account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieOdchudzanie 2 min.

Sposoby na płaski brzuch. Jak schudnąć z brzucha? Dieta i ćwiczenia.

Marta Skrzypek29.10.2021Aktualizacja: 04.10.2022

Chcesz pozbyć się boczków i zredukować ilość tkanki tłuszczowej wokół talii? Zastanawiasz się, jak schudnąć z brzucha? Czy jest to w ogóle możliwe? Przychodzimy z odpowiedzią! Najlepszym sposobem jest zmiana nawyków żywieniowych oraz ćwiczenia wspomagające spalanie tłuszczu.


jak-schudnac-z-brzucha-co-jesc-jak-cwiczyc
pexels.com

Polecane

zupa-kapusciana-na-odchudzanie-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Zupa kapuściana na odchudzanie. Jakie daje efekty?
27.07.2021
brzuch-piwny-jak-sie-go-pozbyc-jakie-cwiczenia-wybrac
Odżywianie
1 min.
Brzuch piwny - jak się go pozbyć? Jakie ćwiczenia wybrać?
28.10.2021
sok-z-marchwi-jakie-ma-właściwości-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Sok z marchwi ‒ właściwości zdrowotne i sprawdzone przepisy
27.05.2022
slodycze-bez-cukru-jak-wykorzystac-stewie-i-erytrol
Odżywianie
1 min.
Jak wykorzystać stewię i erytrol do zrobienia pysznych słodyczy bez cukru?
25.05.2022
Spis treści
  1. Skąd się bierze tłuszcz trzewny?
  2. Jak schudnąć z brzucha? Co jeść?
  3. Jak ćwiczyć, żeby schudnąć z brzucha?

Skąd się bierze tłuszcz trzewny?

Tłuszcz trzewny to tłuszcz, który osadza się wokół talii i narządów wewnętrznych. Jest nie tylko nieestetyczny, lecz także bywa bardzo niebezpieczny. Zwiększa ryzyko wystąpienia chorób i zaburzeń metabolicznych, takich jak nadciśnienie lub cukrzyca. Poza tym tkanka wokół brzucha znajduje się w dość bliskim sąsiedztwie serca, a więc tłuszcz trzewny bywa niebezpieczny również dla tego narządu.

Skąd bierze się oponka na brzuchu? Pamiętaj, że tłuszcz na brzuchu to zazwyczaj efekt złych nawyków żywieniowych. Aby poprawić wygląd talii, należy ograniczyć lub wyeliminować żywność wysokoprzetworzoną:

  • kolorowe, słodzone napoje,

  • słodycze,

  • słone przekąski (chipsy, paluszki, krakersy),

  • przetwory mięsne kiepskiej jakości (szynki, parówki, pasztety, kiełbasy),

  • dania instant (zupki w proszku, makarony z sosem, purée ziemniaczane),

  • fast foody (pizza, hamburgery, nuggetsy),

  • produkty pszenne o wysokim indeksie glikemicznym (biały ryż, pieczywo pszenne, biały makaron).

Pamiętaj, że nie każda żywność przetworzona jest szkodliwa.Część produktów ma bardzo dobry skład i wysoką wartość odżywczą. Przykładem mogą być: mrożone owoce i warzywa, rybne konserwy, masło orzechowe lub warzywa w puszce. Najważniejsze, aby czytać skład i kierować się zdrowym rozsądkiem.

Jak schudnąć z brzucha? Co jeść?

Najskuteczniejszym sposobem w walce z oponką jest zdrowa dieta i pilnowanie swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. To znaczy, że nie możesz jeść intuicyjnie, ponieważ podaż spożywanych przez Ciebie kalorii ma duże znaczenie w procesie redukcji tkanki tłuszczowej, regeneracji oraz poprawy wydolności fizycznej. Twój dzienny wydatek energetyczny składa się z kalorii niezbędnych do podstawowej przemiany materii, które chronią organizm przed doprowadzeniem się do stanu niedożywienia. Aby utrzymać wagę i piękną talię, należy utrzymywać swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne na poziomie zero. Jeżeli chcesz schudnąć, Twoja podaż powinna być delikatnie ujemna – około 15%. Jeśli nie potrafisz obliczyć, ile kalorii spożywać, najlepiej kup sobie wagę kuchenną i pobierz aplikację na telefon, która Ci w tym pomoże, lub udaj się do dietetyka.

