Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jak dbać o zatoki, aby nie bolały i prawidłowo funkcjonowały?

Katarzyna Grzyś-Kurkalek. Agnieszka Żędzian06.04.2024Aktualizacja: 06.04.2024

Rolą zatok jest przede wszystkim ogrzewanie i nawilżanie powietrza oraz ochrona struktur wewnątrz czaszki przed urazami. Niestety nietrudno o zablokowanie ich ujścia w czasie przeziębienia, co doprowadza do rozwoju bolesnych stanów zapalnych. Choć nie ma recepty, by całkowicie pozbyć się problemu z zatokami, to dbając o ich stan, możesz zredukować ryzyko nawrotu przykrych dolegliwości. Dowiedz się, co możesz zrobić dla zdrowia zatok.


jak-zadbac-o-zdrowe-zatoki-sposoby
Pixabay.com

Polecane

przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Rodzaje nowotworów łagodnych i złośliwych
14.05.2021
witamina-b-na-komary-ktora-skutecznie-je-odstraszy
Zdrowie
2 min.
Witamina B na komary - która skutecznie je odstraszy?
24.01.2022
wzmocnienie-organizmu-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak możesz wzmocnić swój organizm po antybiotyku?
30.05.2022
Spis treści
  1. O jak wiele zatok trzeba dbać?
  2. Chcesz mieć zatoki w dobrej kondycji? Zadbaj o jamę ustną!
  3. Jakie warunki otoczenia sprzyjają zdrowym zatokom?
  4. Jak na zatoki wpływają inhalacje?
  5. Czy warto wykonywać nebulizacje solą fizjologiczną?
  6. Jak i kiedy warto wykonywać irygację zatok?

O jak wiele zatok trzeba dbać?

Oglądając jakąkolwiek reklamę preparatów na ból zatok, z pewnością zauważysz, że osoba, której doskwiera ta dolegliwość, masuje zwykle okolice pomiędzy oczami tuż przy kości nosowej. To każe sądzić, że tam znajdują się zatoki. W istocie są tam zlokalizowane te przestrzenie. Jednak nie wszystkie! W rzeczywistości zatok przynosowych są aż cztery grupy:

  • zatoki czołowe – znajdują się między oczodołami i rozciągają się od szczytu kości nowej aż nad linię brwi,

  • zatoki klinowe – jak nazwa wskazuje, znajdują się przy kości klinowej, ulokowanej na środku podstawy czaszki, i tym samym są to zatoki najgłębiej położone,

  • zatoki sitowe – to ok. 10 drobnych komórek sitowych, ulokowanych po obu stronach kości nosowej,

  • zatoki szczękowe – znajdują się na wysokości skrzydełek nosa i są największe ze wszystkich zatok.

Chcesz mieć zatoki w dobrej kondycji? Zadbaj o jamę ustną!

Brzmi jak żart? Jeśli tak sądzisz, to z pewnością tym większym zaskoczeniem będzie dla Ciebie informacja, że za aż 5–40% przypadków zapalenia zatok szczękowych odpowiadają stany zapalne zębów i dziąseł [1]. Jeśli co chwilę zmagasz się z bólem głowy od zatok i jednocześnie nie leczysz próchnicy, problemu nie rozwiążą leki przeciwbólowe. Jeśli chcesz się pozbyć przykrych dolegliwości, odwiedź stomatologa, który wyleczy ubytki.

Jakie warunki otoczenia sprzyjają zdrowym zatokom?

Zatoki nie są pustymi przestrzeniami bez znaczenia, które tylko uprzykrzają życie w sezonie jesienno-zimowych zachorowań. Ich funkcją jest ogrzewanie i nawilżanie powietrza, chronią wnętrze czaszki przed urazami, a także są swego rodzaju pudłem rezonansowym, które wpływa na brzmienie głosu. Niestety nietrudno o obrzęk śluzówki, która je wyścieła. W efekcie blokuje się ich ujście do jamy nosowej, co zaburza odpływ zalegającej wydzieliny. Stwarza to bakteriom doskonałe warunki do namnażania.

Aby zapobiec takim powikłaniom i zadbać o zdrowe zatoki, unikaj sytuacji, które mogą przyczynić się do rozwoju przeziębienia:

  • noś w zimnej części roku czapkę nasuniętą na czoło, aby zapobiec wychładzaniu się zatok czołowych,

  • latem zrezygnuj z klimatyzacji obniżającej wyraźnie temperaturę w samochodzie lub pomieszczeniu w stosunku do tej panującej na zewnątrz,

  • po wizycie na basenie (a także po kąpieli) dokładnie susz włosy.

Niekorzystnie na funkcjonowanie zatok wpływają też suche powietrze, dym papierosów i smog. Pamiętaj o częstym wietrzeniu pomieszczeń, dbaniu o wilgotność powietrza i unikaj palenia papierosów w zamkniętej przestrzeni (a najlepiej zrezygnuj z tego nałogu całkowicie).

Jak na zatoki wpływają inhalacje?

