Jak wygląda teleporada u psychiatry?
Teleporada u psychiatry nie różni się bardzo od wizyty stacjonarnej. Jej zdecydowaną zaletą jest to, że odbywa się w domowym zaciszu. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby pojechać do gabinetu lekarskiego lub czas oczekiwania jest zbyt długi, e-wizyta to idealne rozwiązanie. O tym, jak należy się przygotować i z czym można zgłosić się do psychiatry, przeczytasz w dalszej części artykułu.
Polecane
Jak przygotować się do e-wizyty u psychiatry?
Zazwyczaj pierwsza wizyta u psychiatry wiąże się z pewnym stresem, w szczególności gdy odbywa się w gabinecie. Większość osób nie czuje się zbyt komfortowo opowiadając o swoich problemach i lękach, a poradnie psychologiczne mogą potęgować uczucie dyskomfortu. Alternatywą jest konsultacja lekarska online. Mimo tego, że ten rodzaj wizyty nie różni się za bardzo od tej tradycyjnej, również wymaga właściwego przygotowania.
Przed teleporadą z psychiatrą musisz przede wszystkim znaleźć ustronne miejsce – zadbaj, aby pozostali domownicy nie przeszkadzali ci w rozmowie. Ciężko ci rozmawiać o swoich problemach? Spisz je na kartce. Szczególnie jeśli stres powoduje u ciebie nasilenie objawów, np. wyzwala stany lękowe.
Przygotuj także dokumentację medyczną – jeśli taką posiadasz. Przede wszystkim miej przy sobie wypisy ze szpitala, wyniki ostatnich badań, a także przygotuj listę leków, które przyjmujesz, wraz z dawkowaniem. Psychiatra jest lekarzem, więc wszystkie te informacje mogą się okazać przydatne, jeśli stwierdzi, że wymagasz leczenia farmakologicznego.
Z czym warto zgłosić się do psychiatry online?
Do psychiatry warto zwrócić się po pomoc, jeśli odczuwasz takie objawy jak:
smutek i przygnębienie, które utrzymują się przez dłuższy czas,
doświadczasz ataków paniki i/lub stanów lękowych,
twój nastrój bardzo często się zmienia (bez wyraźnej przyczyny),
odczuwasz ciągłe zmęczenie i napięcie,
cierpisz na bezsenność,
masz halucynacje,
izolujesz się od innych osób.
Wszystkie symptomy, które pojawiły się w ostatnim czasie i znacząco wpływają na pogorszenie twojego samopoczucia, możesz zgłosić psychiatrze. Lekarz wysłucha cię i na postawie wywiadu i rozmowy, zdecyduje o przebiegu leczenia.
E-zwolnienie lub e-recepta podczas porady z psychiatrą?
Psychiatra może wystawić podczas teleporady e-receptę i e-zwolnienie lekarskie – jeśli uzna, że dolegliwości są na tyle silne, że uniemożliwiają choremu normalne funkcjonowanie i wykonywanie pracy. Zwolnienie od psychiatry nie jest czymś, czego należy się wstydzić. Warto jednak wiedzieć, że jeśli pracuje się zawodowo, po upływie 30 dni konieczne jest wykonanie ponownych badań kontrolnych, kwalifikujących pacjenta do pracy na danym stanowisku.
Przygotowanie się do e-wizyty u psychiatry nie jest skomplikowane. Znacznie usprawnia ono przebieg spotkania, a ponadto zmniejsza odczuwany dyskomfort i niepewność. Zadbanie zarówno o miejsce do rozmowy, jak i o kwestie techniczne sprawia, że czujemy się swobodniej.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.