy-palcami-domowe-sposoby-leczenie
Zdrowie
1 min.
Grzybica między palcami – co to za choroba? Domowe sposoby na grzybicę międzypalcową
30.05.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
toczen-skory-objawy-leczenie-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Toczeń skórny – objawy i sposoby leczenia
10.05.2022
opuchlizna-po-wyrwaniu-zęba-ile-czasu-schodzi
Zdrowie
1 min.
Jak długo utrzymuje się opuchlizna po wyrwaniu zęba i jak można ją złagodzić?
31.05.2022
Spis treści
  1. Czym jest zanik kości w szczęce?
  2. Jakie są przyczyny zaniku kości szczęki?
  3. Do jakiego lekarza się zgłosić?
  4. Rozpoznanie zaniku kości szczęki
  5. Zanik kości szczękowej – leczenie 

Czym jest zanik kości w szczęce?

Zanik kości inaczej określany jest jako atrofia. To proces postępującego stopniowo pogorszenia stanu tkanki kostnej, który w ostateczności prowadzi do jej utraty. Na skutek nasilającego się zmniejszenia masy kostnej dochodzi do zaburzenia mikroarchitektury kości, która z gładkiej staje się porowata, krucha, mniej wytrzymała. Okolicą w sposób szczególny narażoną na zanik kości jest jama ustna.

Jakie są przyczyny zaniku kości szczęki?

Eksperci zwracają uwagę na liczne potencjalne przyczyny zaniku kości szczęki. Najczęściej wymienianą są zaniedbania w higienie jamy ustnej, które w ostateczności prowadzą do utraty zęba. Braki w uzębieniu nie muszą być rozległe, aby doszło do atrofii. Specjaliści podkreślają, że utrata nawet jednego zęba pociąga za sobą zmiany w tkance kostnej szczęki. Brak zęba sprawia, że kość traci naturalne obciążenie, co inicjuje proces jej zanikania. Nie wykonuje ona żadnej pracy, a dla organizmu jest to sygnał, że nie jest potrzebne jej utrzymywanie.

Poza brakami zębowymi do zaniku kości szczęki może dojść w wyniku m.in.:

  • zapalenia przyzębia, które w ostateczności powoduje odsłanianie szyjek zębowych, rozchwianie i wypadanie zębów, zanik dziąseł, ubytek kości w okolicy korzeni zębów,

  • osteoporozy – to choroba metaboliczna, która charakteryzuje się spadkiem gęstości tkanki kostnej, czynnikami jej ryzyka są m.in.: podeszły wiek, menopauza, niedobory wapnia,

  • chorób nowotworowych, spośród których najczęściej rozwija się rak płaskonabłonkowy z błony śluzowej zatok,

  • używania nieprawidłowych uzupełnień protetycznych, które sprawiają, że siły żucia przenoszone są nie przez kość, a przez błonę śluzową. 

  • Przeczytaj, czym jest martwica kości i jakie mogą być jej konsekwencje.

Do jakiego lekarza się zgłosić?

Rozpoznawaniem i leczeniem zaniku kości zajmuje się ortopeda. To specjalista z zakresu chorób układu ruchu. Jednakże w przypadku zaniku kości szczęki konieczna będzie wizyta u stomatologa.

Jeśli chcesz mieć dostęp do lekarzy rozmaitych specjalizacji bez konieczności czekania w kolejkach, wybierz Polisę Zdrowie Welbi – prywatne ubezpieczenie zdrowotne dostarczane przez TU Zdrowie. Dzięki temu możesz uzyskać szybką poradę, omówić wyniki badań, otrzymać receptę i skierowanie na badania, jeśli lekarz uzna, że to niezbędne, itd. Diagnoza i leczenie zaniku kości wiąże się z koniecznością wykonania rozmaitych badań i częstych konsultacji. Zapewnij sobie wsparcie. Prywatna opieka medyczna, której ofertę zamówisz na Welbi, to m.in.:

  • nielimitowane wizyty u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej,

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym ortopeda),

  • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej,

  • wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

  • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – ponad 3500 placówek w 650 miastach Polski,

  • inne korzyści w zależności od pakietu.