Jeśli obawiasz się, że dopadające Cię przeziębienie źle wpłynie na kondycję zatok, koniecznie wypróbuj inhalacje. Jak szybko pozbyć się kataru tym domowym sposobem? Nalej do miski gorącej (ale nie wrzącej) wody i dodaj zioła albo kilka kropli olejku eterycznego.

Nakryj głowę oraz miskę ręcznikiem i wdychaj unoszącą się parę. Wybieraj preparaty o działaniu bakteriobójczym, rozrzedzającym wydzielinę i przeciwzapalnym. Takie właściwości ma wiele ziół na zatoki:

  • tymianek,

  • szałwia,

  • lawenda,

  • mięta pieprzowa,

  • rumianek,

  • igły sosnowe,

  • eukaliptus.

Czy warto wykonywać nebulizacje solą fizjologiczną?

Nebulizacje bywają nazywane inhalacjami. Nie są jednak tym samym. Nebulizacje rozbijają płyn na drobne cząsteczki, które docierają do dolnych dróg oddechowych. Inhalacja nie jest w stanie tego zapewnić. Dlatego nebulizacje są skuteczniejsze, a przez to szczególnie zalecane osobom z nawracającymi stanami zapalnymi zatok.

Dodawszy sól fizjologiczną do nebulizatora, złagodzisz ból i stany zapalne. Wykorzystaj sól fizjologiczną 0,9%, a gdy zalegająca wydzielina jest wyjątkowo gęsta – 3%. Wdychaj generowaną mgiełkę przez 10–15 min. Nie ma potrzeby wykonywania zabiegu dłużej, ponieważ po tym czasie jego efektywność spada.

Nebulizacje solą fizjologiczną są zabiegiem bezpiecznym. Mogą być wykonywane nawet u niemowląt i kobiet w ciąży (oraz karmiących piersią). Jeśli więc dopadnie Cię zapalenie zatok w ciąży, sięgnij po tę metodę bez obaw.

Pod żadnym pozorem nie dodawaj olejków eterycznych do nebulizatora! Nie chodzi o to, że mogą one uszkodzić urządzenie. Substancja rozbita do drobnych cząsteczek dotrze do dolnych dróg oddechowych, gdzie może doprowadzić do skurczu drobnych oskrzelików.

Jak i kiedy warto wykonywać irygację zatok?

Wbrew pozorom irygacja zatok (płukanie zatok) nie jest zabiegiem, który warto wykonywać tylko w przeziębieniu. Jej profilaktyczne przeprowadzanie dobrze wpływa na kondycję tych jam umiejscowionych przy nosie.

Płukanie zatok bez trudu wykonasz za pomocą gotowych zestawów irygacyjnych. Zawierają one specjalną butelkę irygacyjną oraz saszetkę z chlorkiem sodu do wykonania roztworu z przegotowaną wodą. Zwróć przy tym uwagę na opis produktu. W zależności od ilości dolanej wody wykonasz roztwór izotoniczny lub hipertoniczny. Ten pierwszy jest odpowiedni do celów profilaktycznych. Drugi ze względu na większe stężenie służy redukcji objawów zatokowych towarzyszących przeziębieniu i alergii.

Często odczuwasz ból zatok? Odwiedź lekarza i wykonaj badania, które pozwolą na zdiagnozowanie problemu i rozpoczęcie leczenia. Może to pomóc Ci uniknąć nawracających stanów zapalnych zatok i odczuwanego dyskomfortu. Jeśli chcesz mieć łatwy dostęp do laryngologa, lekarza rodzinnego, RTG czy tomografii komputerowej albo rezonansu magnetycznego, rozważ zakup Polisy Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. W ramach wybranego pakietu możesz zyskać dostęp do:

  • lekarza rodzinnego, internisty i pediatry z czasem oczekiwania na wizytę do 24 godzin,

  • nawet 39 innych specjalistów, w tym laryngologa i alergologa w pakiecie OCHRONA GOLD; czas oczekiwania na konsultacje to z reguły maksymalnie 3 dni robocze,

  • nawet 152 rodzajów badań laboratoryjnych, 121 rodzajów badań obrazowych i 11 rodzajów badań czynnościowych, m.in. badania mykologicznego z posiewem materiału z nosa, posiewu tlenowego wymazu z nosa i nosogardła, RTG zatok, TK głowy, TK zatok z kontrastem lub bez i RM zatok z kontrastem lub bez,

  • profilaktycznego przeglądu zdrowia raz do roku (w pakietach OCHRONA GOLD i OCHRONA COMPLEX).

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach wybranego pakietu.

Źródła
  1. D. Pylińska-Dąbrowska, K. Ragin i in., Przewlekłe zębopochodne zapalenie zatok szczękowych – etiologia, diagnostyka, postępowanie lecznicze, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2019, t. 13, nr 5, s. 237–244.
  2. M. Michalik, A. Podbielska-Kubera, Powikłania twarzoczaszkowe zapalenia zatok, „New Medicine” 2019, nr 1, s. 23–37.
  3. P. Wardas, J. Markowski i in., Przegląd aktualnych wytycznych w zakresie diagnostyki i leczenia zapaleń zatok przynosowych z praktycznym komentarzem, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2014, t. 8, nr 4, s. 159–168.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.