No dobrze, ale co należy jeść? Dieta na płaski brzuch powinna zawierać głównie produkty niskokaloryczne. Do każdego posiłku zaleca się spożywanie dużych ilości warzyw, takich jak: pomidory, ogórki, pieczarki, cukinia, papryka. Należy unikać warzyw wzdymających, na przykład cebuli, kukurydzy, grochu. Poza tym warto spożywać dużo błonnika, który reguluje pracę jelit. Odchudzić brzuch można również, stosując odpowiednie przyprawy w kuchni. Cynamon, kardamon i imbir naturalnie usuwają toksyny z organizmu, regulują poziom cukru we krwi i przyspieszają pracę jelit. Warto do jadłospisu dodać zdrowe produkty, takie jak: chude mięso, jajka, ryby, nasiona oraz zdrowe tłuszcze (olej lniany, oliwa z oliwek). Pomocne będą również koktajle odchudzające, które zawierają dużo błonnika i dają uczucie sytości na dłużej.

Skoro już wiesz co jeść, aby mieć piękny i płaski brzuch, co zatem należy pić? Podstawą w zdrowej diecie jest regularne picie wody. Dbając codziennie o odpowiednie nawodnienie, przyspieszasz metabolizm i oczyszczasz organizm z toksyn. W bonusie dostajesz pięknie nawilżoną skórę. Jeżeli nie lubisz pić samej wody, wystarczy, że dodasz kawałek cytryny, mięty lub ogórka. Dodatkowo dietetycy polecają picie ziół wspomagających odchudzanie, np. skrzypu polnego, mniszka lekarskiego lub mięty pieprzowej.

Jak ćwiczyć, żeby schudnąć z brzucha?

Podstawą w walce z tłuszczem wokół brzucha jest zdrowa, zbilansowana dieta. Dietetycy i lekarze zaznaczają, że zdrowe nawyki żywieniowe to 70% sukcesu, a ćwiczenia stanowią uzupełnienie walki o piękną talię. Ponadto, wbrew powszechnym opiniom, nie ma ćwiczeń, które będą spalać wyłącznie tkankę tłuszczową na brzuchu. W związku z tym wykonywanie ćwiczeń wyłącznie na brzuch zupełnie mija się z celem i grozi kontuzją. Należy trenować całe ciało. Najlepszymi ćwiczeniami na spalanie tkanki tłuszczowej, w tym tej z brzucha, są ćwiczenia aerobowe i interwały.

Przykłady ćwiczeń spalających tłuszcz:

  • bieganie,

  • pływanie,

  • jazda na rowerze,

  • szybki marsz,

  • trening obwodowy,

  • tabata, czyli trening interwałowy.

Aby mieć pięknie zarysowane mięśnie, po każdym treningu warto dodać ćwiczenia, które wzmocnią brzuch. Zalicza się do nich słynne brzuszki, deskę, przyciąganie kolan lub wykroki. Pamiętaj jednak, że Twój sukces zależy w głównej mierze od zdrowej, zbilansowanej diety. Ćwiczenia mają jedynie wspomóc proces redukcji tkanki tłuszczowej oraz wzmocnić i ujędrnić ciało.

Jeżeli walczysz o piękny, płaski brzuch już długo, a nadal nie zauważasz efektów, warto udać się do dietetyka, który zleci wykonanie odpowiednich badań. Na ich podstawie specjalista ułoży Ci jadłospis oraz doradzi, jak możesz zwiększyć swoje szanse na szczupłą talię.

Źródła
  1. M. Nosek, Otyłość brzuszna, Wydawnictwo M, Kraków, 2020.
  2. A. Lewandowska, Płaski brzuch. Dieta i ćwiczenia, Wydawnictwo RM, Warszawa, 2020.
  3. M. Grillpalzer, Spalacze tłuszczu. Jak najłatwiej pozbyć się nadwagi, Wydawnictwo Jedność, Kielce, 2017.
Author Marta Skrzypek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.