Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Język włochaty – przyczyny i leczenie zmiany

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian14.06.2023Aktualizacja: 14.06.2023

Język włochaty to charakterystyczna zmiana kliniczna, w której środkową powierzchnię języka zaczynają pokrywać nitkowate brodawki przypominające włoski. Zmiana powstaje zwykle na skutek błędów higieny jamy ustnej, palenia tytoniu, nadużywania alkoholu. W niektórych przypadkach język włochaty może przebiegać wraz z zakażeniem grzybami Candida.


jak-wyglada-jezyk-wlochaty-o-czym-swiadczy
Pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Język włochaty – charakterystyka
  2. Język włochaty – możliwe przyczyny 
  3. Objawy języka włochatego
  4. Język włochaty – profilaktyka

Język włochaty – charakterystyka

Wygląd języka jest cennym źródłem informacji na temat zdrowia. Wszelkie pojawiające się na nim zmiany mogą świadczyć o rozwoju zaburzeń miejscowych lub ogólnych. Stan narządu może zmieniać się pod wpływem chorób krwi, skóry, przewodu pokarmowego, niedoborów witamin i mikroelementów, chorób ogólnoustrojowych, alergii. Jedną ze zmian klinicznych, która wpływa na zmianę wyglądu narządu, jest tzw. język włochaty.

To stan, w którym na powierzchni w środkowej części języka w wyniku namnożenia warstw kreatyny pojawiają się wydłużone brodawki nitkowate, przypominające włosy. Mają one zabarwienie żółto-brązowe, czarne, zielone lub białe i są ułożone w kształt trójkątny lub owalny. Wpływ na zabarwienie brodawek mają aktywność drobnoustrojów, a także najczęściej spożywane pokarmy. Ciemne zabarwienie brodawek może wynikać z nadużywania alkoholu, palenia papierosów i przyjmowania niektórych leków (antybiotyków, środków przeciwpsychotycznych). Brodawki nie złuszczają się, a namnażają, osiągając nawet 18 mm długości i 2 mm szerokości. Czubek i powierzchnie boczne języka pozostają niezmienione, zachowując zdrowy kolor i strukturę narządu.

Język włochaty – możliwe przyczyny 

Przyczyn języka włochatego jest wiele. Zmiana najczęściej powstaje jako skutek braku lub nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Szczególnie narażone na język włochaty są osoby starsze i bezzębne. Język włochaty obserwowany jest często u osób nadużywających alkoholu, nadmiernie stosujących utleniające płukanki do ust i przyjmujących długotrwale niektóre leki (np. penicylinę, doksycyklinę, neomycynę, niektóre leki przeciwdepresyjne). Język włochaty powstaje też jako objaw niektórych chorób neurologicznych. Dolegliwość jest częstą przypadłością osób palących papierosy i w tej grupie dotyka 33% kobiet i aż 58% mężczyzn [1]. Zawarte w papierosach substancje smoliste i tytoń wpływają na nabłonek jamy ustnej, sprzyjając rozwojowi zmian patologicznych, w tym namnażaniu się grzybów. Źle oczyszczany język i wzmożona aktywność patogenów prowadzi do przewlekłej i rozległej kolonizacji grzybów, które zmieniając pH jamy ustnej, predysponują do rozwoju włochatości. Do powstania języka włochatego predysponują również: zakażenie wirusem HIV, nowotwory złośliwe w zaawansowanym stadium, porażenie nerwu trójdzielnego, kserostomia (suchość w jamie ustnej). 

Objawy języka włochatego

Charakterystycznym i głównym objawem pozwalającym na łatwą diagnozę włochatego języka jest wygląd narządu. Stan ten najczęściej przebiega bez żadnych dodatkowych dolegliwości. Czasami, szczególnie w przypadku bardzo długich brodawek, występuje miejscowy dyskomfort w postaci uczucia ciała obcego na języku i nudności. Zaawansowana zmiana na języku u niektórych powoduje czasami zaburzenia smaku i nieprzyjemny zapach z ust. 

Język włochaty – profilaktyka

Profilaktyka języka włochatego jest prosta i polega przede wszystkim na nabyciu nawyku regularnej i dokładnej higieny jamy ustnej. Osoby mające problem z prawidłowym oczyszczaniem powierzchni języka i zębów powinny zasięgnąć instruktażu stomatologa, jak dbać o zęby.

Problemu języka włochatego można uniknąć, przestrzegając kilku zaleceń:

  1. Należy pamiętać o codziennym szczotkowaniu zębów i oczyszczaniu języka z wszelkich osadów. Warto wiedzieć, że gromadzące się na języku zanieczyszczenia nie tylko mogą skutkować powstaniem języka włochatego, ale przede wszystkim zagrażają zdrowiu zębów i dziąseł. Język jest miejscem bytowania mnóstwa chorobotwórczych bakterii, które m.in. sprzyjają rozwojowi próchnicy, stanów zapalnych dziąseł, a nawet chorób ogólnoustrojowych.

  2. Do usunięcia nieczystości z języka można użyć zarówno zwykłej szczoteczki do zębów, jak i skrobaczki. Język należy czyścić przynajmniej raz dziennie, usuwając zalegający na jego powierzchni osad.

  3. Po czynnościach szczotkowania należy pamiętać o płukaniu ust. 

  4. Nie należy zapominać o regularnej irygacji przestrzeni międzyzębowych, w których zbierają się osad i bakterie, m.in. migrujące z języka. 

W przypadku zaawansowanej narośli z objawami pieczenia zalecane jest wykonanie wymazu pod kątem wykrycia infekcji Candida. Symptomem świadczącym o zakażeniu jest również cuchnący oddech i kwaśny posmak w ustach. Jeśli badanie potwierdzi obecność patogenu, konieczne będzie podjęcie antybiotykoterapii.

Jeśli zauważasz u siebie opisane objawy, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym.

Źródła
  1. E. Michalak, A. Halko-Gąsior, Wpływ tytoniu na stan jamy ustnej – na podstawie piśmiennictwa, „Family Medicine & Primary Care Review ”, 2013, 15(3), s. 405–407.
  2. P. Zalewska, M. Radwan-Oczko, Zmiany fizjologiczne i patologiczne na języku – rola czynników endo- i egzogennych, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”, 2021, 27(4), s. 407–413.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.