Wypełnij formularz i porozmawiaj z konsultantem. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Rozpoznanie zaniku kości szczęki

Rozpoznanie zaniku kości w szczęce, jak w przypadku każdego innego schorzenia, rozpoczyna się od wywiadu medycznego. Następnie lekarz przechodzi do badania przedmiotowego – wewnątrzustnego badania stomatologicznego za pomocą lusterka i zgłębnika. Ocenia przede wszystkim stan zębów, twardych tkanek zębowych, dziąseł i błony śluzowej wewnątrz jamy ustnej, budowę i funkcję stawów skroniowo-żuchwowych. Nie mniej kluczowe w postawieniu diagnozy są badania obrazowe. Lekarz ocenia stan tkanki kostnej dzięki zdjęciom RTG i tomografii komputerowej.

Zanik kości szczękowej – leczenie 

Mimo że zanik kości szczęki to poważny problem, nowoczesna stomatologia jest w stanie skutecznie go rozwiązać. Podstawą jest leczenie choroby podstawowej, która zainicjowała proces zaniku kości. Dla przykładu w przypadku usunięcia zęba bardzo ważne jest uzupełnienie braku poprzez umieszczenie implantu lub metody protetyczne. Najlepsze rozwiązanie i dokładny plan leczenia stomatolog dopasowuje indywidualnie do pacjenta. Jeśli brakujący ząb zostanie uzupełniony za późno, konieczne będzie odtworzenie tkanki kostnej za pomocą specjalnych zabiegów chirurgicznych. 

Tzw. augmentację kości lekarz przeprowadza z wykorzystaniem kości pacjenta, pobranej z innej części jego ciała. Jeśli nie ma takiej możliwości, zabieg wykonać można przy użyciu materiałów kościozastępczych, ksenograftu, czyli przetworzonej kości pochodzenia zwierzęcego, czy kości homogennej, pochodzącej od innych dawców. Na wszczep kostny nakładane są syntetyczne błony zaporowe, które zmniejszają postęp zaniku kości, ochraniają regenerowane miejsce, zapobiegają wnikaniu tkanek miękkich do ubytku. 

Drugą metodą leczenia zaniku kości szczękowej jest podniesienie dna zatoki szczękowej. Zabieg ten przeprowadzany jest wyłącznie w przypadku zbyt małej ilości tkanki kostnej w szczęce górnej. Polega na wprowadzeniu materiału kostnego/kościozastępczego do zatoki szczękowej. Wykonany może być na dwa sposoby. Są to:

  • metoda zamknięta – poprzez dostęp do zatoki od strony ubytku po zębie, stosowana przy zaniku do 3 mm,

  • metoda otwarta – poprzez dostęp do zatoki od strony przedsionka jamy ustnej, stosowana przy większych ubytkach kości, wymaga wykonania małego otworu w bocznej ścianie zatoki, przez który umieszcza się materiał kostny/kościozastępczy, na koniec otwór w zatoce zamyka się specjalną membraną kolagenową.

  • Dowiedz się, czym jest dystonia i na czym polega jej leczenie.

Źródła
  1. M. Dominiak, T. Gedrange, J. Zapała, Podstawy chirurgii stomatologicznej, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2013.
  2. F. Khoury, Zabiegi augmentacyjne w implantologii, Kwintesencja, Warszawa 2011.
  3. L. Kryst, Chirurgia szczękowo-twarzowa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  4. A. Wituła, D. Gola, Podniesienie dna zatoki szczękowej z jednoczasowym rozszczepieniem wyrostka zębodołowego w zaniku kości szczęki, „Twój Przegląd Stomatologiczny” 2017, nr 7–8, s. 21–26.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
niedobory-wapnia-jakie-sa-typowe-objawy-i-skutki
Odżywianie
2 min.
Niedobory wapnia - jakie są typowe objawy i skutki?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.