account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.

Jak szybko zasnąć? Domowe sposoby walki z bezsennością. Konsekwencje braku snu

Olga Dąbska19.05.2021Aktualizacja: 22.10.2023

„Jak szybciej zasnąć?” to pytanie, na które odpowiedzi szuka wiele osób. Stres, nadmiar obowiązków, zabieganie sprawiają, że masz problemy ze snem. Z pewnością nie pomoże ci na nie liczenie baranów. Sięgnij po ziołowe herbaty, odprężające olejki eteryczne oraz zadbaj o dietę.


Niedobór snu jest bardzo szkodliwy dla organizmu. Regeneracyjny sen stanowi jeden z kluczowych filarów zdrowia psychicznego i fizycznego. Wśród sposobów na to, jak szybciej zasnąć, szczególne miejsce zajmuje właściwa higiena snu. W pierwszej kolejności stwórz zatem odpowiednie warunki do zasypiania. Pomocne mogą się okazać poniższe rady.

jak-szybko-zasnac-domowe-sposoby-na-bezsennosc
shutterstock.com

Polecane

depresja-lekowa-jakie-sa-objawy-jak-z-nia-walczyc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Depresja lękowa - jakie są objawy? Jak z nią walczyć?
31.10.2021
natrectwo-co-to-jest-jak-sobie-radzic-jak-leczyc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jak zdiagnozować natręctwo myśli? Czy istnieją metody leczenia?
19.05.2021
agresja-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
2 min.
Agresja - jakie są rodzaje? Jak ją rozpoznać?
27.07.2021
melisa-na-sen-czy-pomaga-na-bezsennosc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Melisa na bezsenność i inne dolegliwości
17.09.2021
Spis treści
  1. Jak zasnąć? Sposoby na bezsenność
  2. Jak spokojnie zasnąć? Higiena snu to podstawa
  3. Jak zasnąć szybciej? Postaw na zioła
  4. Konsekwencje bezsenności

Jak zasnąć? Sposoby na bezsenność

Nieprzespana noc od czasu do czasu zdarza się każdemu. Trwające maksymalnie kilka dni problemy ze snem to bezsenność przygodna, zwana też sporadyczną. W przypadku występowania w tygodniu 3–4 tzw. białych nocy przez co najmniej 3 tygodnie z rzędu mówi się o bezsenności przewlekłej. Stan ten wymaga specjalistycznego leczenia, dlatego jeśli cierpisz na długotrwałe problemy ze snem, powinieneś udać się po pomoc do lekarza. Sporadyczne trudności można spróbować zwalczać domowymi sposobami. Sprawdź, co zrobić, gdy nie można zasnąć.

Jak zasnąć szybciej? Okazuje się, że warto wypić przed snem sok wiśniowy. Nie dość, że skróci czas zasypiania, to dodatkowo wydłuży sen oraz sprawi, że będzie on głębszy i bardziej efektywny. W jaki sposób? Sok wiśniowy przyczynia się do zwiększenia poziomu melatoniny, czyli hormonu koordynującego pracę zegara biologicznego i regulującego rytmy dobowe.

Zadbaj o powietrze w sypialni. Przed snem należy porządnie wywietrzyć pomieszczenie. Zaśnięciu sprzyjają niektóre aromaty. Olejek lawendowy, pomarańczowy czy z paczuli łagodzą napięcia, przynoszą ulgę w stresie, wspomagają dobry sen. Inne o podobnym działaniu to olejek rozmarynowy, z bergamotki, dzikiej róży, drzewa sandałowego. Aromaterapia nimi zapewnia wyciszenie, uspokojenie i relaks.

Jak spokojnie zasnąć? Higiena snu to podstawa

Wieczorem warto zapewnić sobie odpowiednie warunki do snu. Zadbaj o wygodny materac i przyjemną pościel. Łóżko ma zachęcać do położenia się w nim. Kluczowa jest temperatura panująca w pomieszczeniu. Najlepiej, aby wynosiła 18–21 stopni Celsjusza. Ważne, abyś nie kładł się spać z pełnym żołądkiem. Ostatni posiłek powinieneś spożyć około 2–3 godzin przed pójściem spać. Wskazana jest lekka kolacja. Tłuste, smażone potrawy sprawią, że będziesz się czuł ociężały, a twój żołądek będzie zmuszony do intensywnej pracy.

