Emulgacja oleju – skuteczny sposób na zmycie produktu
Jeśli masz problem z suchymi, zniszczonymi włosami, możesz je regularnie olejować. Aby jednak nie pogorszyć ich kondycji, musisz dokładnie zmyć specyfik. W przeciwnym razie pasma będą wyglądały na nieświeże i przyklapnięte. Sprawdź, jak zmyć olej z włosów, żeby uniknąć niepożądanego efektu!
Dlaczego warto olejować włosy?
Zastanawiasz się, jak wzmocnić pasma od wewnątrz, jednocześnie chroniąc je przed czynnikami zewnętrznymi? Postaw na regularne olejowanie włosów! W ten sposób możesz je nawilżyć, odżywić, wygładzić i zregenerować. Proponowany zabieg wpłynie korzystnie na wygląd i kondycję kosmyków.
Olej z włosów możesz zmyć odżywką, najlepiej taką, która nie zawiera silikonów i protein. Sięgnij po preparat humektantowy lub emolientowy. W ten sposób nie tylko pozbędziesz się specyfiku, lecz także dodatkowo zadbasz o włosy.
Sprawdź, czy w wybranym produkcie znajduje się jeden z wymienionych składników:
behentrimonium chloride,
cetrimonium chloride,
alkohol cetylowy.
Wspomniane substancje mają właściwości emulgujące, dzięki czemu oddzielają olej od kosmyków. W ten sposób pozbędziesz się resztek produktu, nie naruszając przy tym struktury włosa. Na koniec umyj włosy delikatnym szamponem.
Jak pozbyć się oleju z włosów?
Olej kokosowy nakładaj na włosy wysokoporowate, cechujące się mocno rozchylonymi łuskami. Produkt intensywnie nawilża i regeneruje pasma, jednocześnie może pomóc w walce z łupieżem. Specyfik działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie, dodatkowo reguluje produkcję sebum. Wystarczy, że wmasujesz odrobinę produktu w skórę głowy, a następnie poczekasz 15 minut. Pamiętaj, żeby dokładnie zmyć go szamponem bez SLS i SLES.
Emulgowanie pozwala pozbyć się resztek produktu, który służył do nawilżania, odżywiania i wygładzenia włosów. Możesz do tego wykorzystać odżywkę, maskę lub delikatny szampon. Oprócz tego przyda Ci się serum silikonowe, które zabezpieczy kosmyki po zabiegu.
Oliwę z oliwek stosuj na włosy średnioporowate, dzięki czemu je nawilżysz i odżywisz, a przy tym unikniesz puszenia. Pamiętaj, żeby wybierać produkt tłoczony na zimno. W ten sposób zyskujesz pewność, że zachował on cenne składniki odżywcze. Aby jednak nie nasilił problemów z włosami, trzeba go dokładnie zmyć.
Olej rycynowy sprawdzi się na włosy średnioporowate. Produkt wzmacnia, odżywia, zmiękcza pasma, ponadto przywraca im dawny blask. Można go również stosować na włosy niskoporowate. Aby jednak olejowanie nie doprowadziło do przetłuszczania się pasm, należy dobrze zemulgować specyfik. Skorzystaj z naszych wskazówek!
Zastanawiasz się, jak zadbać o kosmyki i skórę głowy? Pamiętaj, żeby regularnie nakładać olejek arganowy na włosy. W ten sposób staną się one lśniące, gładkie i mniej podatne na uszkodzenia. Olejowanie wzmacnia cebulki, dzięki czemu stymuluje porost włosów. Zastanawiasz się, jak sprawić, żeby nie lepiły się po zabiegu? Postaw na emulgację!
Wspomniana metoda prowadzi do powstania emulsji, składającej się z fazy rozproszonej i rozpraszającej (dyspergującej). W przypadku zabiegu pielęgnacyjnego na włosy pierwszą fazę stanowi olej, a drugą jest kosmetyk, służący jako emulgator.
Prawidłowa emulgacja oleju – jak to sprawdzić?
