Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Pokrzywka – jak wygląda? Objawy, przyczyny i leczenie pokrzywki

lek. Agnieszka Żędzian21.09.2023Aktualizacja: 21.09.2023

Pokrzywka, czyli charakterystyczne swędzące zmiany skórne, którym często towarzyszy obrzęk, występuje dość często – w ciągu całego życia przynajmniej jednorazowego epizodu pokrzywki doświadcza ok. 15–25% osób. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny pojawienia się wykwitów na skórze, jak one wyglądają oraz co zrobić w przypadku ich wystąpienia.


jak-wyglada-pokrzywka
Adobe Stock

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Pokrzywka – co to za schorzenie? Jakie są jej objawy?
  2. Jakie są rodzaje pokrzywki u dorosłych?
  3. Pokrzywka ostra
  4. Pokrzywka przewlekła
  5. Diagnostyka i metody leczenia pokrzywki

Pokrzywka – co to za schorzenie? Jakie są jej objawy?

Pokrzywka jest często występującą chorobą zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Na bazie dostępnych danych szacuje się, iż u 15–25% osób na świecie w ciągu całego życia pokrzywka pojawia się przynajmniej raz. Zmiany skórne w jej przebiegu są bardzo charakterystyczne – w krótkim okresie pojawiają się jasne bąble otoczone rumieniem, którym towarzyszy silny świąd. Mogą mieć różną średnicę (od kilku milimetrów do kilku centymetrów) i kształt. Zmiany często ustępują samoistnie w ciągu doby, nie pozostawiając po sobie śladu. U około 40% pacjentów z pokrzywką obserwuje się jednocześnie obrzęk tkanki podskórnej (tzw. obrzęk naczynioruchowy). Warto wiedzieć, że pokrzywka nie jest chorobą zakaźną, nie można się nią więc zarazić od osoby chorej. Do czynników ryzyka wystąpienia pokrzywki należą m.in.choroby alergiczne u pacjenta lub członków jego rodziny i obecność chorób autoimmunologicznych, m.in. reumatoidalnego zapalenia stawów czy choroby Hashimoto.

Mechanizm powstawania pokrzywki u dzieci i dorosłych jest jednakowy. Zmiany skórne są konsekwencją degranulacji komórek tucznych (mastocytów), czyli uwolnienia ze znajdujących się w ich wnętrzu ziarnistości substancji powodujących rozszerzenie naczyń krwionośnych, obrzęk tkanki podskórnej i wystąpienie świądu. Do najważniejszych z nich zaliczamy: histaminę, tryptazę, leukotrieny i cytokiny. Mastocyty występują w tkance łącznej skóry całego ciała, dlatego bąble pokrzywkowe mogą pojawić się w każdej okolicy.

Jakie są rodzaje pokrzywki u dorosłych?

Ze względu na czas występowania zmian skórnych w przebiegu pokrzywki wyróżnia się pokrzywkę ostrą i przewlekłą.

Pokrzywka ostra

Jest rozpoznawana u osób, u których zmiany skórne utrzymują się krócej niż 6 tygodni. Najczęściej jest wywoływana lekami (w szczególności antybiotykami, opioidami i niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi), pokarmami (spożyciem np. mleka, jaj, orzechów czy ryb), infekcjami wirusowymi i chorobami pasożytniczymi, stresem lub kontaktem z alergenem (np. lateksem). U połowy pacjentów nie udaje się ustalić przyczyny występowania pokrzywki ostrej – rozpoznaje się wówczas pokrzywkę idiopatyczną.

Pokrzywka przewlekła

Występuje ona ciągle lub nawraca dłużej niż przez 6 tygodni. Może występować spontanicznie lub być indukowana różnymi czynnikami – światłem słonecznym (pokrzywka słoneczna), skrajnymi temperaturami, wibracjami, uszkodzeniem naskórka (pokrzywka dermograficzna), a nawet stresem, wysiłkiem fizycznym czy spożyciem pokarmu (pokrzywka cholinergiczna). Prawdopodobnie na jej pojawienie się mają również wpływ choroby autoimmunologiczne oraz przewlekłe zakażenia, m.in. wirusami zapalenia wątroby, EBV, a nawet bakterią Helicobacter pylori.

Przewlekła pokrzywka występuje najczęściej u osób dorosłych między 20. a 40. rokiem życia, nieco częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Diagnostyka i metody leczenia pokrzywki

Jeśli podejrzewasz u siebie pokrzywkę, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym. Niezależnie od tego, czy lekarz podejrzewa pokrzywkę stresową, wirusową czy inną, diagnostyka wygląda zawsze tak samo i opiera się na szczegółowym wywiadzie z pacjentem oraz badaniu oceniającym aktualny stan zdrowia. Obecność typowych zmian skórnych wystarczy do postawienia rozpoznania i włączenia leczenia. Zwykle nie ma potrzeby wykonywania badań laboratoryjnych i testów alergicznych.

Leczenie pokrzywki polega zarówno na wdrożeniu działań profilaktycznych (unikaniu czynnika będącego przyczyną pojawiania się zmian skórnych), jak i na terapii farmakologicznej. Profilaktyka ma niestety ograniczone zastosowanie w przypadku niektórych rodzajów pokrzywek, kiedy nie sposób unikać czynników za nie odpowiedzialnych (np. ciepła czy zimna). Można jednak zmniejszyć ryzyko pokrzywki polekowej, pokarmowej czy słonecznej (poprzez stosowanie środków ochrony przed słońcem – kremów z filtrem, odzieży zakrywającej ciało i czapki).

Do najczęściej stosowanych w pokrzywce leków należą leki przeciwhistaminowe drugiej generacji w wysokich dawkach (m.in. loratydyna i cetyryzyna), a w ciężkich przypadkach glikokortykosteroidy. U osób dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia można również zastosować nowoczesne leczenie biologiczne, w trakcie którego podaje się omalizumab. Rzadko konieczne jest włączenie u pacjenta leczenia immunosupresyjnego, zwykle cyklosporyny.

Przeczytaj także: https://www.welbi.pl/domowe-sposoby-na-wysypke-po-antybiotyku/.

Źródła
  1. Kanani A., Betschel S., Warrington R., Urticaria and angioedema, “Allergy, Asthma & Clinical Immunology”, 2018, dostęp online: maj 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6157046/.
  2. Kolkhir P. i in., Urticaria, “Nature Reviews Disease Primers”, 2022, dostęp online: maj 2023, https://www.nature.com/articles/s41572-022-00389-z.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.