Zadbaj o ruch. Wykonane przed snem ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do jego poprawy. Regularnie podejmowane, wydłużają fazę snu głębokiego. Nie zapomnij o ograniczeniu oddziaływania tzw. niebieskiego światła. Emitują je m.in. laptopy i telefony komórkowe. Światło to działa na organizm dezorientująco. Jest dla mózgu sygnałem informującym o początku dnia. Może doprowadzić do zaburzeń w wydzielaniu melatoniny i utrudnić zasypianie.

Zamiast kłaść się ze smartfonem w ręce, postaw na ciekawą książkę lub relaksującą muzykę. Zrezygnuj przed snem z oglądania trzymających w napięciu filmów czy prowadzenia trudnych rozmów. Ważne jest zasypianie i budzenie się o podobnych porach. To sprzyja wyregulowaniu snu. W odprężeniu się przed snem, a tym samym w szybszym zaśnięciu, pomoże ciepła kąpiel.

Jak zasnąć szybciej? Postaw na zioła

Gdy nie można zasnąć, z pomocą przychodzą zioła. Najbardziej znana spośród nich jest bez wątpienia melisa. Wykazuje działanie uspokajające, rozluźniające mięśnie, rozkurczające, relaksujące. Obniża stany lękowe i redukuje uczucie niepokoju. Wszystko to sprawia, że zażyta przed snem, zmniejsza kłopoty z zaśnięciem. Na bezsenność możesz też sięgnąć po kozłek lekarski, powszechnie zwany walerianą. Ze swoich właściwości nasennych słyną też chmiel i lawenda. Znane od stuleci remedium nasenne stanowi męczennica, która zdecydowanie częściej kojarzona jest z łacińskiej nazwy – passiflora. Wymienione zioła nie tylko pozwolą szybciej zasnąć, ale i pomogą przy nadmiernej pobudliwości nerwowej. Najczęściej stosowane są w formie herbatek. Nierzadko spotkasz je też w składzie ziołowych tabletek na sen i olejków eterycznych.

Konsekwencje bezsenności

Sen jest bardzo ważny dla zdrowia. Powinieneś przeznaczać na niego około 8 godzin dziennie. W ten sposób zapewnisz organizmowi odpoczynek i regenerację. Sen jest podstawą normalnego funkcjonowania. Jego niedobory wiążą się z wieloma przykrymi konsekwencjami. Brak snu odpowiada za pogorszenie ogólnego samopoczucia oraz spadek sił i energii do działania. Sprawia, że stajesz się niespokojny, nerwowy, masz problemy z koncentracją, pamięcią, uwagą. Kiedy kłopoty ze snem utrzymują się dłużej, ich skutki przybierają na sile i prowadzą m.in. do spadku odporności organizmu, zaburzeń hormonalnych, zaburzeń metabolicznych, rozwoju chorób serca, stanów depresyjnych, trudności w ocenie sytuacji, co może przyczynić się do podejmowania ryzykownych działań. Brak snu zaostrza też przebieg istniejących chorób, w tym m.in. cukrzycy, stanów zapalnych jelit i choroby Leśniowskiego-Crohna. Dlatego ważne jest, abyś wiedział, jak łatwo zasnąć i co robić, by dobrze się wyspać.

Źródła
    Author Olga Dąbska picture

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

    Najchętniej czytane

    jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
    Zdrowie psychiczne
    1 min.
    Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
    14.05.2021
    autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
    Zdrowie psychiczne
    1 min.
    Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
    28.07.2022
    egoizm-a-egocentryzm-jak-je-rozroznic-co-warto-wiedziec
    Zdrowie psychiczne
    1 min.
    Egoizm a egocentryzm - jak je rozróżnić? Co warto wiedzieć?
    27.07.2021
    czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
    Zdrowie psychiczne
    1 min.
    Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
    03.06.2022
    Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
    nadmanganian-potasu-w-kapieli-jakie-ma-dzialanie-zdrowotne
    Fitness
    2 min.
    Nadmanganian potasu w kąpieli - jakie ma działanie zdrowotne?
    30.07.2021
    Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
    Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
    Pakiety medyczne
    Konsultacja lekarska online
    Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
    arrow-link
    Zobacz więcej

    Kim jesteśmy

    Artykuły o zdrowiu

    ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
    Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

    © 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

    Social media

    • facebook logo
    • instagram logo

    Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.