Niekiedy trudno jest usunąć cały olej z włosów, zwłaszcza jeśli zostawiliśmy go na noc. Zastanawiasz się, jak rozpoznać, że resztki produktu nadal pozostają na pasmach? Zaraz po umyciu odciśnij nadmiar wody z końcówek. Użyj do tego chusteczki. Poczekaj, aż nieco przeschnie. Jeśli zauważysz na niej tłuste plamy, szybko umyj włosy. Woda z tłustych kosmyków ocieka też znacznie dłużej, a po pewnym czasie pasma zbijają się w strączki. Możesz również owinąć włosy bawełnianym ręcznikiem na kilka minut. Jeśli materiał nie wchłonął nadmiaru wody, musisz jeszcze raz umyć głowę.
Jak emulgować włosy odżywką?
Proponowana metoda sprawdzi się w przypadku normalnych kosmyków, które nie mają tendencji do nadmiernego obciążania. Jeśli chcesz je dodatkowo nawilżyć, wybierz odżywkę emolientową. Kosmetyk zapobiega również puszeniu i elektryzowaniu się kosmyków. Z kolei preparat proteinowy wzmacnia pasma od środka. Można go stosować, gdy włosy mają skłonność do przetłuszczania i szybko tracą objętość. Odżywkę nałóż drewnianym grzebieniem, który z jednej strony ma szeroko rozstawione zęby, a z drugiej – wąsko. W ten sposób równomiernie rozprowadzisz specyfik bez szarpania i wyrywania kosmyków.
Pamiętaj, że możesz wybrać metodę na sucho lub na mokro. W pierwszym przypadku aplikujesz olej na pasma, czekasz kilka lub kilkanaście godzin, a następnie nakładasz odżywkę za pomocą grzebienia. Nie musisz moczyć włosów przed rozprowadzeniem produktu. Po nałożeniu odżywki poczekaj 30 minut. Teraz zwilż kosmyki, wykonując przy tym masaż głowy. Umyj włosy delikatnym szamponem, dzięki czemu nie wypłuczesz dobroczynnych składników. Ponownie nałóż odżywkę grzebieniem, pozostaw na 5–15 minut, a na koniec spłucz letnią wodą. W ten sposób nawilżysz i odżywisz włosy, jednocześnie zabezpieczysz je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Możesz lekko zmoczyć pasma, zanim nałożysz odżywkę. Sięgnij wtedy po preparat emolientowy, ponieważ zamknie cząsteczki oleju w kosmykach. Rozprowadź kosmetyk na całej długości włosów i wmasuj go w skórę głowy. Poczekaj 5 minut, zmyj preparat i użyj łagodnego szamponu. Na koniec nałóż odżywkę lub maskę, pozostaw na kilkanaście minut i dokładnie spłucz.
Jak zmyć olej maską do włosów?
Taki sposób powinny wypróbować osoby z gęstymi, grubymi włosami ze skłonnością do puszenia. Nie musisz się wtedy martwić, że olejowanie obciąży kosmyki, przez co stracą objętość. Maska zawiera więcej składników emulgujących, dzięki czemu dobrze oczyści pasma po zabiegu. Sprawdź, czy znajdują się w niej emolienty, humektanty i proteiny. Nałóż preparat na 30 minut, delikatnie zmocz kosmyki i umyj je szamponem. Na koniec możesz aplikować odżywkę emolientową, aby domknąć łuski włosów. W ten sposób unikniesz też przeproteinowania, co doprowadziłoby do obciążenia pasm.
Jak szybko zmyć olej z włosów?
Jeśli masz mało czasu, użyj samego szamponu. Upewnij się, że nie zawiera silnych detergentów. Umyj nim dwukrotnie włosy i skórę głowy, dzięki czemu pozbędziesz się całego oleju. Po drugim umyciu pozostaw go na kilka minut, aby spełnił swoje zadanie. Nałóż odżywkę lub maskę na mokre włosy, a po kwadransie dokładnie spłucz. Na koniec zabezpiecz końcówki serum silikonowym. Dzięki temu uchronisz je przed przesuszeniem się i rozdwajaniem.
- M. Grzegorzak, Jak wyglądać piękniej w 30 dni. Podręcznik dbania o cerę i włosy, Kędzierzyn-Koźle 2021.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.