Jak wygląda czop śluzowy? Jaką funkcję pełni podczas ciąży?
Czop śluzowy to bardzo gęsta wydzielina, która znajduje się w kanale szyjki macicy kobiet ciężarnych. Stanowi on naturalną ochronę jamy macicy przed przenikaniem drobnoustrojów, które mogłyby zaszkodzić życiu i zdrowiu dziecka. Organizm kobiety wydala go na krótko – kilka dni, a czasem nawet kilka tygodni – przed rozpoczęciem akcji porodowej. Sprawdź, jak wygląda czop śluzowy i co jeszcze warto o nim wiedzieć.
Czop śluzowy – co to takiego i jaka jest jego funkcja?
Czop śluzowy, znany także jako czop Kristlellera, to naturalne zjawisko fizjologiczne, dotyczące kobiet ciężarnych, które zostało opisane w medycznych publikacjach już w XIX stuleciu. Gęsty, galaretowaty śluz na początku ciąży – powstały pod wpływem zwiększonej produkcji progesteronu i estrogenów – zbiera się w kanale szyjki macicy. Warstwa tego śluzu jest tak gęsta, że z czasem zaczyna przypominać czop lub korek.
Czop śluzowy pełni przede wszystkim funkcję ochronną, a jego główny zadaniem jest stworzenie naturalnej bariery dla bakterii i innych drobnoustrojów, które mogłyby przeniknąć do macicy ze środowiska zewnętrznego i poważnie zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. Jest to zjawisko całkowicie naturalne, dotyczące wszystkich kobiet w ciąży, które są szczególnie podatne na różnego rodzaju infekcje intymne. Trzeba pamiętać, że zakażenia bakteryjne w tym okresie – a im często towarzyszą zielone upławy oraz intensywny świąd – bardzo negatywnie wpływają na rozwój płodu. Może zdarzyć się tak, że w czasie ciąży część czopu śluzowego odpadnie. Nie należy jednak panikować, ponieważ powstająca w dużej ilości wydzielina z pochwy szybko uzupełni braki.
Jak wygląda czop śluzowy?
Wiele kobiet zastanawia się, jak wygląda czop śluzowy. Znajduje się on w kanale szyjki macicy, dlatego przez większość ciąży nie można go zobaczyć. Jest to bardzo gęsta, wręcz zbita, masa wydzieliny pochwowej. Czop śluzowy wyglądem przypomina korek. Wiele kobiet dowiaduje się o jego istnieniu na krótko przed rozpoczęciem się akcji porodowej, kiedy organizm zaczyna wydalać dużą ilość śluzu podbarwionego krwią. Trzeba pamiętać, że organizm nie wydala czopu śluzowego w takiej postaci, w jakiej znajduje się on wewnątrz szyjki macicy. Przyszła mama raczej nie zobaczy charakterystycznego „korka”, ale zaobserwuje u siebie bardzo dużą ilość gęstej wydzieliny.
Czop śluzowy a śluz w ciąży – czym się różnią?
Wydzielina z pochwy podczas ciąży i czop śluzowy to nie są pojęcia tożsame. Śluz w ciąży jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Występuje przez cały okres ciąży – w pierwszym trymestrze jest bardzo gęsty, lepki i najczęściej mlecznobiały, a na dalszym etapie jego barwa może zmienić się na jasnożółtą. Wyglądem przypomina on wydzielinę, którą kobieta prawdopodobnie obserwowała na bieliźnie lub wkładce higienicznej w czasie owulacji (dni płodnych), jednak w okresie ciąży jej ilość znacznie się zwiększa. W prawidłowej postaci śluz pozostaje bezwonny i nie towarzyszą mu żadne dodatkowe dolegliwości, takie jak świąd czy pieczenie. Zielony śluz lub intensywne żółte upławy mogą świadczyć o infekcji intymnej, która stanowi poważne zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Dlatego ginekolodzy zalecają uważną obserwację konsystencji, zapachu oraz koloru śluzu w ciąży.
Czop śluzowy powstaje w wyniku gromadzenia się gęstej wydzieliny, którą organizm ciężarnej kobiety produkuje pod wpływem hormonów ciążowych. Podczas gdy ciążowy śluz jest na bieżąco wydalany, czop pozostaje w kanale szyjki macicy aż do końca trzeciego trymestru, kiedy organizm przygotowuje się do rozwiązania. Czop i śluz różnią się pod względem konsystencji i gęstości, jednak pełnią taką samą funkcję – ochraniają rozwijające się dziecko przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów.
Odejście czopu śluzowego – kiedy następuje i o czym świadczy?
Odejście czopu śluzowego następuje w wyniku skracania się i rozwierania się szyjki macicy, która w ten sposób przygotowuje się do porodu. W ostatnim miesiącu ciąży przyszła mama może zaobserwować zwiększoną ilość gęstego śluzu, lekko podbarwionego krwią, co wskazuje na to, że organizm zaczął już wydalać czop i powoli przygotowuje się do porodu. Nie należy jednak jechać na izbę przyjęć – od tego momentu do rozpoczęcia akcji porodowej może upłynąć kilka dni, a nawet kilka tygodni. Najważniejszym sygnałem świadczącym o zbliżającym się porodzie są regularne skurcze.
Lekko różowa wydzielina towarzysząca odejściu czopu śluzowego to zjawisko fizjologiczne, jednak bardziej intensywne krwawienie powinno niepokoić. Może świadczyć o powikłaniach, takich jak odklejenie się łożyska, które bezpośrednio zagraża zdrowiu dziecka i przyszłej mamy. W takiej sytuacji nie należy czekać na rozpoczęcie się akcji porodowej, ale trzeba natychmiast udać się na izbę przyjęć.
- H. Baston, Podstawy położnictwa, Najważniejsze zagadnienia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Wrocław 2011.
- G. Bręborowicz, Położnictwo, t. 1, Fizjologia ciąży, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2012.
- H. Murkoff i in., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2015.
- P. Sarti i in., Ciąża, poród, macierzyństwo. Kompletny poradnik od poczęcia do szóstego roku życia dziecka, Wydawnictwo Rea, Kolonia Lesznowola 2012.
- S. William i in., Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.